Trečioji židikiškių ekspedicija išvyksta į Sibirą

Židikiškių ekspedicija Irkutske 2015 m. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Penktadienį Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos komanda su bendrijos „Lemtis“ nariais išvyko į Sibirą, Krasnojarsko sritį, kur tvarkys tremtinių kapavietes, rinks duomenis apie ten gyvenančius lietuvius.

Įkvėpė pasakojimai

Į amžinojo įšalo kraštą keliaus Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos mokiniai Tomas Inta ir Samanta Uikytė bei Manfredas Radzys iš Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos. Juos lydės  židikiškių gimnazijos mokytojas Stasys Dambrauskas, direktoriaus pavaduotojas ūkiui Algirdas Šadauskas. Prie komandos prisideda ir savanoris – archeologas Simonas Sprindys.
Galimybę keliauti į Sibirą suteikė Lietuvos kultūros tarybai židikiškių pateiktas projektas „Išsaugokime atmintį“. Laimėti finansavimą gimnazijai pavyko jau trečiąjį kartą. Prieš trejus metus mokiniai iš Židikų vyko į Permės kraštą, pernai – prie Baikalo ežero.
Gimnazijos direktorė Rima Širvinskienė pasakojo, kad mintis rengti ekspedicijas į masinių trėmimų vietas kilo gimnazistams – jauniesiems šauliams. Juos sudomino į gimnaziją dažnai atvykstantis „Lemties“ narys Gintautas Alekna. Šiais metais jis bus gimnazijos ekspedicijos vadovas.

Krasnojarske laukia darbai

Mokyklos vadovės teigimu, kas vyks į ekspediciją, išrenkama pokalbių metu.
„Paprastai stengiamės išsiųsti tuos mokinius, kurių motyvacija didesnė, kurie turi daugiau ištvermės. Bet pasitaiko, kad nusprendžiame leisti vykti ir abejojantiems savo jėgomis – tikime, kad taip jie užaugs, sutvirtės“, – pasakojo R. Širvinskienė.
Ekspedicijos dalyvis M. Radzys „Santarvei“ pasakojo vieną dieną sulaukęs skambučio ir pasiūlymo dalyvauti ekspedicijoje į Sibirą. Pasirodo, Merkelio Račkausko gimnazijos mokiniui galimybė suteikta atsitiktinai – nes kitas vaikinas, žadėjęs dalyvauti ekspedicijoje, susižeidė.
Komandai Krasnojarsko krašte kasdien teks įveikti ilgas distancijas. Jie ieškos lietuvių kapaviečių ir jas tvarkys, statys tvoreles, kryžius, susipažins su Sibire likusiais gyventi tautiečiais. Ekspedicijos dalyviai miegos palapinėse.

Iššūkis ir istorinė atmintis

Ekspedicijai jau pasirengę mokiniai „Santarvei“ sakė, kad dalyvauti žygyje juos skatina įvairios priežastys.
Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos auklėtinė Samanta Uikytė kalbėjo: į Krasnojarską keliauja vedama smalsumo.
„Anksčiau į ekspedicijas vykusių gimnazistų pasakojimai apie tai, kaip keliavo, ką tolimuose kraštuose nuveikė, paskatino išbandyti savo jėgas“, – teigė gimnazistė.
M. Radzys sakė, kad jo paskatos – prosenelio partizano, kalėjusio Sibire, prisiminimai ir skaitytos knygos.
„Rūtos Šepetys „Tarp pilkų debesų“, Dalios Grinkevičiūtės „Lietuviai prie Laptevų jūros“ – jaudinančios. Tremtis man visada buvo įdomiausia istorijos pamokų tema. Noriu susitikti su žmonėmis, kurie šį siaubą patyrė patys, ir pagerbti tautiečių, kuriems nepavyko grįžti tėvynėn, atminimą“, – kalbėjo Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos mokinys.
Ekspedicijos dalyviai namo planuoja grįžti liepos 30 dieną.

Viktorija VASERYTĖ

2 Atsakymai į “Trečioji židikiškių ekspedicija išvyksta į Sibirą”

  1. Autorei parašė:

    Rašant straipsnius žiniasklaidai pirmiausia reikia išsiaiškinti faktus. Išvažiavo ne Tomas Inta, o jo jaunesnysis broils Modestas. Šiaip jau įdomu už kokius nuopelnus? Prie ko ekspedicijoje židikiečiams nepriklausantys Sprindys ir Radzys. Mokytojai vyksta irgi ne atostogų, o darbo metu? Ar tai teisėta?

  2. parašė:

    sėkmės ir stiprybės šiems savanoriams aplankant mūsų tėvų ir senelių ašaromis aplaistytus kančių kelius jų laukia sunkus darbas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto