Valdininkams – rekordinis nuobaudų skaičius

Praėjusiais metais Savivaldybės administracijos direktorius valstybės tarnautojams skyrė dešimt nuobaudų. Labiausiai nemalonės persekiojo juristą Gražvydą Gudauską. Jo darbu nepatenkinta skyriaus vedėja per pusmetį surašė kelis tarnybinius pranešimus. Atlikus patikrinimą, juristui skirtas įspėjimas ir papeikimas. PASIGENDA GERESNĖS PAGALBOS
Vadovaujantis įstatymu, nuo praėjusių metų gegužės mėnesio rajono Savivaldybėje teikiama valstybės garantuota nemokama pirminė teisinė pagalba. Šis darbas patikėtas konkursą laimėjusiam teisininkui G. Gudauskui.
„Nemokama pagalba ir yra nemokama. Pasidomėkite, kaip dirba juristas. Dažnai lankytojus pasitinka užrakintos durys“, – pyko į redakciją penktadienį paskambinęs žmogus.
Mažeikiškis buvo teisus. Penktadienį popiet patekti pas juristą „Santarvei“ nesisekė. Dėl rimtos priežasties. Ant durų kabojęs lapelis pranešė, kad juristas yra laidotuvėse ir bus tik pirmadienį.
Vakar scenarijus pasikartojo. Jau kitas lapelis skelbė, kad juristas vis dar laidotuvėse ir bus 13 valandą.
„Aš užrašiau tą informaciją. Gudauskas paskambino sekmadienio vakare ir pasakė, kad į darbą ateis tik po pietų“, – lakoniškai paaiškino laikinai skyriaus vedėjo pareigas einantis Eugenijus Kupliauskas.
G. Gudausko teisinės pagalbos nuo penktadienio ieškanti moteris pas vedėją liejo pyktį dėl tokios netvarkos.
„Manęs darbdavys į dėdės laidotuves neišleido, o juristas vos ne savaitę laidotuvėse. Ateisiu po pietų, o jeigu ir vėl jo nebus? Neturiu aš tiek laiko čia vaikščioti,“ – trenkė durimis pagalbos nesulaukusi moteris.

GAVO NEDARBINGUMO PAŽYMĖJIMĄ
Personalo skyriaus vedėja Aleksandra Lukošaitienė „Santarvei“ paaiškino, kad dėl pačių artimiausių žmonių mirties iš darbo darbuotoją galima išleisti trims dienoms. Kitais atvejais dažniausiai vadovaujamasi žmogiškumu.
E. Kupliauskas sakė neišsiaiškinęs, į kieno laidotuves važiavęs juristas. Tačiau sutiko, kad pirmadienio rytą jam reikėjo būti darbe.
„Žinoma, šis atvejis per ilgai užsitęsė. Išsiaiškinsiu aplinkybes, motyvus“, – žadėjo vedėjas.
Kodėl G. Gudauskas laiku nepasirodė darbe, domėjosi ne tik lankytojai, „Santarvė“.
Savivaldybės administracijos direktoriaus nurodymu tyrimą pradėjo Vidaus audito tarnyba.
Kilus sujudimui, G. Gudauskas vis dėlto į darbą atėjo iki pietų. Tačiau jam pasijutus negerai, buvo iškviesta greitoji medicinos pagalba. Nuo vakar juristas turi nedarbingumo pažymėjimą.

ĮTARIMAI DĖL GIRTUMO NEPASITVIRTINO
E. Kupliauskas juridinio skyriaus vedėją Gražiną Deltuvienę laikinai pavaduoja vos porą savaičių.
„Kol kas konfliktinių situacijų nebuvo, skundų iš lankytojų nesulaukiau. Nemanau, kad aš būsiu nuolaidesnis vadovas. Juridinio skyriaus specialistas turi būti pavyzdingas, rimtai žiūrėti į darbą“, – samprotavo pašnekovas.
G. Deltuvienė „Santarvei“ yra sakiusi, kad turi problemų su G. Gudausku. Pirmąjį tarnybinį pranešimą personalo tarnybai ji įteikė vos po dviejų juristo darbo mėnesių.
Tiek vedėjai G. Deltuvienei, tiek situaciją besiaiškinusiai komisijai kilo įtarimas, kad nuo G. Gudausko sklinda alkoholio kvapas. Savivaldybės automobiliu juristas buvo nuvežtas į Mažeikių ligoninę atlikti kraujo tyrimų. Ligoninės ir Klaipėdos toksikologinės laboratorijos kraujuje alkoholio neaptiko.

NUOBAUDOS – UŽ TARNYBINIUS PAŽEIDIMUS
Skyriaus vedėja G. Deltuvienė daugiau tikrinti savo įtarimų nebesiryžo. Jos tarnybiniai pranešimai dėl G. Gudausko pareigų neatlikimo ar blogo atlikimo atgarsio sulaukė. Savivaldybės administracijos direktorius B. Kryžius už pareigų neatlikimą, pažeidimus ir aplaidumą juristui yra skyręs įspėjimą ir papeikimą.
Kai buvo vertinamas valstybės tarnautojų darbas 2005 metais, tiesioginė vadovė G. Deltuvienė G. Gudausko darbą siūlė vertinti nepatenkinamai. Komisijos, sudarytos iš Savivaldybės darbuotojų, sprendimas buvo palankesnis. Juristas sulaukė gero įvertinimo.
Personalo skyriaus vedėja A. Lukošaitienė mano, kad komisija įvertino ne tik pažeidimus, bet ir atliktus darbus, kurių yra nemažai, bei atsižvelgė į tai, kad juristas dirba neseniai.
„G. Gudauskas turi universitetinį teisinį išsilavinimą. Nuo 1994 iki 2002 birželio mėnesio dirbo prokuroru, po trejų metų pertraukos tapo mūsų juridinio skyriaus specialistu. Savivaldybės valstybės tarnautojų darbas specifinis. Nerašyta taisyklė, jog pusmečio reikia jį perprasti“, – samprotavo A. Lukošaitienė.

NUOBAUDŲ – NEĮPRASTAI DAUG
Personalo tarnybos vedėja A. Lukošaitienė informavo, kad pagal Valstybės tarnybos įstatymą valstybės tarnautojams gali būti skiriamos nuobaudos: įspėjimas, papeikimas, griežtas papeikimas ir atleidimas iš pareigų. Praėjusiais metais Savivaldybės valstybės tarnautojams skirta dešimt nuobaudų. Anot personalo tarnybos darbuotojų, tai esąs rekordinis nuobaudų skaičius, ankstesniais metais jų būdavo viena kita.
„Nuobaudos yra skirtos už pareiginių nuostatų nevykdymą, aplaidumą darbe. Griežčiau reglamentavome darbo santykius“, – į klausimą, ar vadovai tapo griežtesni, ar prastesni specialistai, atsakė Savivaldybės administracijos direktorius B. Kryžius.
Administracijos vadovas teigiamai vertino Vidaus audito tarnybos įkūrimą prieš pusantrų metų.
„Tai yra ne tik Savivaldybės administracijos, bet ir Savivaldybės įmonių auditas. Ne tik kaltų ieškoma. Svarbiausia, kad būtų darbas padarytas ir užkirstas kelias nusižengimams“, – teigė direktorius.
Praėjusiais metais po Audito tarnybos ataskaitos ir Kontrolieriaus tarnybos akto net keturios nuobaudos skirtos Turto valdymo skyriaus darbuotojams. Valstybės tarnautojai skausmingai išgyvena dėl jų. Tarnybinė nuobauda išnyksta po jos skyrimo praėjus vieniems metams. Nuobauda tais metais užkerta kelią gauti aukštesnę kvalifikacinę klasę bei atlyginimo priedus.

ĮSTATYMAS NUMATO ATLEIDIMĄ IŠ DARBO
Tarnybinė nuobauda – atleidimas iš pareigų gali būti skiriama už šiurkštų tarnybinį nusižengimą, taip pat už kitą tarnybinį nusižengimą, jei prieš tai valstybės tarnautojui nors kartą per paskutinius 12 mėnesių buvo taikyta tarnybinė nuobauda – griežtas papeikimas.
Šiurkščiu pažeidimu laikomas valstybės tarnautojo elgesys, diskredituojantis valstybės tarnybą, žeminantis žmogaus orumą, ar kiti veiksmai, tiesiogiai pažeidžiantys žmonių konstitucines teises, valstybės, tarnybos ar komercinės paslapties atskleidimas, korupcinio pobūdžio nusikalstamos veikos požymių turinti veika, piktnaudžiavimas tarnyba bei Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo reikalavimų pažeidimas, dalyvavimas su valstybės tarnyba nesuderinamoje veikloje, nebuvimas tarnyboje vieną ar daugiau darbo dienų be pateisinamos priežasties, buvimas darbo metu neblaiviam ar apsvaigusiam nuo narkotinių ar toksinių medžiagų, jei valstybės tarnautojo elgesys įžeidžia žmogaus orumą ar diskredituoja valstybės ir savivaldybės institucijos ir įstaigos autoritetą, ir kiti nusižengimai.
B. Kryžius pasidžiaugė, kad nė karto neteko taikyti tokios griežtos tarnybinės nuobaudos.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.:
Juridinio skyriaus vedėjo pareigas laikinai einantis E. Kupliauskas teigė juristui G. Gudauskui rimtesnių priekaištų neturįs.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto