Užgrūdinti šiltnamių sąlygomis

Irena Mikalauskienė ir jos sūnus Arūnas su marčia Loreta – vieni stambiausių Skuodo rajono daržininkų. Jie Ylakiuose turėjo didžiausius šiltnamius. Šeši plėvele dengti šiltnamiai užėmė 25 arus. Bet šią žiemą praėjusi audra du šiltnamius po penkis arus iš viso nugriovė, kitus irgi daugiau ar mažiau apiplėšė. Viesulas vieną net į kaimynų kiemą nunešė.
ŠEIMOS VERSLAS
Mikalauskai augina daugelį tradicinių daržovių: svogūnų, salotų, krapų, agurkų, pomidorų. Daugiausia parduoda turguose. Važiuoja į Liepoją, Klaipėdą, Mažeikius, Skuodą. Labai gerai pirko Latvijoje.
Važinėti reikia daug, o turi tik vieną automobilį. Bet vairuotojo pažymėjimus įgijo visi trys, tad šį darbą pasidalina, važiuoja, kam reikia.
Pasak Mikalauskienės, būna, kad parduoti sunkiau nei užauginti. Daržovės greit genda. Retesnių, mažiau žinomų iš viso nenori pirkti.

GRĮŽO Į TĖVYNĘ
I. Mikalauskienės tėvai Žiemeliai iš Narvydžių dar 1958 metais išsikėlė į Latviją. Ji ten baigė latvių vidurinę mokyklą, bet kai ištekėjo, grįžo į Lietuvą, kad vaikai galėtų mokytis gimtąja kalba.
Apsistojo Ylakiuose, kur ūkis davė namą. Dirbo siuvykloje, paukštyne. Kai ūkiai ir bendrovės iširo, ėmėsi savo verslo – daržininkystės. Vyrui mirus, paskutiniaisiais metais daržininkyste užsiima sūnus Arūnas.
Latvijoje gyvenanti sesuo Elzytė taip pat verčiasi daržininkyste. Vien morkų augina 5 hektarus. Ten valdžia audros padarytus nuostolius bent iš dalies atlygino. Ir daržoves Latvijoje geriau perka. Klaipėdoje daug pigių iš Lenkijos atvežtų, kurios ilgai gražios atrodo.

ŽEMĖS IR VANDENS UŽTENKA
Nors Mikalauskai gyvena pačiame miestelyje, žemės daržininkystei užtenka. Tiesa, trys šiltnamiai stovi iš kaimyno nuomojamoje žemėje. Gyvulių nė sau nelaiko. Vasarą nebelieka kada jais rūpintis. Reikia auginti ir parduoti daržoves.
Laistyti reikia daug vandens. Jo užtenka iš kieme esančio penkių rentinių šulinio. Per dieną išlaistoma 14 kubinių metrų. Jeigu imtum iš vandentiekio ir mokėtum po 2 litus už kubinį metrą, niekas neapsimokėtų.

NE PO VIENU STOGU
Nuo audros nukentėjo visi ūkininkai, miškininkai ir kiti kaimų gyventojai. Laimėjo, kas buvo apsidraudęs (tiesa, tokių yra mažai). Polietileno plėvele uždengtų šiltnamių niekas nė nedraudžia. Per didelė rizika. Šie daržininkai negauna ir tiesioginių išmokų.
– Du šiltnamiai po penkis arus buvo greta, bet pastatyti atskirai. Jei būtų po vienu stogu, tada atitiktų Europos Sąjungos sąlygas,– sako Arūnas.

KRYŽKELĖJE
Kol kas žiema, daržininkams poilsis už pavasarį ir vasarą. Jeigu nebūtų rūpesčių, gyventum ir džiaugtumeis. Bet šiltnamių karkasai tarsi klausia, kas bus toliau. Kol kas Mikalauskai žada daržoves auginti išlikusiuoAlfonso BAUŽIO nuotraukos se šiltnamiuose. O dėl kitų bus matyti: kaip seksis šiemet, ką veiks kiti daržininkai, kaip šia ūkio šaka rūpinsis valdžia.
Stasys JONAUSKAS
Alfonso BAUŽIO nuotraukos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto