Vaizdo kameros: padeda, varžo, pažeidžia teises?

Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija pareiškė, kad stebėjimo kameros pažeidžia mokinių ir mokytojų teises. Mažeikių miesto mokyklos nežada jų atsisakyti: esą taip jose užtikrinamas saugumas.

ĮRENGĖ SAVANORIAMS
Mažeikių savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus paaiškino, kad saugumo sumetimais vaizdo stebėjimo kameras didžiosiose mokyklose įrengti prieš šešerius metus pasiūlė tuometinė „Mažeikių nafta“.
Tam projektui įgyvendinti buvo skirta 140 tūkstančių litų.
„Kameros buvo įrengtos tose mokyklose, kurios pageidavo – niekas per prievartą jų nebruko“, – tvirtino vedėjas.
Šiuo metu vaizdas tiek pastato teritorijoje, tiek viduje stebimas abiejose miesto gimnazijose, visose vidurinėse bei pagrindinėse mokyklose. Laikinai jos išjungtos ir nuimtos tik „Ventos“ pagrindinėje mokykloje, nes čia vyksta rekonstrukcijos darbai.
A. Stonkus pastebi, kad nuo to laiko, kai mokyklose atsirado vaizdo stebėjimo kameros, sumažėjo neleistino elgesio faktų, chuliganizmo atvejų, vagysčių. Dabar vaikai, žinodami, kad viskas yra ar bus išaiškinta, yra drausmingesni ir savo veiksmus labiau apgalvoja.

BŪTINAS APŠVIETIMAS
Tą patį tvirtino ir visi kalbinti mokyklų direktoriai: jie įsitikinę, kad vaizdo stebėjimo kameros mokyklose yra efektyvios ir reikalingos.
Išorinės vaizdo stebėjimo kameros įrengtos aplink visą Gabijos gimnazijos pastatą.
„Nuo tada, kai jos atsirado, baigėsi langų daužymai, rašinėjimai ant sienų“, – šių įrenginių nauda džiaugėsi direktorius Stasys Šiurkus.
Tamsiuoju metu kameros efektyvios yra tada, kai geras apšvietimas. S. Šiurkus paaiškino, kad tada, kai rengė kameras, kartu susitvarkė ir apšvietimą aplink gimnaziją.
„Ventos“ pagrindinės mokyklos direktorė Ramunė Badaukienė buvo vienintelė pašnekovė, kuri sakė nusivylusi kamerų efektyvumu: aplink mokyklą apšvietimo nėra, taigi vakare ar naktį vis tiek per jas nieko nematysi.
„Apšvietimas yra brangus, todėl verčiau būtų tokios kameros, kurios fiksuotų vaizdą ir tamsoje. Dabar iš jų jokios naudos“, – įsitikinusi mokyklos vadovė.

FIKSUOJA NUSIKALTIMUS
Kitokios nuomonės apie vaizdo kamerų efektyvumą yra Sodų vidurinės mokyklos direktorė Birutė Liutkuvienė. Kameros fiksuoja vaizdą aplink visą mokyklą, jos prieigas, matyti visi šaligatviai. Direktorė prisimena atvejį, kai mokykloje įvyko greita vagystė per langą. Atsukus užfiksuotą vaizdą buvo matyti, kaip viskas vyksta, į kurią pusę nusikaltėliai paspruko, beje, kameros fiksuoja ir laiką.
Kitąkart incidentas vyko mokyklos kieme: dienos metu čia atvažiavęs vairuotojas partrenkė ir sužalojo mergaitę ir iš kiemo paspruko. Kameros užfiksavo mašinos modelį, valstybinius numerius, ir visa ši informacija buvo perduota policijai. Netrukus nusikaltėlis buvo sulaikytas.

IŠAIŠKINAMOS VAGYSTĖS
Pastato viduje vaizdo stebėjimo kameros įrengtos ten, kur būna didesni vaikų susibūrimai: vestibiuliuose, koridoriuose, prie rūbinių. Kai kur jų yra ir valgyklose.
„Kai kameros atsirado mokykloje, gyventi pasidarė geriau, saugiau: žinodami, kad yra stebimi, vaikai elgiasi tvarkingiau. Įvykus kokiam incidentui, peržiūrimas vaizdo įrašas, ir lengviau būna viską išsiaiškinti“, – tvirtino Kalnėnų pagrindinės mokyklos direktorė Regina Arbatauskienė.
Mokyklos vadovė džiaugėsi, kad kamerų įrašas padėjo išsiaiškinti vagystę mokyklos rūbinėje. Tokių atvejų pasitaikė ir Sodų vidurinėje mokykloje.
„Ventos“ pagrindinėje mokykloje vidaus vaizdo kameros fiksuoja ir tai, kas vyksta sporto salėje, nors tai yra viena iš vietų, kur kameros nerekomenduotinos.
Mokyklos direktorė R. Badaukienė paaiškino, kad jų mokyklos sporto salėje vyksta šalies lygio įvairios sporto varžybos, susirenka daug žiūrovų, aistruolių, tad stebėti, kas čia vyksta, yra būtina.

KAMERŲ REIKĖTŲ DAUGIAU
Kad kameros mokyklose reikalingos, pritaria ir Švietimo skyriaus vedėjas A. Stonkus. Jo nuomone, jos ypač efektyvios tada, kai mokykloje kilusį incidentą reikia aiškintis su tėvais.
„Jūs žinot, kad kiekvienas vaikas jų tėvams yra auksas. Ir kai įvyksta kas nors negero, nupasakojus žodžiais, kas ką padaro, yra viena, o visai kitoks efektas yra tada, kai atsuki vaizdą ir parodai akivaizdžiai. Tada tėvams nebėra kur trauktis“, – situaciją komentavo A. Stonkus.
Kamerų fiksuojamus vaizdus mokyklose prižiūri budintys žmonės, sargai. B. Liutkuvienė teigė, kad vaizdo įrašai jų mokykloje saugomi 14 dienų, tad yra galimybė atsekti ir kiek senesnių dienų įvykius.
Kamerų priežiūra, aptarnavimas nėra brangus. Būna, kad jos sugenda, bet tai nėra dažni atvejai.
„Tai, kiek išleidžiame kameroms remontuoti, atsiperka prieš tai, kiek jos duoda naudos“, – įsitikinusi R. Arbatauskienė.

TEISĖS NEPAŽEIDŽIAMOS
Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos teiginiui, jog vaizdo kameros pažeidžia mokinių ir mokytojų teises į privatumą, direktoriai nepritaria, netgi pasisako prieš.
„Kai aš esu mieste ar kokioje nors įstaigoje ar parduotuvėje, mane taip pat stebi kameros. Išeitų, kad tai pažeidžia mano teises. Jeigu jau reikėtų nuimti kameras mokyklose, tai tektų jas panaikinti visur“, – svarstė R. Arbatauskienė.
Kad nebūtų pažeistos vaikų bei mokytojų teisės į privatumą, kameros nerekomenduotinos tualetuose, sporto salėse, persirengimo kambariuose – ten, kur fiksuojami itin subtilūs asmeniniai žmogaus dalykai.
A. Stonkaus žiniomis, mūsų mokyklose kamerų tokiose vietose, kur jos neturėtų būti, nėra. Vedėjo nuomone, vaikų, mokytojų privatumas tikrai nėra pažeidžiamas.
„Mes labai sureikšminame privatumą ten, kur to nereikia. Kameros yra tik viešose vietose, o tokiose vietose reikia laikytis tam tikrų normų – jei tu jų nesilaikai, tada bijai ir gali šaukti, kad kameros pažeidžia privatumą. Koks privatumas gali būti koridoriuje – juk čia ir taip tave visi mato?“ – svarstė vedėjas.

NUOMONĖS ĮVAIRIOS
Savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vyriausiasis specialistas Vladas Narmontas mano, kad mokykla yra vieša vieta, ir vaizdo fiksavimas kameromis jokių teisių nepažeidžia.
Dar diskutuojama, ar kameros reikalingos klasėse: esą jos varžo mokinių norą pasireikšti, ne kiekvienas mokinys gali susikaupti.
V. Narmontas neprieštarautų, kad kameros būtų ir klasėse.
„Klasėje kamera – viena iš drausminamųjų priemonių. Tai taip pat vieša vieta, ir kamera drausmintų mokinius ir pačius mokytojus. Nemanau, kad kokia kamera klasės kampe sukeltų jaudulį atsakinėjant, mokant“, – mano pašnekovas.
A. Stonkus apie kameras klasėse kategoriškai sako „ne“.
„Klasėje yra trisdešimt vaikų. Žinodami, kad yra nuolat stebimi kamerų, vaikai labai varžytųsi, jiems sunku būtų atsakinėti. Čia jie nedrįstų pasireikšti kaip asmenybės, turėtų save kontroliuoti“, – savo nuomonę išsakė vedėjas.
A. Stonkaus žodžiais, klasėje už viską atsakingas mokytojas. Ir jei jis nesugeba su vaikais susitvarkyti, tegu nedirba tokio darbo.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Stacionarios vaizdo kameros stebi visų miesto didžiųjų mokyklų aplinką.

One Reply to “Vaizdo kameros: padeda, varžo, pažeidžia teises?”

  1. Ugnė parašė:

    Jokių varžymų. Jau geriau mane nufilmuos krapštančią nosį, nei nenufilmuos kaip kas nors ką nors pavagia arba užpuola. Kaip tik jaučiuosi žymiai saugiau, kai esu filmuojama, o jei kažkas varžosi, tai čia jų asmeninės problemos.. Lyg būtumėm ko nors nematę. https://www.sauguspasaulis.lt/dahua-vaizdo-kameros/34782

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto