Vaikai skatinti domėtis sveika mityba bei tinkamai maitintis

Nuotr. iš darželio archyvo

Spalio 19–23 dienomis lopšelio-darželio „Delfinas“ „Kačiukų“ priešmokyklinės grupės vaikučiai su mokytojomis Elona Dapšiene, Jurgita Kosovskaja ir mokytojų padėjėjomis Aldona Bučiene ir Rita Beržiniene dalyvavo edukacinėje sveikatingumo veikloje „Prie stalo“. Į šią veiklą buvo integruotas projektas „Vitaminų puokštė“. Šio projekto metu visi kartu: vaikai, tėveliai ir pedagogai bei jų padėjėjai – atlikome gausybę veiklų.
Priešmokyklinės grupės „Kačiukai“ vaikai savaitės temą „Prie stalo“ pradėjo istorija apie duonos kelią. Buvo svarstoma: duona tokia įprasta kasdienybės dalis, kad retai susimąstome, kaip ji atsiranda ant mūsų stalo. Duona suteikia jėgų, telkia bendrauti, giminiuotis, tai tam tikra sąsaja su mūsų protėviais, ryšys su žeme.
Priešmokyklinukai aiškinosi, iš ko kepama duona. Dalijosi įspūdžiais apie mamos, močiutės kepimo, raikymo, valgymo, taupymo, dovanojimo apeigas ir ritualus. Turtino kalbos skrynelę ir įsidėmėjo iš sąvokos „duona“ kilusius žodžius: duonpelnys, duoninė, duonkepė, duoneliautojas ir kt. Tėvai taip pat įsitraukė į ugdomąją veiklą: namie iškepė duonos ir pyragų, kuriuos vaikai atsinešė į grupę. Veiklos metu vaikai ragavo įvairių rūšių duoną, gardino sviesteliu, česnaku, medumi. Skanavo sveikuoliškus obuolių ir špinatų pyragus. Paėmę į rankas šiltą ir kvepiantį duonos kepaliuką, vaikai jo nebepaleido ir ėmė gardauti. Taip pat mažieji mokėsi gražiai, kūrybingai serviruoti stalus, teisingai naudotis stalo įrankiais, mandagiai ir taisyklingai sėdėti prie stalo, gražiai valgyti.

Nuotr. iš darželio archyvo


Šis projektas paskatino domėtis sveika mityba: valgyti kuo daugiau šviežių vaisių ir daržovių, nes taip vaikai visada bus sveiki. Lopšelio-darželio „Delfinas“ priešmokyklinukai tyrinėjo, klausėsi pasakojimų apie vaisių, daržovių naudą sveikatai. Buvo žaidžiami kūrybiniai siužetiniai ir didaktiniai žaidimai, kurių metu formuoti ugdytinių gebėjimai patiems pasirinkti sveikatai naudingus produktus bei lavinti vaikų norą dirbti komandoje, vienas kitam padedant, patariant.
„Kačiukų“ grupės vaikai sužinojo, kad kiekvienas vaisius ir daržovė savyje turi skirtingas maistingąsias medžiagas, kurios nulemia ir jų spalvą. Skirtingos spalvos – skirtingi vitaminai. Kokie vitaminai stiprina imunitetą, saugo mūsų smegenų ir nervų ląsteles, vaikai sužinojo kulinarinėse dirbtuvėse. Šiame procese tėveliai noriai talkino ir parūpino įvairiausių, pačių įdomiausių, natūraliai įvairiomis formomis išaugusių daržovių bei vaisių. Vaikai kartu su mokytojomis gamino salotas, spaudė sultis ir uogomis dekoravo trintus kokteilius. Ragavo šviežių, keptų, šaldytų, džiovintų vaisių ir daržovių. Grupės „Kačiukai“ vaikai kulinarinės ugdomosios veiklos metu kartu su mokytojomis visą savo dėmesį skyrė suvokimui apie sveiką mitybą ugdyti, įtraukiant savo šeimos narius. Kiekviena šeima pasiruošė po vieno patiekalo receptą. Visi buvo išradingi, todėl sukūrėme unikalią „Kačiukų“ grupės sveikos mitybos receptų knygą. Juk daugelį įpročių žmogus įgyja būtent vaikystėje, todėl labai svarbu sveikos gyvensenos įgūdžius diegti nuo pat mažumės.
Mūsų lopšelio-darželio „Delfinas“ vaikams sveikos gyvensenos įgūdžiai yra ne naujiena, nes sveikiau maitinti ugdytinius pradėta daug anksčiau. Tai viso lopšelio-darželio „Delfinas“ kolektyvo darnios pastangos, nes ugdyti valgymo kultūrą, išmokyti vaiką teisingai maitintis – išties didelis darbas.
Šaunias savaitės temos „Prie stalo“ ir projekto „Vitaminų puokštė“ veiklas vainikavo „Rudens mozaikos“ pramoga: šokiai, sportas, grožėjimasis rudens lapų spalvomis ir formomis, o labiausiai akį džiugino nuostabi „Moliūgų fiesta“, kurioje atsispindėjo bendras vaikų, tėvelių ir mokytojų kūrybinis darbas. Tėvų bendradarbiavimas paskatino vaikus ne tik džiaugtis, šypsotis, bet ir dalytis savo patirtimi, pasakoti apie žinomus dalykus, noriai veikti drauge. Ir vaikai, ir tėveliai patyrė džiugių emocijų įsitikindami, kad bet kokia veikla su „Kačiukų“ grupės mokytojomis E. Dapšiene ir J. Kosovskaja visada yra smagesnė, turiningesnė.
Visų mūsų bendras tikslas yra sveikas vaikas. Tikime, kad dirbdami darniai, įtraukdami šeimas galime pasiekti esminių vaikų mitybos pokyčių. Sveikos mitybos ugdymo procesas orientuotas į vertybes, kurios vaikui augant plečiasi, tobulėja, tampa įpročiu, o vėliau – socialine norma.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto