Uniformos mokyklose: prestižo reikalas ar drausminimo priemonė?

Sigito STRAZDAUSKO nuotrauk.: Į Rugsėjo 1-osios šventę Merkelio Račkausko gimnazijos mokiniai ėjo pasipuošę uniformomis, kasdien pamokose jie vilkės tik viršutinę uniformos dalį.

Tradiciją dėvėti uniformą turi pasitvirtinusi ne viena rajono mokykla ar gimnazija. Šių įstaigų vadovai įsitikinę, kad uniforma yra mokyklos vizitinė kortelė ir mokinio drausminimo priemonė.
Tėvai džiaugiasi, kad iš mokyklų išguitas madų vaikymasis, psichologai perspėja, kad vienoda apranga prilygsta bausmei ir gali pakenkti vaikų kūrybingumui.

PRIEVARTOS NĖRA

Uniformomis dažniausiai nepatenkinti tik žemesniųjų klasių moksleiviai, verčiami tėvų kas rytą jas apsivilkti. Viekšnių gimnazijos trečiokė pareiškė: „Nepatinka man ta uniforma, ji negraži“.
Mergaitės mama tikina esanti patenkinta, kad mokykla nusprendė įsivesti šią tvarką: vilkėdami uniformas visi vaikai yra socialiai lygūs. Vaikas mokykloje neatrodys prasčiau nei kiti, neturėdamas naujausių drabužių.
„Žinote, kokie dabar vaikai, reikalauja naujų drabužių, nori puoštis. Bet juk į mokyklą eina ne madų demonstruoti“, – įsitikinusi trečiokės mama, nuo rugsėjo pasiryžusi užsakyti dukrai uniformą.
Mokyklų vadovai „Santarvei“ tvirtino, kad uniformos nėra privalomos. Už tai, kad mokinys jos neturi, nėra vejamas iš mokyklos persirengti – mokyklų auklėtiniai kartu su tėvais nusprendžia, ar verta siūdintis šią aprangą.
„Juk nebe tarybiniai laikai“, – šyptelėjo Viekšnių gimnazijos direktorius Rimantas Gricius, pastebėjęs, kad uniformas yra pasisiūdinę pusė gimnazijos auklėtinių.

Į ŠVENTĘ VIENAIP, Į PAMOKAS – KITAIP

Dauguma mokyklų, kurios yra pasitvirtinusios uniformas, turi ir šventei, ir kasdienai skirtą aprangą.
Viekšnių gimnazijoje jau antrus metus nuspręsta per šventes vilkėti mėlynus kostiumus su mokyklos emblema. Berniukai prie kelnių, o mergaitės prie sijonų gali rinktis švarkelį arba liemenę. Kasdien užtenka tik viršutinės uniformos dalies.
Sedos gimnazijos auklėtiniai uniformas vilkės jau trečius metus. Per šventes mergaitės puošiasi vienodais languotais su klostėmis sijonėliais, juodomis liemenėmis ir kaklaraiščiu iš tokios pat medžiagos, kaip ir sijonas. Po liemene dėvi baltas palaidines. Vaikinų šventinis apdaras – juodi kostiumai, kuriuos kiekvienas įsigyja pagal savo išgales.
Į pamokas rengiamasi paprasčiau – kai šalta, merginos gali dėvėti tik liemenę ir vienspalvę palaidinę po ja, o vyrukai – vienodus juodus megztukus.
Kasdienę bei šventinę uniformą turi ir Merkelio Račkausko gimnazija. Kasdien į pamokas einama su mėlynomis liemenėmis, per šventes vilkima kelnių ir sijonų kostiumais.
Senamiesčio pagrindinės mokyklos bendruomenė nusprendė įsigyti uniformą tik šventėms – taip pat mėlynas liemenes su raudona mokyklos emblema.

SU UNIFORMA PAPRASČIAU

Prieš nusprendžiant, ar reikia uniformų, visose šiose mokyklose buvo rengiamos mokinių apklausos. Aukštesniųjų klasių mokiniai uniformomis džiaugiasi – jie patys svarstė, kokios spalvos, kokio modelio jos turėtų būti, kaip atrodys kasdien, o kaip – per šventes.
„Vaikai yra visai patenkinti. Jie sako: nereikia galvoti, ką rengtis. Lygiavos dabar nelabai kas pabrėžia, šiandien tai nebėra svarbu. Su uniforma tiesiog paprasčiau. Tai nėra slegiantis drabužis. Labai esame patenkinti, kad nesiuvome švarkų. Nors ir gražu, bet su švarkais kasdien nepatogu“, – pasakojo Sedos Vytauto Mačernio gimnazijos direktorė Genoveita Gricienė.
Pašnekovė pridūrė, kad prieš pasitvirtindama uniformą, mokykla turi labai gerai pagalvoti – mokiniams pamokose turi būti patogu, be to, ilgainiui tai suformuoja mokyklos įvaizdį.

REPREZENTUOJA MOKYKLĄ

Visi kalbinti mokyklų vadovai įsitikinę, kad mokyklinė uniforma reprezentuoja mokyklą, atspindi jos veidą – mokinys su uniforma atrodo tvarkingai ir dalykiškai. Esą jie ne kartą iš mokinių girdėję, kad jiems smagu atstovauti savo mokyklai su vienodomis uniformomis miesto renginiuose.
„Apie tai svajojame ir mes. Vaikai patys pradėjo prašyti uniformų. Gal tokia mada užėjo? Bet man tai teikia ir estetinį pasitenkinimą. Jei uniformas siūdinsis vaikai, manau, kad prikalbinsim ir mokytojus“, – uniformų svarbą pripažįsta Židikų Marijos Pečkauskaitės vidurinės mokyklos direktorė Rima Širvinskienė.
Pedagogė sutinka su daugelio mokyklų atstovų nuomone, kad mokiniams dėvėti uniformą yra privalumas: išgyvendinamas madų vaikymasis, šis drabužis drausmina mokinius, įpareigoja elgtis atsakingai, užtikrina moksleivio saugumą.
„Mokyklos yra didelės, vaikas su uniforma yra matomas, o su piktais kėslais užėjęs prašalaitis iš karto būtų pastebimas. Iš karto matytųsi, kurios mokyklos mokinys kažką negero veikia parkelyje ar po „maksimą“ vaikšto“, – sutartinai dėstė direktoriai.

UNIFORMA TIK ŠVENTĖMS NETENKA PRASMĖS

Būtent dėl šių priežasčių kai kurių švietimo įstaigų atstovai mano, kad jei uniformą įsigyti numatyta mokyklų sutartyse, mokinys privalo ją turėti ir dėvėti kiekvieną dieną, ne tik per šventes.
„Ką tai reiškia, jei uniforma būtų tik šventinis drabužis, reikalingas tik kelis kartus per metus? Pasidėti ir laikyti spintoje? Ne. Uniforma tada netenka savo prasmės. Be to, vaikai išauga drabužius. Manau, kad tai turėtų būti kasdienė mokinio apranga“, – uniformos prasmę komentavo Sodų vidurinės mokyklos vadovė Birutė Liutkuvienė.
Tokios pat nuomonės yra ir Sedos Vytauto Mačernio bei Merkelio Račkausko gimnazijų vadovės. Šiose mokyklose rekomenduojama uniformas vilkėti kasdien.

BRANGIAI MOKĖTI NEVERTA

Tuo tarpu rajono mokyklų, kuriose nėra sutarta siūdintis mokyklines uniformas, atstovai mano, kad sunkmetis nėra pats geriausias laikas mokinius ir jų tėvus spausti pirkti šimtus litų kainuojančias uniformas.
„Mieste gal ir lengviau, bet kaimo žmonėms situacija yra sudėtingesnė. Ne kiekvienas ir sportinę aprangą nusiperka, o apie uniformą iš viso net kalbos nėra. Esame tą idėją gvildenę, bet turbūt dar nepribrendome“, – mintimis dalijosi Tirkšlių vidurinės mokyklos direktorius Marius Vilimas.
Tokiai nuomonei pritaria ir Mažeikių Gabijos gimnazijos direktorius Stasys Šiurkus. Jis iš patirties pasakojo, kad šiais laikais neverta pirkti brangių uniformų, ypač augančiam ir judriam jaunimui.
„Turiu aš anūkų Kaune, berniukui uniformėlė kainuoja keturis šimtus, mama verkia kruvinomis ašaromis, nes kelnių užtenka tik savaitei. Ketvirtokas išėjo, futbolą paspardė… Ar jam, sveikam vaikui, uždrausi? Būkim biedni, bet teisingi, juk visi „Gausoj“ arba turguj perka vaikui drabužius“, – argumentavo gimnazijos vadovas.

UNIFORMĄ PASISIŪDINTI PIGIAU?

Kiti mokyklų vadovai su tokia nuostata nesutinka: mokyklinę uniformą įsigyti yra pigiau nei visus metus pirkti madingus drabužius. Be to, uniformą galima vilkėti ir kitais mokslo metais arba parduoti pigiau, palikti jaunesniems broliams.
Mokyklų vadovai bandė skaičiuoti, kiek pinigų jų auklėtinių tėvams atsieina pakloti už uniformą. Sediškiai uniformas siūdinasi pas vietos siuvėjus.
Medžiaga sijonui, be pasiuvimo, kainuoja daugiau nei 30 litų, liemenė atsieina apie 50–60 litų. Panašiai liemenės kainuoja ir Senamiesčio pagrindinės mokyklos mokiniams.
Viekšnių gimnazijos mokiniams pasisiūdinti uniformą, direktoriaus žiniomis, užtektų 70–80 litų. R. Gricius taip pat pasisiūdino sau uniformą – kelnes, švarką ir liemenę. Už visą komplektą suaugusiam žmogui jis sumokėjo apie 200 litų. Tai esą gerokai pigiau nei pirkti kostiumą parduotuvėje.
„Ir vaikams uniforma yra pigiau. Manau, įsivažiuosime su laiku“, – tikisi gimnazijos direktorius.

UNIFORMA VARŽO?

Mažeikių Gabijos gimnazijos atstovų nuomone, uniformos mokykloms yra perdėtas prestižo reikalas. Esą mokyklos prestižas yra visai kas kita.
Gabijos gimnazijos administracija taip pat kelis kartus organizavo mokinių apklausą, bandė išsiaiškinti jų nuomonę. Dalis gimnazistų visai sutiktų per šventes vilkėti vienodomis liemenėmis.
„Bet tik per šventes. O jei bendruomenė nuspręs, kad tokių liemenių nereikia, iš administracijos pusės nebus tokio poreikio. Kadangi jaunystėje prisinešiojau tų uniformų, tai aš jų nė kiek nedievinu. Kam žmogų varžyti? Praktika parodė, kad gimnazistai į šventes ateina tvarkingai apsirengę – su kostiumais. O jei dar įsisega Gabijos ženkliuką, puiku“, – pastebėjo S. Šiurkus.
Kai kurie kalbinti mokyklų psichologai taip pat tikina, kad privaloma uniforma mokinį gali varžyti. Esą mokyklinės uniformos mažina moksleivių individualumą.
Vaikai, ypač paaugliai, save išreiškia per aprangą. Versti vaiką kasdien vilkėti uniformą prilygtų bausmei arba jo kūrybiškumo žlugdymui.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto