To jūs tikriausiai dar nežinojote apie akcijų biržą

Nuotr. iš Finansų ministerijos archyvo

Akcijų biržos, verslo vystymas, finansai – visa tai daugybei žmonių kelia begalę įvairių klausimų ir kartu labai žavi. Tikrai ne kiekvienas iš mūsų pakankamai žinome apie tai, kaip veikia akcijų biržos, nuo ko priklauso valiutų kursai, kaip turėtų būti vystomas verslas ar kas yra svarbu valdant tiek savo, tiek ir verslo finansus. Be to, visa tai yra apipinta ir įdomia istorija, todėl atrinkome pačių įvairiausių faktų, kuriais skubame su jumis pasidalinti.

Įdomūs faktai apie akcijų biržą

Iš tikrųjų nemenka dalis žmonių teigia, kad kalbėti apie akcijas ir investavimą dažniausiai yra labai nuobodu. Tačiau ar tikrai visa tai turėtų būti būtent taip? Todėl tam, kad į akcijų biržą kiekvienas iš jūsų pažvelgtų kitomis akimis, kreditų bei valiutų kursų palyginimus siūlantis portalas Kreditai.INFO pateikia daugybę faktų apie akcijų biržą ir jos istoriją.

  1. Tuomet, kai „Apple“ kompanijos vadovu buvo Gil Amelio, 1997 m. „Apple“ akcijos nukrito ir per 12 metų pasiekė patį žemiausią tašką. Tam labai didelės įtakos turėjo vos vienas pardavimas akcijų biržoje. Buvo parduota 1,5 mln. „Apple“ akcijų. Jas pardavė anoniminė šalis, kuri galiausiai paaiškėjo esanti ne kas kitas, o Styvas Džobsas. S. Džobsas vėliau įtikino direktorius pašalinti Amelio iš jo užimamų pareigų. Taip Džobsas tapo „Apple“ vadovu.
  2. 2005 m. nepatyręs prekeivis akcijomis Japonijos banke bandė parduoti 1 „J-Com“ akciją už 640 000 Japonijos jenų. Tačiau per neapdairumą jis pardavė 640 000 akcijų vos už 1 Japonijos jeną. Tai reiškia, kad pagal tuo metu galiojusi valiutos kursą, vos už 5000 USD sumą jis pardavė 3 milijardų USD vertės akcijų.
  3. Somalyje veikia „piratų akcijų birža“, kurioje vietiniai gyventojai gali investuoti į piratų gaujas, kurios planuoja įvairių laivų užgrobimą.
  4. Akcijų birža „meškos ir buliaus“ pavadinimas kilo iš kabalerų (ispanų riterių) Kalifornijoje. Kabaleros leisdavo Kalifornijos meškoms kovoti su buliais. Meškos savo letenomis trenkdavo iš viršaus į apačią, o buliai savo ragais – iš apačios į viršų (analogiškai, kaip šiandien juda ir akcijų vertė akcijų biržoje). Tokios kovos nulėmė Kalifornijos meškų išnykimą.
  5. Ronaldas Veinas buvo trečiasis „Apple“ kompanijos bendraįkūrėjas, kartu su Styvu Vozniaku ir Styvu Džobsu. 1976 m. jis pardavė savo 10% kompanijos akcijų už 800 USD. Šiandien jo turėti 10% akcijų būtų verti daugiau nei 128 milijardų USD.
  6. Turbūt kiekvienas prisimena .com burbulą ir žino apie 1929 m. įvykusią vertybinių popierių biržos griūtį (angl. „Wall Street Crash“), tačiau finansiniai burbulai ir finansinės krizės nėra nieko naujo. Trumpiau tariant, jos įvyksta kiekviename amžiuje. Pavyzdžiui, 1711 m. „South Sea Company“ pasiekė didžiulė burbulą, dėl kurio 1720 m. akcijų kainos reikšmingai sumažėjo. Tuo tarpu dar anksčiau – 1637 m. žmonės stebėjo „tulpių maniją“, kuomet tulpių svogūnėliai buvo pardavinėjami už 10 kartų didesnę sumą nei metinis patyrusio darbuotojo užmokestis.
  7. Niujorko vertybinių popierių birža (angl. „The New York Stock Exchange“) yra vadinama pačia tradiciškiausia (arba senamadiškiausia), kadangi investuotojai į akcijas negali į ją patekti, jei nedėvi kostiumo ir kaklaraiščio.
  8. Statistika rodo, kad akcijų biržoje prasčiausias laikas yra rugsėjo mėn. Vidutiniškai, žvelgiant nuo 1950 m., rugsėjo mėnesiais „Dow“ sumažėja 1.1%, o S&P 500 – 0.7%.Tuo tarpu nuo to laiko, kai 1971 m. buvo įkurta „Nasdaq“, jos bendras indeksas rugsėjo mėn. nukrenta apytiksliai 1%.
  9. Pačios brangiausios akcijos Niujorko vertybinių popierių biržoje yra „Berkshire Hathaway“. 2000 m. pabaigoje šios kompanijos akcija buvo verta 71 000 USD, 2001 m. pabaigoje – 75 600 USD, 2002 m. – 72 750 USD, 2003 m. – 84 250 USD, 2004 m. – 87 900, 2005 m. – 88 620 USD, o šią akimirką „Berkshire Hathaway“ kompanijos, kuri priklauso bene visų laikų pačiam geriausiam investuotojui Vorenui Bafetui, akcijos kaina siekia beveik 274 000 USD.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto