Užsieniečių perpildytuose Mažeikiuose – auksinis ruduo

Mažeikiai šį rudenį panašūs į madingiausius Lietuvos kurortus. Skirtumas tas, kad čia gyvenantiems žmonėms nesvarbūs orų pokyčiai ir nereikia stovėti pakelėse su lentelėmis „Išnuomojamas butas“ arba „Išnuomojamos lovos“.
Mažeikiuose šiuo metu išsinuomoti butą ar viešbutį praktiškai neįmanoma. Atvykėliai, bandantys susirasti nakvynę mūsų mieste, priversti jos važiuoti į kaimyninius rajonus.
Didžiosiose parduotuvėse ir pasilinksminimų vietose skamba anglų, lenkų, italų, ispanų, rusų kalba. Savaitgaliais restoranuose ir baruose vietiniai gyventojai sudaro tik nedidelę lankytojų dalį. „Auksiniai mėnesiai“, – taip „Mažeikių naftos“ remonto ir pasirengimo jam mėnesius pavadino vienas mažeikiškis, sėkmingai išnuomojęs du nuosavus butus, o pats prisiglaudęs kaime pas uošvius.


NAUDINGA MAŽEIKIAMS
„Mažeikių naftos“ kapitalinis remontas prasidėjo rugsėjo 22-ąją. Jį planuojama užbaigi per pusantro mėnesio. Planuojama investicijų ir remonto darbų vertė kapitalinio remonto metu gali siekti 80 mln. JAV dolerių (per 202 mln. litų).
Praėjusią savaitę rajono Tarybos nariams ir į posėdį susirinkusiems mažeikiškiams pristatydamas„Mažeikių naftos“ perspektyvas, bendrovės generalinis direktorius Marekas Mročkovskis teigė, kad šiuo metu įmonėje atliekamas remontas yra istorinis. Tokio dar niekada nebuvę. Paskutinysis, 2003 metais vykęs kapitalinis remontas pagal darbų apimtis buvo tris kartus mažesnis.
Dabar „Mažeikių naftoje“ keičiama daug krosnių, šilumokaičių, kitos įrangos, kuri užtikrintų stabilų įmonės darbą.
„Mes pasitelkėme daug išteklių, samdome apie keturis tūkstančius žmonių iš rangovinių organizacijų. Didžioji dalis atvyksta iš už Mažeikių regiono ribų, nes vietoje nebūtų galima rasti tiek specialistų, kiek mums reikia“, – paaiškino M. Mročkovskis. Pasak bendrovės vadovo, įmonė pirmiausia ieškojo darbo jėgos čia, vietoje, taip pat ir Lietuvoje, apie tai skelbė nacionalinėje ir regionų spaudoje. Šalyje pavyko rasti apie 1600 specialistų, kitus teko kviestis iš kitur. Didžioji dalis atvyksta iš Lenkijos, taip pat iš Anglijos, Italijos, Ispanijos, kaimyninės Latvijos.
„Mažeikių naftos“ generalinis direktorius sakė tikįs, kad visi mažeikiškiai pajus bendrovėje vykstančių procesų naudą: „Manau, kad Mažeikių prekybininkų apyvarta dabar turėtų padidėti du ar tris kartus. Labai gaila, kad tai kartu yra ir galimybė pakelti kainą. Tačiau tikiuosi, kad atsiras verslininkų, kurie statys naujus restoranus, viešbučius, parduotuves ir taip pagyvins miesto gyvenimą“.
Gyvenimas Mažeikiuose iš tiesų pagyvėjo. Ypač pastaraisiais mėnesiais.
VIEŠBUČIAI PERPILDYTI
Plinkšių viešbučio direktorė Virginija Lukauskienė sakė, kad viešbutis visiškai pripildytas. Visi 29 kambariai spalio mėnesiui buvo rezervuoti iš anksto. Apie 80 proc. gyventojų – užsieniečiai, susiję su „Mažeikių nafta“. Direktorė sako nežinanti, kiek tęsis toks klientų antplūdis. Kai kurie kambariai rezervuoti iki Naujųjų metų, kiti klientai negali pasakyti, kiek laiko planuoja čia gyventi.
Viešbučio gyventojams ruošiami pusryčiai, vakarienė, išvažiuodami į darbą jie pasiima pietus.
V. Lukauskienė sakė, kad paklausa buvo didelė, jie galėję rinktis klientus, todėl „tepaluotų ir smaluotų“, objektuose dirbančių statybininkų nėra. Pasak direktorės, viešbutis iš buvusių kabinetų įrengė bendrabučio tipo kambarius – be įprastų standartiniam numeriui patogumų, tačiau jie nebuvo paklausūs.
Mažeikiuose įsikūrusio viešbučio „Valina“ savininkė Alina Gromakova sakė, kad jau nuo rugpjūčio mėnesio nejautė klientų stygiaus. Į „Mažeikių naftą“ atvykstantys specialistai viešbutį įvertino jau pavasarį – nemažai numerių buvo užsakyta gegužės mėnesį.
Viešbučio, kuriame šiuo metu gyvena pusantro šimto žmonių, savininkei teko priimti į darbą beveik antra tiek aptarnaujančio personalo. Ypač daug darbo yra virtuvėje – svečiai pageidauja pusryčių, vakarienės ir „lauknešėlių“ vykstant į darbą. Viešbučio kavinė, kurią iki šiol mažeikiškiai galėjo išsinuomoti įvairioms progoms, dabar užsakymų nebepriima – ir taip vos spėja suktis. „Nebesilinksminame, nes mums ir taip linksma“, – pajuokavo viešbučio savininkė.
Su klientais personalas susišneka angliškai arba rusiškai.
Mažeikių turizmo ir verslo informacijos centro direktorius Pulgis Lumpickas „Santarvei“ sakė, kad centro lankytojų srautas jau nusistovėjo. „Anksčiau norintieji susirasti, kur apsigyventi, blaškėsi po visą rajoną, daugiausia statybininkai iš Lenkijos“, – pastebėjo direktorius ir pridūrė, kad tai nedidelių subrangovinių įmonių žmonės. Mažeikiuose viešbučiai, nuomojamų privačių namų ir butų sektorius perpildytas, tad informacijos centras interesantus jau siunčia kolegoms į kaimyninius rajonus – Skuodą, Telšius.
Oficialiai skelbiama, kad jeigu kiekvienas atvykstantis į įmonę darbininkas per dieną nakvynei, maistui ir pramogoms skirs apie 100 litų, artimiausiais mėnesiais Mažeikiuose atvykėliai kasdien išleis maždaug 400 tūkst. litų.
P. Lumpicko nuomone, didžiausią atvykėlių srauto poveikį, apyvartos padidėjimą pajus stambios verslo įmonės, vidutiniokai ir smulkieji verslininkai tenkinsis tuo, kas jiems liks. „Kas svarbiausia atvykusiems į komandiruotę žmonėms? Maistas ir drabužiai. Kur jie eina? Į didžiuosius prekybos centrus!“ – sakė direktorius.
Tačiau perspektyvų verslo plėtrai yra. „Pagal tai, kaip įmonė toliau dirbs, kokia bus paklausa, susiformuos viešbučių verslas, privatus sektorius turės legalizuotis, persitvarkyti, nes ne visi privataus gyvenamojo ploto nuomotojai šiandien gali pasiūlyti pageidaujamas vakarietiškos buities sąlygas. Viskas, kas eina į pliusą, yra gerai“, – konstatavo verslo informacijos specialistas.
NAME – SU PUSŠIMČIU
GYVENTOJŲ
Nekilnojamojo turto rinkoje – lig šiol neregėtas sujudimas. Šiuo metu Mažeikiuose butų nuoma brangesnė negu sostinėje. Nuomojami kambariai viešbučiuose, privačiuose namuose, sodybose, butuose, net gyvenimui nepritaikytuose pastatuose ar pajūrio kurortų nameliuose.
Kaip „Santarvei“ sakė „Mažeikių naftos“ viešųjų ryšių direktorius Rosvaldas Gorbačiovas, šiuo metu į „Mažeikių naftą“ yra atvykę apie septyniasdešimt procentų planuotų darbuotojų. Bendrovė yra subūrusi specialią komandą, kuri rūpinasi pasamdytų žmonių apgyvendinimu.
Butus užsieniečiams mažeikiškiai nuomoja už iki šiol negirdėtą kainą – nuo 1500 iki 3000 litų per mėnesį. Namus – už 5000 litų ir daugiau.
Trijų aukštų nuosavo namo savininkė mažeikiškė, kuri nepanoro būti įvardyta, sakė, kad šiuo metu pas ją gyvena trisdešimt trys lietuviai ir penkiolika užsieniečių. Teko pasirengti priimti tokį būrį žmonių: įrengti penkis tualetus, dušo kabinas, nupirkti lovų, patalynės. Šeimininkė pati prižiūri savo valdas: valo, skalbia ir vadovauja beveik pusšimčiui statybininkų.
„Pripratinau visus po namus nevaikščioti su batais, grįžus iš darbo pasikeisti kojines. Žmonės supranta, kad reikia laikytis nors minimalių tvarkos ir švaros taisyklių, nes tokiame būryje gyventi nėra paprasta“, – „Santarvei“ sakė moteris. Namą ji jau ne pirmus metus nuomoja „Mažeikių naftai“, tad turėjo paisyti nuomininko reikalavimų. Nuomos kaina pastebimai kilo. Prieš ketverius metus per parą už lovą buvo mokama po 5 litus, neatskaičiavus mokesčio, vasarą kaina laikėsi ties 25 litų riba. Dabar mokama po 35 litus. Sumokėjus valstybei, savininkei lieka beveik trisdešimt litų nuo žmogaus. „Uždirbtus pinigus investuoju į namo remontą“, – prisipažino mažeikiškė.
Ji teigė, kad ir su dideliu būriu vyrų galima sutarti.„Visi žmonės kaip žmonės“, – taip mažeikiškė apibūdino santykius su nuomininkais ir „forsmažorinę“ padėtį savame kieme. Dar pridūrė, kad nuomojamame plote yra griežtai uždraudusi meilės romanus. Kol kas atvykėliai šiai sąlygai nenusižengia. Užtat su malonumu kaitinasi pirtelėje, kuri kuriama dukart per dieną, savaitgaliais surengia iškylą čia pat kieme: išsikepa šašlykų, atsigeria alaus. Pastarąjį mėnesį gyvenimo sąlygos ankštokos – viename kambaryje tenka sutilpti keturiems ar penkiems žmonėms.
RINKA STABILIZUOSIS
Su darbais „Mažeikių naftoje“ siejamas ne tik nuomos kainų šuolis. Prieš metus dviejų kambarių butas Mažeikiuose kainavo apie 40 tūkstančių litų, t. y. apie 1000 litų už kvadratinį metrą. Šiuo metu butai yra pabrangę mažiausiai dvigubai.
Alfredas Ridzvanavičius, nekilnojamojo turto bendrovės „Res Invest“ direktorius, mano, kad dabar nusistovėjusi kaina – 1 kvadratinis metras be apdailos apie 2000 litų – yra reali, nes atspindi dabartinę statybų kainą. Jo nuomone, rinka yra subrendusi mokėti tokius pinigus ir mažeikiškiai moka.
Direktorius prognozuoja, kad tokia kaina neturėtų itin stipriai keistis ir ateityje. Kai „Mažeikių naftoje“ didieji darbai sustos ir atvykėliai išsivažinės, butų kaina turėtų grįžti į metų pradžios ribas – nukristi apie 8–10 procentų, o tada stabilizuotis.
„Šiandien Mažeikiuose neįmanoma nusipirkti sklypo su komunikacijomis, todėl mažeikiškių jau nebestebina ir negąsdina, kad dabar projektuojami ir statomi gyvenamieji namai su sklypu kainuos apie pusę milijono litų“, – sakė A. Ridzvanavičius.
Gyvenamojo ploto nuomos rinkoje dabar trejopa padėtis. Mažiausią kainą moka vietiniai nuomininkai. Jie gali pasiūlyti šeimininkui nuo 200 iki 400 litų už butą plius mokesčius už paslaugas.
Tie savininkai, kurie namus ar butus įrengė pagal nuomotojų reikalavimus, taip pat gauna nevienodas pinigų sumas. Eiliniams darbininkams, statybininkams laikinai išnuomojamos lovos. Minimali kaina Mažeikiuose – 10 litų per parą, jo bendrovės klientai, pasak direktoriaus, gauna apie trisdešimt litų. Tokiomis sąlygomis linkę gyventi lietuviai statybininkai ir atvykėliai iš Rytų Europos šalių. Vakarų šalių senbuvių specialistai labiau nori išsinuomoti namą ar atitinkamai įrengtą, didelį ir komfortišką butą. Tokiame bute jie gali gyventi po du ar tris, moka nuo 1500 iki 3000 litų ir daugiau.
Kai išnuomojamas gerai įrengtas gyvenamasis namas, nuomos kaina gali pakilti iki 8–10 tūkstančių litų per mėnesį. Panašiai, pasak A. Ridzvanavičiaus, mokėta „Williams“ laikais, tiek prašoma ir dabar. Tokiuose būstuose šeimininkas nuomininkams garantuoja visą aptarnavimą, pats tvarkosi arba samdo personalą.
„Šiandien retas privatininkas gali pasiūlyti tai, ko nori užsieniečiai. Jiems reikia gerų, šiuolaikiškų sąlygų, vadinamojo europietiško remonto, ryšių komunikacijų, baldų“, – sakė nekilnojamojo turto bendrovės vadovas. Po įmonės remonto abi pusės – ir nuomotojai, ir nuomininkai – turės daugiau patirties, ką ir kaip patobulinti plėtojant šį verslą.
NE VISI VIENODAI PATENKINTI
Buities ir nakvynės sąlygos – tik viena atvykėlių kasdienybės dalis. Kita – pramogos. Prekybininkų nuomone, labiausiai tai pastebima lyginant alkoholinių gėrimų apyvartas. Ne visi atsipalaiduoja išnuomotuose butuose ir sodybose. Todėl kai kurių restoranų savininkai pastebi, kad užsieniečius jų darbuotojams tenka aptarnauti dažniau nei vietinius gyventojus.
Viena bendra tendencija – klesti tos viešojo maitinimo įstaigos, kurios gali pasiūlyti pramogų, tegul tai būna nors ir elementari šokių aikštelė.
„Bilduko“ restoranui vadovaujanti Irena Vilimienė sako, kad pastebi jau susiformavusią nuolatinę klientūrą. Prie jos tenka taikytis parenkant ir gėrimų asortimentą, ir valgiaraštį, ir muziką. „Dabar pas mus dažniau skamba itališkos, angliškos, rusiškos dainos. Mūsų padavėjos ir barmenės moka bendrauti anglų, ispanų, italų kalbomis. Paprastai mes žinome, kas kada ateis ir ką valgys“, – „Santarvei“ pasakojo direktorė.
Tarp populiariausių patiekalų – amerikietiškas kepsnys, vadinamasis „steikas“. Iš alkoholinių gėrimų dažniausiai užsisakomas lietuviškas „Švyturio“ alus.
Būna, klientai pageidauja retesnio ar itin brangaus gėrimo. „Turime ir tokių, kurių butelis kainuoja tūkstantį litų, – sakė I. Vilimienė, – dėl prestižo“.
Restorano personalas stengiasi „atsijoti“ lankytojus. Antrajame aukšte dažniausiai įsikuria švenčių pažymėti ateinantys žmonės, todėl atvykėliai, užklydę į restoraną tiesiai iš „darbų fronto“, nepageidaujami. Kad būtų išlaikyta atitinkama aplinka.
Direktorė pastebėjo, kad užsieniečiai tokiais atvejais ima net gudrauti: paprašo lietuvių užsakyti staliuką išgalvotai progai.
Paprastomis dienomis užsieniečiai dažniausiai vakarieniauja, savaitgaliais linkę pasėdėti ilgėliau, išgerti, pabendrauti. Ar bendrauja su lietuviais ir lietuvaitėmis? „Tai priklauso nuo išgerto alkoholio kiekio“, – lakoniškai atsakė restorano šeimininkė.
NE BOULINGO KAMUOLIŲ,
O MERGAIČIŲ!
Inga Čėsnienė, „Boulingo tako“ savininkė, sako, kad restorano apyvartos šiuo metu į Mažeikius atvykę užsieniečiai nepadidino. „Pas mus daugiausia jaunimo, jie nori sportuoti. Į komandiruotes išvykusiems vyrams reikia ne sporto, o pigaus alaus ir mergaičių“.
Pasak I. Čėsnienės, atvykėliai neretai ignoruoja nuostatą, kad į restoranus einama padoriai apsirengus ir bent jau iš pradžių padoriai linksminamasi. „Tokie lankytojai – problema aplinkiniams ir restoranui“, – konstatavo moteris, nesidžiaugianti staigiu gyventojų pagausėjimu.
Kad „mergaičių biznis“ šiuo metu ypač populiarus, pripažino ir mažeikiškiai taksistai. Pasak „Santarvės“ pašnekovo, šio verslo centras įsikūręs Naftininkų gatvėje. Vidutinėpaslaugos kaina – šimtas litų už valandą. Kokios damos paklausios? „O, jos atrodo labai padoriai. Sutikę gatvėje niekada nepagalvotumėte, kad tai – „naktinės plaštakės“, – daugiau neatviravo pašnekovas. Tik pridūrė, kad daugelis taksi važiuojančių užsieniečių nuo vietinių klientų skiriasi tuo, kad palieka litą ar du arbatpinigių. Pasitaiko ir liūdnesnių atvejų – tarkime, kai į automobilį įsėda „miesto svečias“, sunkiai prisimenantis, kur jį reikia nuvežti. O vargais negalais atradus jo laikiną gyvenamąją vietą, praneša, kad visus pinigus paliko… bare.
„Žmonės įvairūs, nesakau, kad visi atvykėliai tokie“, – filosofiškai apibendrino taksistas. Ir pripažino, kad jaučia šiokį tokį savojo verslo pagyvėjimą, kuris, pasak vienos firmos dispečerės, vis dar neatsigauna po liepos mėnesį padidintų kainų.
Mažeikiškiai jau pastebėjo arba tikisi, kad jų pajamos padidės užsieniečių sąskaita. Ypač kai prisimena specialistų skaičiavimus, kiek kiekvienas atvykėlis vidutiniškai turėtų palikti vietos prekių ir paslaugų rinkai.
Oficialūs didžiojo remonto terminai – iki lapkričio vidurio. Remontas dar net neįpusėjo…
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Verslo specialistų nuomone, į „Mažeikių naftą“ atvykę užsieniečiai nakvynei, maistui ir pramogoms per dieną turėtų išleisti maždaug 400 tūkstančių litų.

One Reply to “Užsieniečių perpildytuose Mažeikiuose – auksinis ruduo”

  1. A parašė:

    JO JIE DEGTINĖS TAI DAUG IŠPIRKO, TIK NEAIŠKU KAIP DIRBO

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto