
Kovo 12–14 d. Viekšnių miesto bibliotekoje vyko renginiai, skirti Knygnešio dienai paminėti. Juose dalyvavo trijų pradinių klasių mokiniai ir mokytojos iš Viekšnių gimnazijos.
NEDIDELĖ, BET SVARBI ISTORIJOS ATKARPA
Artėjant Knygnešio dienai mokiniai norėjo kuo daugiau sužinoti apie žmones, kurie spaudos draudimo laikotarpiu, rizikuodami savo gyvybe, platino lietuviškas knygas.
Bibliotekininkė Rasa Vilkaitė išsamiai supažindino pradinukus su nedidele mūsų tautos istorijos atkarpėle – spaudos draudimu, knygnešių, slaptųjų mokyklų veikla.
Mokiniai susidomėję klausėsi pasakojimo apie knygnešių karalių Jurgį Bielinį, kuris metai po metų keliavo gabendamas knygas per visą Lietuvą, mokėjo gudriai išsisukti iš visokių sudėtingų situacijų.
„Prisiminėme ir Viekšnių krašto knygnešius, jų nueitą prasmingą kelią bei didelius darbus“, – sakė R. Vilkaitė.
Čia gyveno knygnešiai Jonas ir Liudvikas Beržanskiai, abu broliai palaidoti senosiose Viekšnių kapinėse. Spaudos draudimo laikais Viekšniuose daraktoriavo Kazimieras Jagminas, Antano ir Elžbietos Biržiškų namuose buvo slapstoma ir platinama caro valdžios persekiojama literatūra: „Aušra“, „Varpas“ ir kt.
APIE KNYGNEŠIUS – IŠ ĮVAIRIŲ ŠALTINIŲ
R. Vilkaitė pasakojo: vyresnės klasės mokiniams knygnešystė buvo pristatyta išsamiau, informatyviau.
Ketvirtokai sužinojo, kad knygnešystės reiškinys yra Lietuvos kultūros fenomenas, neturintis analogų pasaulyje, o žodį „knygnešys“ sunku išversti į kitas kalbas, galima tik nusakyti ir paaiškinti jo reikšmę.
Vaikai aiškinosi, kodėl knygnešiai Lietuvos istorijoje atliko ypač svarbų vaidmenį, prisidėjo prie lietuvių tautos suvienijimo.
„Nepaisant visų draudimų ir represijų, lietuvių visuomenė ryžtingai ir atkakliai priešinosi bandymams leisti lietuvišką spaudą rusiškais rašmenimis. Tik drąsių, ryžtingų, atkaklių, pasiaukojančių knygnešių dėka išlaikėme kalbą, raštą, atgavome valstybingumą“, – vaikams pasakojo bibliotekos šeimininkė.
Viktorina „Knygnešių gadynė“ moksleiviams leido pakartoti ir dar daugiau sužinoti apie knygnešių gyvenimą ir slaptąsias mokyklas, o jų veiklos ypatumus, knygų gabenimo, slėpimo ir platinimo paslaptis labiau suprasti padėjo J. Trukano kostiuminės dramos „Knygnešys“ ištraukų peržiūra.
PAGARBOS MOKOSI NUO MAŽENS
Antrokai iš Viekšnių gimnazijos buvo supažindinti su senųjų knygų puošyba.
„Edukacijoje išsiaiškinome, kas yra inicialas, sužinojome, kad senosios knygos dažnai buvo puošiamos inicialais. Antrokai patys labai kruopščiai rašė ir spalvino savo inicialinę raidę“, – pasakojo bibliotekininkė.
Renginių metu vaikai deklamavo eilėraščius, galėjo apžiūrėti bibliotekoje parengtą labai senų leidinių parodą.
Visi kartu nusprendė: Knygnešio diena kiekvienam primena, kad reikia branginti savo gimtąją kalbą, lietuvišką žodį ir knygą.