
Pirmadienio popietę Sedoje kilo gaisras, ugnis nusinešė socialiniame bute gyvenusio 73-ejų metų vyro gyvybę.
Tragiškų gaisrų šiame mieste yra buvę ir anksčiau – prieš septynerius metus ugnyje žuvo Žvejų gatvės namo gyventojas, prieš devynerius – vyro gyvybės pareikalavo Telšių gatvės gyvenamajame name kilęs gaisras.
Nors gaisro priežastis Mažeikių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos (PGT) specialistai dar tiria, aiškėja viena pagrindinių versijų, dėl ko kilo nelaimė, – dėl neatsargaus rūkymo.
Kūną rado prie lovos
Tragiškai pasibaigęs gaisras kilo pirmadienio popietę šalia V. Gadono bei S. Dariaus ir S. Girėno gatvių susikirtimo esančiame šešių butų name.
Pagal iškvietimą į gaisravietę išskubėjo Sedos bei Žemaičių Kalvarijos ugniagesių grandžių ekipažai, jiems į pagalbą vyko Mažeikių PGT ugniagesiai gelbėtojai.
Pirmieji į uždūmintą butą antrame aukšte įžengė sediškiai ugniagesiai gelbėtojai. Per kelias minutes užgesinę gaisrą, jie ant grindų aptiko žmogaus kūną.
Atvykę medikai konstatavo vyriškio mirtį.
Aprūko lubos ir sienos, sulietas vandeniu butas pirmame aukšte.
Galima priežastis – neatsargus rūkymas
Gaisro priežastis tiria Mažeikių PGT specialistai. Viena iš pagrindinių versijų , jog gaisras kilo dėl neatsargaus rūkymo – žmogus gaisro metu patalpoje rastas vienas, sudegė lova, be to, kambaryje matėsi ne viena besimėtanti nuorūka. Aplinkinių teigimu, čia gyvenęs vyriškis buvo užkietėjęs rūkalius.
„Tiriant aplinkybes, paaiškėjo, kad vienas iš kaimynų vyrą matė tik rytą. Apie gaisrą pranešė pašalinis asmuo, kuris pastebėjo iš patalpų besiveržiančią ugnį ir dūmus. Iš kaimynų vieni buvo darbe, kiti nieko negirdėjo. Šiame name, pagal priešgaisrinę akciją „Padėk artimui“, kai lankomų šeimų sąrašą mums pateikia Savivaldybės administracijos specialistai, lankėmės tiek 2022 metais, tiek ir šiemet. Abu kartus priešgaisrinę būklę tikrinome kitame nurodytame bute, o šis nebuvo į sąrašą įtrauktas“, – sakė Mažeikių PGT specialistai.
Apibūdino kaip draugišką miestietį
Žuvusį gaisre žmogų Sedos seniūnė Audronė Dipševičienė apibūdino kaip draugišką, nepiktybinį vyriškį, kuris buvo pasirinkęs vienišiaus gyvenimą.
„Savo laiku mes padėjome jam gauti socialinį būstą. Jis juo rūpinosi, mokėjo mokesčius tvarkingai, tačiau ne paslaptis, kad pastaruoju metu turėjo potraukį alkoholiui. Kiek man teko bendrauti, tai buvo išsilavinęs žmogus. Žinome, kad anksčiau jis gyveno Kaune ir buvo gabus menui“, – pasakojo seniūnė.
Šiame daugiabučiame name įrengti socialiniai būstai, tad jų priežiūra yra ne seniūnijos kompetencija, jie priklauso Savivaldybės administracijos Turto valdymo skyriui. Kompensacijos turi kreiptis nukentėjusių butų gyventojai.
Primename, kad sudegus gyvenamajam būstui skiriama iki 30 bazinių socialinių išmokų (BSI) dydžio parama (nuo šių metų pradžios viena BSI – 55 eurai), apdegus būstui – iki 20 BSI, sudegus negyvenamam pastatui – iki 10 BSI.
Tragedijų neišvengiama
Šiais metais mūsų rajone tai jau antras gaisras, nusinešęs žmogaus gyvybę.
Sausio 17 d. Palnosuose, Rugių gatvėje, gyvenamajame name kilus gaisrui, žuvo 49-erių metų moteris.
Nelaimės priežastimis tapo alkoholio vartojimas ir neatsargus rūkymas, gaisrą tuo atveju pastebėjo kaimynai, kai ugnis jau buvo apėmusį visą namo stogą ir siautėjo pastato viduje.
Ypač tragiškais gaisrais pažymėti praėję metai. 2023-ųjų spalį Žemalėje ugnis pasiglemžė 50-mečio vyro ir dar nenustatyto asmens be nuolatinės gyvenamosios vietos gyvybes, sužalojimus ir nudegimus per šį gaisrą patyręs 67-erių metų namo šeimininkas mirė ligoninėje.
Po mėnesio Mažeikiuose, Respublikos gatvės namo bute, dėl neatsargaus rūkymo užsidegus lovai, dūmuose užtroško 62-ejų metų vyras.
Didžiausias tragiškų gaisrų skaičius Mažeikių rajone buvo užfiksuotas 2007 metais, kai gaisruose žuvo 7 žmonės, po vieną žmogų žuvo 2020 ir 2022 m., o 2018, 2019 ir 2021 m. mirčių gaisruose išvengta.
Neretai pažadina ugniagesiai
Praėjusiais metais mažeikiškiai ugniagesiai gelbėtojai gesino 38 gaisrus, kilusius gyvenamajame sektoriuje. Šiemet, per pirmą pusmetį, Mažeikių rajone gyvenamosios paskirties pastatuose kilo 22 gaisrai.
Mažeikių PGT vyriausiasis specialistas Ričardas Kiškėnas sakė, kad pagrindinė gaisrų priežastis gyvenamuosiuose namuose yra neatsargus rūkymas ir neatsargus žmogaus elgesys su ugnimi.
„Ypatingas dėmesys turi būti kreipiamas į maisto gaminimą. Turime ne vieną pavyzdį, kai alkoholio padauginęs žmogus užsimano išsivirti ar mėsos, ar koldūnų. Pastatęs puodą su maistu, jis nueina trumpam prigulti – palaukti, kol išvirs. Deja, įminga taip kietai, kad tokį žmogų neretai pažadina tik į butą per balkoną įlipę ugniagesiai gelbėtojai. Štai ir praėjusią savaitę nukentėjo – ranką apdegė – mažeikiškė, kuriai užsidegė aliejus keptuvėje. Ji skubėjo gesinti, ant keptuvės užmetė rankšluostį, tačiau ugnies pliūpsnis vis tiek sukėlė nuostolių“, – pasakojo vyriausiasis specialistas.
Įspėja dūmų jutikliai
Pareigūnas priminė, kad artėja šildymo sezonas ir, norint išvengti gaisrų gyvenamajame sektoriuje, būtina bent du kartus per metus išvalyti kaminus nuo susikaupusių suodžių, apžiūrėti, ar kaminuose nėra įtrūkimų, bei laikytis priešgaisrinių saugos taisyklių, ypač šios: jeigu nėra automatinės šildymo sistemos, negalima palikti krosnies be priežiūros.
Dėmesį būtina atkreipti ir į namo elektros instaliaciją. Kilus menkiausiam įtarimui, kad ji netvarkinga, būtina kuo skubiau išsikviesti elektrikus ir pašalinti gedimus.
Kaip vieną iš pagrindinių faktorių, galinčių padėti išsaugoti ne tik turtą, bet ir gyvybę, priešgaisrinės saugos specialistas įvardijo dūmų jutiklius (detektorius), kurie privalo būti pastate. Detektoriai šaižiu signalu praneša apie dūmus ar ugnį.
Įgyvendina tris priešgaisrines priemones
Daugiau nei šešerius metus galioja nuostata, kad patalpose būtini dūmų jutikliai, tačiau ne visi gyventojai šios nuostatos laikosi.
Už tai gresia administracinė atsakomybė. Jeigu nekilo gaisras, skiriama bauda nuo 10 iki 70 eurų, jeigu kilo gaisras, o detektoriaus nebuvo, – bauda nuo 20 iki 70 eurų.
Pasak R. Kiškėno, baudos tikrai nėra gąsdinančios, o kai pirmą kartą skiriamas administracinis nurodymas ir tik pusė minimalios baudos, tai visiškai mažai.
Pareigūnas tvirtino: tokie nedaug kainuojantys prietaisai – dūmų detektoriai – leidžia išvengti didelių nuostolių.
Nuo šių metų vasario 1 d. iki pat metų pabaigos mažeikiškiai ugniagesiai gelbėtojai įgyvendina tris priešgaisrines priemones. Akcijų metu įrengiami ir dūmų jutikliai.
Akcijos „Padėk artimui“ metu lankomi žmonės, kurių būstus pagal sąrašą nurodė Savivaldybės administracijos specialistai, iki rugpjūčio aplankyti 88 būstai, įrengti 46 dūmų jutikliai.
Akcijos „Daugiabučiai be gaisrų“ metu buvo aplankyti 147 butai, įrengti 44 dūmų jutikliai.
Akcijos „Saugūs namai“ metu pareigūnai aplankė 100 individualių gyvenamųjų namų, įrengė 59 dūmų jutiklius.
Nuotr. iš Savivaldybės administracijos archyvo