Vairuotojo vadovas grynam orui salone: sveikatos apsauga kelyje

pexels.com nuotr.

Keliaujant po Lietuvos miestus ir kaimo vietoves, oro sąlygos – ar tai būtų žiemos šaltis, ar vasaros karštis – dažnai verčia mus užsidaryti savo automobiliuose. Dėl to langai lieka uždaryti, kas neleidžia patekti orui iš išorės, bet tai kartu gali salone sulaikyti įvairius teršalus, kurie gali turėti įtakos oro kokybei automobilio viduje. Kadangi daugelis iš mūsų nemažai laiko praleidžiame automobiliuose, oro kokybė yra ne tik komforto, bet ir sveikatos klausimas.

Kodėl svarbi oro kokybė jūsų automobilyje?

Oro kokybė jūsų automobilyje yra labai svarbi dėl kelių priežasčių, todėl jai tikrai reikia skirti dėmesio. Prasta oro kokybė gali turėti tiesioginių padarinių sveikatai, įskaitant galvos skausmą, svaigimą, nuovargį ir alergines reakcijas. Šie simptomai gali turėti įtakos ne tik mūsų savijautai, bet ir vairavimo saugumui, dėl ko kelyje gali kilti pavojingų situacijų. Ilgalaikis prastos oro kokybės poveikis transporto priemonėse gali būti susijęs su sunkesnėmis lėtinėmis sveikatos problemomis. Reguliarus užteršto oro įkvėpimas gali prisidėti prie kvėpavimo takų ligų, tokių kaip astma ir bronchitas, išsivystymo.

Vairuotojams, ypač tiems, kurie prie vairo praleidžia daug valandų, prasta oro kokybė daro dar didesnį poveikį. Kaip žinome, vairavimas yra sėdimojo pobūdžio veikla, o tai irgi gali sustiprinti neigiamą užteršto oro poveikį. Esant tokiems teršalams kaip anglies monoksidas, azoto dioksidas ir kietosios dalelės, vairuotojo reakcijos laikas gali pailgėti, sumažėti budrumas ir apskritai susilpnėti kognityvinės funkcijos. Automobilio salone, jei jis nėra tinkamai vėdinamas, dėl uždaros erdvės gali susikaupti toksinų, kurių kiekis gerokai viršys esantį lauke.

Kaip palaikyti švarų orą transporto priemonės viduje?

Sveiką atmosferą automobilyje galima palaikyti keliais esminiais būdais:

1. Reguliari oro filtrų priežiūra: automobilio oro filtrai yra labai svarbūs sulaikant dulkes, žiedadulkes ir kitas ore esančias daleles prieš joms patenkant į automobilio saloną. Tačiau ilgainiui filtrai gali užsikimšti, todėl jie tampa mažiau veiksmingi.

2. Gerai prižiūrima oro kondicionavimo sistema yra labai svarbi oro kokybei automobilyje valdyti, nes padeda oro cirkuliacijai ir filtravimui. Šios sistemos filtravimo pajėgumas yra labai svarbus šalinant teršalus iš aplinkos, kol jie dar nespėjo susikaupti automobilio salone. Reguliariai tikrinant ir prižiūrint oro kondicionavimo sistemą taip pat galima užkirsti kelią bakterijų ir pelėsių, kurie dažnai būna nemalonaus kvapo ir galimo pavojaus sveikatai automobilio salone kaltininkai, dauginimuisi.

3. Salono oro filtras yra ypač svarbus, nes jis turi tiesioginės įtakos orui, kuriuo kvėpuojate automobilyje. Jei jo priežiūra ir keitimas yra ignoruojami, gali atsirasti nemalonių kvapų, padaugėti alergenų ir galiausiai pablogėti bendra oro kokybė salone. Keisti salono oro filtrą yra gana paprasta, tačiau labai svarbi užduotis. Salono oro filtro keitimas turėtų būti atliekamas reguliariai, atsižvelgiant į transporto priemonės gamintojo rekomendacijas.

Patarimai, kaip pagerinti oro kokybę automobilyje

Yra keli esminiai dalykai, kuriuos galima atlikti norint pagerinti oro kokybę jūsų transporto priemonės salone:

Ventiliacija: nors ne visada patogu laikyti atidarytus langus, ypač esant blogam orui ar važiuojant dūmais užterštose miesto gatvėse, naudinga periodiškai vėdinti automobilį atidarant langus arba naudojant vėdinimo sistemos nustatymą, kuris įsiurbia gryną orą.

Reguliarus interjero valymas: išsiurbkite sėdynes, kilimus dulkių siurbliu ir nuvalykite dulkes nuo paviršių. Nepamirškite, kad dulkės ir žiedadulkės ilgainiui susikaupia automobilyje ir prisideda prie prastos oro kokybės.

Venkite statyti automobilį užterštose vietose: statydami automobilyje stenkitės rasti vietą atokiau nuo intensyvaus eismo, kad į jūsų automobilį nepatektų kitų transporto priemonių išmetamųjų dujų.

Variklio techninė priežiūra: gerai prižiūrimas variklis sumažina išmetamų teršalų kiekį, neskleidžia neįprastų kvapų ir taip pagerina oro kokybę transporto priemonėje.

Sąmoningas vairavimas: jei įmanoma, sutrumpinkite laiką, praleidžiamą intensyviame eisme – taip ne tik sumažinsite stresą, bet ir išmetamų teršalų kiekį.

Orą valantys aksesuarai: apsvarstykite galimybę naudoti automobiliams pritaikytus oro valytuvus arba augalus, kurie sugeria toksinus ir taip suteikia papildomą oro valymo sluoksnį.

Oro recirkuliacija: protingai naudokite automobilio oro kondicionieriaus recirkuliacijos funkciją. Nors jis gali apsaugoti nuo išorinių teršalų patekimo į automobilį, dėl jo taip pat automobilio viduje esantis oras gali tapti tvankus.

Nerūkykite automobilyje: padarykite transporto priemonę nerūkymo zona. Cigarečių dūmuose yra daugiau kaip 4000 cheminių medžiagų, kurių daugelis yra toksiškos ir gali išlikti automobilio apmušaluose ir ventiliacijos sistemoje.

Kokybiški nauji filtrai: atėjus laikui keisti oro filtrus, rinkitės aukštos kokybės produktus, kurie gali sulaikyti mažesnes daleles ir tarnauti ilgiau.

Švaraus oro erdvės palaikymas jūsų transporto priemonėje yra nepaprastai vertingas. Turint gerą oro kokybę mūsų automobiliuose ne tik užtikrinamas tiesioginis komfortas, bet ir sumažinama įtaka mūsų sveikatai ir saugumui keliuose. Pritaikydami išvardintas praktines priemones visi galime džiaugtis sveikesniu ir malonesniu vairavimu. Atminkite, kad oro, kuriuo kvėpuojate automobilyje, kokybė yra tokia pat svarbi, kaip ir pačios transporto priemonės priežiūra prieš išvažiuojant į kelią.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Skip to content