Tvarkoma Dionizo Poškos gimtinė

Kasmet spalį Žemalės mokyklos ir kultūros namų organizuojamo Dionizo Poškos atminimo renginio Lėlaičiuose dalyviai. Minikos kontvainienės nuotr.

Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyrius pranešė, kad spalį Savivaldybės ir Žemalės bendruomenės iniciatyva bei lėšomis buvo sutvarkyta Lėlaičių dvarvietės atminimo siena, vartų stulpai. Netoli Žemalės esantis kaimas – Dionizo Poškos gimtinė.

Šiek tiek biografijos

Šalia Žemalės esančiame Lėlaičių kaime, tuometiniame Lėlaičių dvare, 1764 m. spalio 9 d. gimė Dionizas Poška (Paškevičius) – žemaičių bajoras, teisininkas, istorinių senienų rinkėjas, archeologas, etnografas, rašytojas, vertėjas, kalbininkas.

Jis gimė kilmingų bajorų Adomo Paškevičiaus ir našlės Barboros Lopataitės (Stirpeikienės) šeimoje. Pakrikštytas 1764 m. spalio 13 d. Žemalės Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčioje.
Po motinos mirties (1769-10-27) penkiametis Dionizas drauge su tėvu Adomu ir broliu Juozapotu turėjo palikti gimtuosius Lėlaičius ir apie 1772 m. apsigyveno Maldūnuose (dabartiniame Šilalės rajone).

Lankoma vieta

Bijotuose (Šilalės r.) įkurtas Dionizui Poškai atminti skirtas muziejus, garsusis Baublys, kurio darbuotojai drauge su Šilalės krašto šviesuomene kasmet atvyksta į Lėlaičius aplankyti muziejininkystės Lietuvoje pradininko gimtinės.

Čia kasmet, spalio mėnesį, D. Poškai atminti skirtus renginius organizuoja Žemalės mokyklos mokytojai ir vaikai drauge su vietos kultūros darbuotojais, bendruomene, Šerkšnėnų seniūnija.
Į Lėlaičius atvyksta ir turistų grupės.

Po truputį ruošiasi sukakčiai

Buvusi Lėlaičių dvarvietė kurį laiką atrodė apgailėtinai.
Dvarą menanti atminimo siena su krintančiomis stogo čerpėmis kėlė grėsmę čia atvykstantiems lankytojams, nukritę tinko gabalai darkė sienos ir vartų stulpų estetinį vaizdą.
Mažeikių rajono savivaldybės ir Žemalės bendruomenės iniciatyva bei lėšomis šį mėnesį sutvarkyta dvarvietės atminimo siena, vartų stulpai.

Savivaldybės administracijos vyriausioji specialistė paveldosaugai Rūta Končiutė-Mačiulienė „Santarvei“ sakė, kad nors dvarvietės vaizdas pasikeitė, tačiau darbų dar liko ir kitiems metams – numatyta atidengti buvusio pastato pamatus, iškertant šalia augančius menkaverčius medžius ir krūmus, pastatyti informacinį stendą bei nuorodą prie kelio, vedančio į lankytiną objektą.
Tai vieni iš darbų, numatytų pasitinkant jubiliejų, – 2024 m. rudenį bus minimas D. Poškos gimimo 260-metis. Žemalėje ir Lėlaičiuose vyks šios sukakties paminėjimas ir kiti garsiam kraštiečiui atminti skirti renginiai.
Asta ŠILAITYTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto