2003 metais Lietuvoje pasikeitus gyvenamosios vietos deklaravimo tvarkai, liko kategorija žmonių, apie kuriuos įstatymų leidėjai „pamiršo“. Nuo spalio 1-osios šią klaidą bus stengiamasi ištaisyti. DEKLARUOTOJŲ TIKIMASI NEMAŽAI
Pasak Mažeikių rajono policijos komisariato viešosios policijos Migracijos poskyrio viršininkės Zinos Jemeljanovienės, nuo spalio pirmosios bus pradėta vykdyti gyvenamosios vietos neturinčių arba negalinčių nustatyta tvarka jos deklaruoti asmenų apskaita.
Šių metų gegužės 14 dieną įsigaliojo Lietuvos Respublikos gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo trečio, ketvirto ir vienuoliktojo straipsnių papildymo įstatymas, kuriuo nustatyta, kad asmenys, neturintys gyvenamosios patalpos ar negalintys deklaruoti gyvenamosios vietos, nustatyta tvarka į apskaitą bus įtraukiami pagal Savivaldybę, kurioje gyvena. Tokių žmonių yra ir mūsų rajone.
Pasak Z. Jemeljanovienės, į apskaitą bus įtraukti gyventojai, kurie nuomojasi butus, tačiau jų gyvenamosios vietos savininkai neduoda sutikimo deklaruoti savo gyvenamąją vietą jam priklausančioje patalpoje; jei gyvenamajai vietai nesuteiktas adresas; benamiai, kurie glaudžiasi mūsų mieste.
Viršininkės teigimu, nebus nurodomas konkretus į apskaitą įtraukto žmogaus adresas, o tik pažymėta, kad jis gyvena Mažeikių savivaldybėje. „Kiek tokių asmenų atvyks į poskyrį, sunku pasakyti, tačiau tikimasi, kad jų bus nemažai”, – sakė Z. Jemeljanovienė.
GALĖ S PATENKINTI SOCIALINIUS POREIKIUS
Gyvenamosios vietos neturintys žmonės privalės atvykti į Migracijos poskyrį ir užpildyti nustatytos formos prašymą įtraukti jį į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą, tik reikės turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Kad į apskaitą būtų įrašyti nepilnamečiai vaikai, turės pasirūpinti jų tėvai, pateikę vaiko asmenybę patvirtinančius dokumentus. Nepilnamečiai, pripažinti civiliškai veiksnūs, bei vaikai nuo 16 metų, gyvenantys atskirai nuo tėvų, tai gali padaryti patys.
Pasak Z. Jemeljanovienės, už invalidus ar reikalaujančius globos asmenis šį formalumą bus suteikta galimybė atlikti juos prižiūrintiems žmonėms, pateikusiems dokumentus.
Įtraukus žmogų į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą, jam pageidaujant, Migracijos poskyris išduos apie tai liudijančią pažymą. Tačiau Z. Jemeljanovienė įspėjo, jog tie, kurie jau yra deklaravę savo gyvenamąją vietą, nebus įtraukiami į apskaitą ir negalės pakeisti savo statuso.
Viršininkės teigimu, įtraukti į apskaitą žmonės galės patenkinti visus savo socialinius poreikius: gauti įstatymo numatytas pašalpas, kreiptis į gydymo įstaigas ir kt. Nors už gyvenamosios vietos nedeklaravimą Administracinių teisės pažeidimų kodekse (ATPK) bausmės nėra numatyta, tačiau vengsiantiems apsilankyti Migracijos poskyryje bus taikoma bausmė už tai, kad per septynias darbo dienas, pakeitus senąją gyvenamąją vietą, naujoji nebuvo deklaruota. Pirmą kartą gresia bauda nuo 30 iki 50 litų, o pakartotinai nusižengus – bauda nuo 50 iki 100 litų.
Į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą įtrauktas asmuo, išvykstantis iš Lietuvos ilgesniam nei šešių mėnesių laikotarpiui, privalės atvykti į Migracijos poskyrį ir deklaruoti išvykimą iš šalies.