Valdininkus užliūliavo vėluojanti vasara

Oficialus maudymosi sezonas prasidėjo birželio 1 dieną, tačiau žmonės į paplūdimius plūstelėjo tik prieš savaitę, gerokai atšilus orams. Vėluojanti vasara, matyt, bus užliūliavusi ir valdininkus. Vis dar tebesiruošiama įvertinti rajono paplūdimių situaciją, pavėluotai skirti pinigai jiems tvarkyti. RINKTIS YRA IŠ KO
„Santarvė“ pabandė išsiaiškinti: ar viskas padaryta, kad paplūdimių lankytojai jaustųsi saugiai ir gerai.
Mažeikių miesto paplūdimyje pakalbinti žmonės džiaugėsi pagaliau sulaukę gero oro ir jokių pretenzijų nereiškė.
„Čia taip viskas puikiai sutvarkyta. Tokio paplūdimio galėtų pavydėti ir kitų miestų gyventojai“, – sakė ne vienas pašnekovas.
Tačiau ne visi mažeikiškiai renkasi miesto paplūdimį. Plinkšių ežeras, ko gero, populiariausias rajone vandens telkinys. Tačiau porą pastarųjų metų vis daugiau mažeikiškių traukia prie Tulnikių tvenkinio.
„Čia vanduo kur kas švaresnis negu Mažeikiuose. Ir ramybės daugiau“, – argumentus išsakė Tulnikių paplūdimyje pakalbinti mažeikiškiai. Ne vienas teigė čia atvažiuojantis papramogauti ne tik vasarą.
Pašnekovai, pasidžiaugę tvarkoma aplinka, išsakė ir savo pageidavimus: norėtų pavėsinių, prekybos kiosko.
Labiausiai žmones piktina, kad iki šiol nesuremontuota persirengimo kabina, tvenkinyje pilna stiklo šukių.

ŽMONIŲ SIŪLYMAI SUDOMINO
Reivyčių seniūnas Jonas Repšys sutiko su gyventojų priekaištais.
„Dėl tų stiklų kalti žvejai. Pavasarį ant ledo matėme daugybę šukių, tačiau kaip jas surinksi? Dabar jas traukti iš vandens tenka paplūdimį prižiūrinčiam žmogui“, – pasakojo seniūnas.
Suremontuoti persirengimo kabiną, sūpuokles suvėluota dėl pinigų stygiaus.
„Čia pat Jokūbinės. Iki to laiko Leckavoje turime sutvarkyti estrados stogą. Buknaitiškiai neduoda ramybės dėl poilsiavietės įrengimo. Tačiau pinigai šiems darbams buvo skirti tik praėjusią savaitę. Prireiks mėnesio, kol konkurso būdu pasirinksime, kas atliks darbus“, – svarstė seniūnas.
J. Repšys lankytojų pageidavimą dėl prekybos kiosko pavadino protingu. Jis žadėjo išsiaiškinti, ar į paplūdimį nors savaitgaliais negalėtų atvažiuoti parduotuvė ant ratų.

NAUJOVIŲ TEKS PALAUKTI
Pinigų laiku nesulaukė ne tik Reivyčių, bet ir Viekšnių, Laižuvos seniūnijos.
Viekšnių seniūnijos meistras Stanislovas Daukša sakė, kad tik prieš savaitę pradėtas tvarkyti Viekšnių pagrindinis paplūdimys: akmenimis grindžiama aikštelė, atliekami kiti darbai. Jie dar gali trukti porą savaičių. Viekšniškiams tenka pliuškentis kitose maudyklose.
Dėl vėluojančių pinigų laižuviškiams maudyklos gali tekti laukti iki rugpjūčio.
„Jeigu iki šiol žmonės pragyveno be tikros maudyklos, manau, kad ištvers ir dar šiek tiek“, – samprotavo Laižuvos seniūnas Stanislovas Putelis.
Jau parinkta darbus atliksianti bendrovė, tačiau tebeieškoma geriausios vietos maudyklai įrengti. Bus atsižvelgta ir į telkinių vandenų tyrimo rezultatus.

VĖLAVO SĄMATOS TVIRTINIMAS
Seniūnai buvo atlaidūs dėl vėluojančių pinigų. Svarbiausia esą tai, kad Kaimo reikalų ir gamtos apsaugos komiteto pirmininkas Jonas Siminkevičius sugebėjo apginti jų poziciją, jog 30 proc. Aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšų būtų skirta kaimui.
Anot jų, užsitęsusios derybos atsiliepė ir pinigų skirstymui.
Kad dėl šių derybų suvėluota patvirtinti specialiąją programą, „Santarvei“ sakė ir Aplinkos apsaugos, asmens ir visuomenės sveikatos skyriaus vedėjas Zigmantas Kristutis. Jis negalėjo konkrečiai atsakyti, kiek pinigų skirta paplūdimiams. Tam bus panaudotos lėšos, skirtos poilsiavietėms tvarkyti, plėsti, naujoms įrengti. Iš viso numatyta 348 tūkst. litų, iš jų 258 tūkst. atiteks seniūnijoms.
Z. Kristutis informavo, kad paplūdimių įrenginiams tvarkyti artimiausiu metu dar bus skirta pinigų. Tačiau į klausimą, kokia jų būklė, vedėjas atsakyti negalėjo.
„Sudarysime komisiją, apvažiuosime paplūdimius, įvertinsime situaciją“, – paaiškino pašnekovas.
Z. Kristutis, vis minėjęs pinigų trūkumą, negalėjo atsakyti ir į klausimą, kokie „pinigai“ sutrukdė laiku įvertinti, kaip pasiruošta vasaros sezonui.

RASTI PRIŽIŪRĖTOJŲ – PROBLEMA
Mažeikių seniūnas Petras Užkuras apie pinigus beveik nekalbėjo. Vandalų sulaužytiems mediniams statiniams, lauko baldams sutvarkyti jų pakako. Pati seniūnija ypatingomis naujovėmis miesto paplūdimio lankytojų šiemet nesiruošia nustebinti. Tačiau patenkino moters prašymą leisti poniu jodinėti mažuosius lankytojus.
Anot P. Užkuro, didžiausia šiemet rykštė yra tai, kad neįmanoma rasti paplūdimio prižiūrėtojų. Pagal viešųjų darbų programą buvo numatyta įdarbinti tris žmones. Tačiau kol kas paplūdimį prižiūri vienas vyras.
„Dar sausio mėnesį kreipėmės į Darbo biržą, nurodydami, kokių žmonių reikės vasarą. Sunkiausia yra rasti vyrų rimtiems darbams “, – pastebėjo seniūnas.

TIRIAMAS SEPTYNIŲ MAUDYKLŲ VANDUO
Pokalbis su Visuomenės sveikatos centro vyriausiąja gydytoja Irena Macijauskiene taip pat nebuvo labai optimistiškas. Pati džiugiausia informacija – kad šiemet bus tiriamas net septynių pamėgtų rajono maudyklų vanduo.
Ankstesniais metais buvo stebimas tik Mažeikių miesto paplūdimio ir Plinkšių ežero vanduo, pernai į programą įtraukta ir Ventos upės maudyklos Viekšniuose bei miesto tvenkinių prie mikrorajono stadiono vandens tyrimai.
Šiemet, atsižvelgiant į žmonių pageidavimus, tiriamų vandens telkinių sąrašas papildytas Sedulos ežeru bei Laižuvos ir Tulnikių tvenkiniais. Pinigų tyrimams skirta iš Visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos.
I. Macijauskienė sutiko, kad maudyklų rajone yra ir daugiau.
„Mes neturime galimybių stebėti kiekvieną balą. Privaloma tirti tik oficialiai įteisintų maudyklų vandenį“, – paaiškino gydytoja.
Pagal Vyriausybės patvirtintą programą, privaloma stebėti tik Mažeikių miesto ir Plinkšių paplūdimio vandenį, nes rajone nėra nė vienos įteisintos maudyklos.

VANDUO KOL KAS ŠVARUS
Per maudymosi sezoną (nuo birželio 1 iki rugsėjo 15 dienos) periodiškai kas dvi savaites turi būti stebimi mikrobiologiniai, cheminiai ir fizikiniai vandens rodikliai. Pirmieji tyrimai parodė, kad visose septyniose maudyklose kol kas galima pliuškentis saugiai: visi duomenys neviršija nustatytų higienos normų reikalavimų.
Tačiau, anot I. Macijauskienės, džiaugtis anksti. Tuo labiau kad kai kurie stebėjimų rezultatai rodo negeras tendencijas.
Pavyzdžiui, fekalinių streptokokų norma 100 mililitrų vandens yra ne daugiau kaip 100. Laižuvos tvenkinyje jų rasta 80, Tulnikių tvenkinyje – 20. Kyla įtarimas, kad fekalijų į vandens telkinius patenka iš gyvenviečių.
„Vanduo – gera terpė fekalijų streptokokams daugintis. Ypač karštą vasarą“, – akcentavo gydytoja.
Vandens tyrimo rezultatai skelbiami Mažeikių rajono savivaldybės interneto tinklalapyje (www.mazeikiai.lt). I. Macijauskienė paaiškino, kad paplūdimius eksploatuojančios institucijos apie vandens higienos normų reikalavimų neatitikimus turi informuoti lankytojus.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.:
Atšilus orams prie vandens telkinių plūstelėjo būriai žmonių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto