Tuberkuliozės ligoniai: muša svetimi, nepadeda ir savi?

Valstybė daugiau dėmesio skiria paukščių gripui nei tuberkuliozei. Rajono valdžiai tuberkulioze sergantys mažeikiškiai taip pat mažai rūpi, o siekis išlaikyti tuberkuliozės skyrių tebuvo politinis koziris.
Tokias mintis „Santarvei“ išsakė susirūpinę pulmonologijos kabineto medikai.

SITUACIJA NEGERĖJA
Gydytoja pulmonologė Vita Butnorienė susirūpinusi: pastaraisiais metais vis daugiau išaiškinama atvira tuberkulioze sergančių mažeikiškių. Pavyzdžiui, per šių metų penkis mėnesius nustatyta per 30 naujų atvira tuberkulioze sergančių ligonių, arba tiek pat, kiek iš viso pernai.
Ši tendencija pastebima ir Savivaldybės užsakymu atliktoje rajono sveikatos priežiūros įstaigų veiklos ir jose teikiamų paslaugų analizėje. Joje akcentuojama, kad Mažeikių rajone aukštas ir vis dar augantis sergančiųjų aktyvia tuberkulioze rodiklis. 2002–2003 metais tokių ligonių buvę beveik 190, o 2004 metais – 208. 100 tūkstančių gyventojų jų teko 313,4, tuo tarpu Lietuvos vidurkis – 246,7.

GALI KIEKVIENAS UŽSIKRĖSTI
V. Butnorienė paaiškina, kad didžiausią pavojų aplinkiniams kelia žmonės, sergantys atvira bei atsparia tuberkulioze. Pastarosios nebeveikia net vadinamieji pirmos eilės vaistai.
Liga „vaikšto“ tarp mūsų. Nuo jos neapsaugotas nė vienas, nes tuberkuliozė plinta per kvėpavimo takus.
Oficialūs mokslo šaltiniai teigia, kad vienas žmogus, sergantis atvira tuberkuliozės forma, per metus gali užkrėsti iki dvidešimt penkių sveikų asmenų.
Kasmet nuo šios ligos visame pasaulyje miršta du milijonai žmonių, užregistruojama milijonai naujų ligos atvejų.

BŪTINAS GYDYMAS
Anot V. Butnorienės, tuberkuliozė gydoma mažiausiai 6 mėnesius. Nustačius atvirą jos formą, ne trumpiau kaip 4 mėnesius reikia gydytis ligoninėje.
Gydytoja neneigia, kad, prieš pusantrų metų uždarius Mažeikių ligoninės skyrių, kilo nemažai problemų dėl gydymo. Kai kurie žmonės nusispjauna į ligą ir atsisako vykti į Šiaulių, Klaipėdos ar Plungės ligonines (artimiausios ligoninės, kur yra tuberkuliozės skyriai – B. R.). Vieniems sunku tiek laiko palikti vaikus be priežiūros, kiti negali atsitraukti nuo ūkio darbų, dar kitiems kyla finansinių ar kitokių problemų.
„Sunkų ligonį ar neturintį pinigų kelionei į ligoninę nuvežame. Tačiau ne visi joje ištveria gydyti reikalingą laiką“, – pasakojo pulmonologė ir pridūrė, kad ką tik gydytoja iš Šiaulių pranešusi apie iš ligoninės pabėgusį mažeikiškį.
Gydytojai neturi priemonių priversti pavojų kitiems keliančius žmones gydytis. Pasaulio sveikatos organizacija draudžia taikyti prievartos priemones.
„Teigiama, kad negalima pažeisti sergančiojo teisių. Tačiau ar šitaip nepažeidžiamos sveiko žmogaus teisės?“ – samprotavo gydytoja.

SERGANTIESIEMS – UŽSIENIEČIŲ PARAMA
Šiuo metu vienintelis efektyvus kelias – ligonius kontroliuoti ir su jais geranoriškai tartis dėl gydymo. Iš ligoninės išrašytas žmogus dar keletą mėnesių turi kasdien išgerti tablečių. Jei to nepadaro, liga tampa atsparios formos.
Ši forma sunkiai gydoma, ir nesigydantis žmogus gali užkrėsti aplinkinius.
V. Butnorienė sakė, kad problemą keletą metų padėjo spręsti tarptautinė DOTS (trumpalaikio tuberkuliozės tiesiogiai kontroliuojamo kurso) programa, kurią finansavo Norvegija, Švedija, Suomija, Danija ir Islandija. Vienas iš programos tikslų – nepertraukiamas aprūpinimas vaistais.
Ligoniai turi ateiti į kabinetą ir medicinos darbuotojų akivaizdoje išgerti vaistus. Tai daryti jie skatinami labdara: savaitgalį ligoniai gauna 10 litų vertės maisto ir higienos paketus.
Į Mažeikių ligoninės pulmonologijos kabinetą išgerti vaistų kasdien ateina iki 30 tuberkulioze sergančių žmonių.

SAVIVALDYBĖ PINIGŲ NESKYRĖ
V. Butnorienė sunerimusi: ar kitą mėnesį šie ligoniai tęs gydymą? DOTS programa baigėsi pernykščių metų pabaigoje, pulmonologijos kabinetas sutaupytų pinigų paketams pirkti užteks tik šiam mėnesiui. Kur kas anksčiau neliko pinigų, skirtų kompensuoti vaistų įsigijimo išlaidas. Primokėti už juos ligoniams per mėnesį tenka nuo 3 iki 30 litų.
Mažeikių ligoninė pateikė paraišką Savivaldybei, prašydama iš Visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos skirti 8 tūkstančius litų DOTS plėtrai finansuoti. Iš Savivaldybės mero Vilhelmo Džiugelio gautas neigiamas atsakymas gydytoją papiktino.
„Gėda jį skaityti. Muša svetimi, nepadeda ir savi. Juk ne man reikia pinigų. Gaila ligonių“, – neslėpė nuoskaudos pulmonologė.

SPRENDIMĄ PRIĖMĖ KOMISIJA
Savivaldybės gydytoja Irena Vaicekavičienė paaiškino, kad kokias paraiškas tenkinti, sprendžia komisija, vadovaudamasi vertinimo kriterijais.
Paremti Mažeikių ligoninės paraišką dėl DOTS programos atsisakyta dėl to, kad sveikatos apsaugos ministro įsakymai, reglamentuojantys šią programą, nuo 2005 metų rugsėjo 21 dienos neteko galios.
I. Vaicekavičienė sakė, kad ne visi šią programą vertina teigiamai, nes jos įgyvendinimas sergamumo tuberkulioze nesumažino.
Ko gero, dėl šios priežasties Lietuva nebesiėmė jos tęsti.
Savivaldybės gydytoja mano, kad socialinę paramą turi teikti Socialinės paramos skyrius.
„Galbūt tuberkulioze sergantiems žmonėms reikalinga platesnė parama. Jiems gali būti skiriamos pašalpos vaistams įsigyti, maisto talonai, neturintys pastogės – apgyvendinami Nakvynės namuose“, – vardijo I. Vaicekavičienė.
V. Butnorienė yra kitokios nuomonės apie pinigų skyrimą asocialiems žmonėms. Ar ta parama nebus panaudota kitiems tikslams?
„Kita vertus, mes negalime reikalauti žmonių, mokėjusių pinigus už vaistus, juos atnešti į mūsų kabinetą. Kaip mes kontroliuosime, ar jie kasdien išgeria vaistus?“ – susirūpinusi gydytoja.

GYDOMI IR NEDRAUSTI ŽMONĖS
Tuberkulioze dažniau serga asocialūs žmonės, neturintys nei darbo, nei pajamų, nedrausti privalomuoju sveikatos draudimu. Mažeikių ligoninės paraiška dėl nedraustų žmonių tuberkuliozės pirminės profilaktikos sėkmingesnė.
Šiemet iš Visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos skirta 2 tūkstančiai litų. (Dar pora tūkstančių litų iškeliaus į sveikatos įstaigas tuberkulino mėginiams įsigyti, vaikų mantų reakcijai atlikti).
Gal todėl, jog tuberkuliozė dažniau priskiriama asocialiems asmenims, kai kurie žmonės labai kompleksuoja dėl šios ligos. V. Butnorienė sakė, kad, norint išsitirti, nebūtina kreiptis į šeimos gydytoją. Pulmonologijos kabinete pagalbos sulauks ir siuntimo neturintis žmogus.
Valstybė neapdraustiems tuberkulioze sergantiems žmonėms garantuoja teisę į nemokamą gydymą. Kai nustatoma liga, gydymo laikotarpiu žmogų sveikatos draudimu apdraudžia Ligonių kasa.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.:
Gydytoja pulmonologė V. Butnorienė (sėdi) ir bendrosios praktikos slaugytoja L. Ivaškevičienė pastebėjo, kad mažeikiškiai dėl tuberkuliozės kreipiasi pavėluotai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto