Valdininkai susirūpino daugiabučių namų balkonais

Mieste yra namų, kurių balkonai kelia pavojų namo gyventojų ir praeivių saugumui. Savivaldybė butų savininkams pagrasino imtis teisinių priemonių, jeigu šie per mėnesį nesuremontuos savo balkonų. Gyventojus papiktino valdininkų tonas – jie tikėjęsi paramos, patarimų, o ne pagąsdinimų. VYKDĖ NURODYMĄ
IŠ AUKŠČIAU

Gyventojus išgąsdinusių įspėjimo autorė Savivaldybės vyresnioji specialistė Vilija Mickevičienė atostogauja. Be jos, niekas kitas Savivaldybėje negalėjo tiksliai pasakyti, kiek žmonių buvo įspėti susiremontuoti savo balkonus. Architektūros, urbanistikos, statybos ir remonto skyriaus vedėjas Arūnas Knystautas spėjo, kad tokius raštus galėjo gauti apie pusė šimto gyventojų.
„Santarvės“ žiniomis, pavojų keliančiais, apleistais balkonais valdininkai susirūpino ne savo iniciatyva, bet kovo pradžioje sulaukę Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos nurodymo patikrinti senesnių pastatų balkonų būklę. Savivaldybė tokį nurodymą peradresavo daugiabučius namus administruojančioms įmonėms, namų bendrijoms – jos turėjo suskaičiuoti pavojų keliančius balkonus.
Anot A. Knystauto, pagal gautus atsakymus ir buvo sudarytas sąrašas gyventojų, kurių butų „balkonai neprižiūrimi, apleisti, kelia grėsmę šalia gyvenančių ar netgi praeinančių žmonių saugumui, gadina miesto kraštovaizdį“ (citata iš įspėjamojo rašto – B. R.).
GYVENTOJAMS
DAUG KLAUSTUKŲ

Mažeikiškiai, ypač vyresnio amžiaus, iš Savivaldybės sulaukę įspėjimo, kad per mėnesį, t. y. iki birželio 30 dienos, nesuremontavus balkono, jų atžvilgiu bus imtasi teisinių priemonių, numatytų Administracinių teisės pažeidimų kodekse, sutriko. Kai kurie rimtai išsigando, ar tik nebus kaip didžiausi nusikaltėliai iškeldinti iš savo buto.
„Kam senus žmones gąsdinti? Ar Savivaldybės darbuotojai tokie neraštingi, kad negali tiksliai žmones informuoti, kokios tos teisinės priemonės yra. Senam žmogui žodis „teisinės“ asocijuojasi su teismu“, – replikavo V. Burbos g. 4 namo gyventojų į redakciją atėjusi ginti kaimynė.
Moteris pati neseniai kapitališkai remontavo savo balkoną ir žino, kad toks darbas nėra paprastas. Patarimų ėjusi ir į butų ūkį, Savivaldybę.
Anot pašnekovės, valdininkai įspėjimą surašė iš lubų – nėra ekspertizės aktų, nurodymų, kas negerai, ką reikia pakeisti.
„Ar valdininkai iš mūsų tyčiojasi? Raštą gavau birželio 6 dieną, o darbus nurodyta baigti iki birželio 30 dienos. Kaip galima suremontuoti balkoną per mėnesį? Reikia ir pinigėlių tokiam remontui sukaupti, niekas už dyką nedirbs. Kita problema, trūksta statybininkų, kurie atliktų smulkius darbus“, – savo pastebėjimais pasidalijo į redakciją paskambinęs mažeikiškis.
Pašnekovo nuomone, ne gyventojai, o butų ūkis ar Savivaldybė turėtų pasirūpinti pavojų keliančiais balkonais, nes gyventojai moka į kaupimo fondą.
KAUPIMO FONDAS –
NAMO NUOSAVYBĖ

UAB „Mažeikių butų ūkis“ generalinis direktorius Vidmandas Stonkus sakė, kad patys namų gyventojai sprendžia, kam naudoti kaupimo fondo lėšas.
„Jeigu daugiau kaip puse daugiabučio gyventojų sutinka fondo lėšomis remontuoti kelių butų balkonus, mes negalime prieštarauti tokiam pasirinkimui“, – sakė pašnekovas.
Iki šiol tokių prašymų negauta.
V. Stonkus nepritarė gyventojų nuomonei, kad balkonus turėtų remontuoti daugiabučius namus administruojanti įmonė ar Savivaldybė. Balkonai, kaip ir butai, esą žmonių nuosavybė.
„Aš valdininkų raštą komentuoti atsisakau“, lakoniškai apie įspėjimą gyventojams atsakė pašnekovas.
Tačiau su tuo, kad griežtame įspėjamajame rašte žmonėms trūksta informacijos, V. Stonkus sutiko. Jis prasitarė ketinąs susitikti su Savivaldybės specialistais ir jiems išsakyti savo pastabas. Reikia ekspertizės, be to, balkonus remontuoti gali tik atestuotos įmonės. Apie tai gyventojai turi būti informuoti.
GYVENTOJAI
GAUS ATMINTINĘ

Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius nemano, kad balkonų būklei įvertinti reikalinga ekspertizė. Esą ekspertų paslaugos labai brangios, balkonų savininkams išlaidų padaugėtų. Tačiau pašnekovas sutiko, kad, gavus įspėjimą, gyventojams galėję būti sunku orientuotis, ką daryti.
„Raštą rengė statybos tarnybos specialistė. Truputėlį netiksliai išėjo“, – pripažino jį pasirašęs Savivaldybės administracijos direktorius.
B. Kryžius nuramino įspėjimą gavusius daugiabučių namų gyventojus. Kadangi žmonėms nebuvo suteikta informacija, nurodyti terminai negalioja. Statybų specialistai įpareigoti parengti atmintines, kad gyventojai žinotų, nuo ko reikia pradėti balkonų remontą.
B. Kryžius pripažino, kad įstatymai nedraudžia Savivaldybei skirti lėšų gyventojų balkonams remontuoti. Tačiau šiemet tokios galimybės nėra, nes nevykdomas biudžeto pajamų surinkimas.
GADINA MIESTO
KRAŠTOVAIZDĮ

Mažeikiškiai pastebi, kad miesto nepuošia ne tik senesnės statybos pastatų prastos būklės balkonai. Apgailėtinai atrodo ir įvairių konstrukcijų, prie namo spalvomis ir formomis nesiderinantys įstiklinti balkonai.
„Yra ką kontroliuoti“, – sutinka su pastabomis rajono vyriausiasis architektas Tomas Pudžiuvis.
Pašnekovo teigimu, gyventojus, savavališkai, pagal savo skonį įsirengiančius balkonus, turėtų sudrausminti daugiabučių namų administratoriai ar statybos inspekcija.
Nuo 1998 metų kiekvienam daugiabučiam namui yra nustatytas balkonų stiklinimo tipas. Projektą ir leidimą balkonui stiklinti išduoda T. Pudžiuvis. Architektas pastebėjo, kad pastaraisiais metais tokių leidimų prašoma labai retai, daugiausia dėl jų buvo kreiptasi prieš trejetą metų.
NESUTARIAMA,
KAS KONTROLIUOJA

„Jei gyventojai balkonui stiklinti neturi leidimo, pas juos turėtų apsilankyti statybos inspektorius“, – mano architektas T. Pudžiuvis.
Telšių apskrities Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros vyriausiasis specialistas Mažeikių rajone Rimantas Pikturna sakė, kad rūpintis balkonais – ne jo kompetencija.
„Daugiabučių namų administratoriai turėtų ne tik pinigus susirinkti, bet ir daugiau atsakomybės prisiimti. Be to, miesto grožiu turi rūpintis architektai“, – savo nuomonę išsakė specialistas.
Mažeikių butų ūkio direktorius V. Stonkus informavo, kad bendrovės specialistai kasmet įvertina namų būklę, pildo techninės priežiūros žurnalą. Netvarkingų balkonų savininkai įspėjami juos susitvarkyti, tačiau ne visi tokiems reikalavimams paklūsta. Anot bendrovės direktoriaus, pribrendo reikalas su Savivaldybe tartis, kaip spręsti šią problemą.
„O daugiabučių namų fasadų, balkonų išvaizda – architektų rankose“, – pridūrė pašnekovas.
Tam pritarė ir Savivaldybės administracijos direktorius B. Kryžius. Jo nuomone, su miesto grožiu susijusias problemas geriau pavyktų spręsti, jeigu būtų atskira architektų tarnyba. Direktorius tiki, kad Savivaldybės taryba pritars administracijos struktūros pakeitimui, pagal kurį numatyta iš Architektūros, urbanistikos, statybos ir remonto skyriaus atskirti architektus ir įkurti tokią tarnybą.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.: Apytiksliais duomenimis, keliančių grėsmę balkonų mieste gali būti apie 50.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto