Valdžiai rūpi pinigai, o tėvams – vaikų saugumas

Nuo švietimo sistemos reformos pradžios 2002-aisiais iki dabar rajone jau uždaryta trylika mokyklų. Kitąmet žadama visam laikui užverti dar vienos švietimo įstaigos – Senamiesčio pagrindinės mokyklos Leckavos skyriaus duris. Pagrindinis argumentas – per mažas mokinių skaičius, todėl brangus išlaikymas. Mokyklos ginti stojo dabartinių ir būsimų mokinių tėvai.


ABEJOJAMA KOKYBE
Mokyklos likimas buvo svarstomas rajono Tarybos jungtiniame Švietimo, kultūros ir sporto bei Kaimo reikalų ir gamtos apsaugos komitete. Tarybos nariams Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus sakė, kad skyrius gali būti uždarytas vadovaujantis Vyriausybės nutarimu, pagal kurį mokykla negali tinkamai dirbti nesant reikiamo mokinių skaičiaus. Šiuo metu mokyklą lanko penki vaikai, o jų negali būti mažiau nei dešimt.
„Vienai mokytojai dirbti kad ir su penkiais vaikais, bet iš skirtingų trijų klasių, yra gana sudėtinga. Dėl to kenčia vaikų ugdymas. Negalima taikyti naujų metodų. Kaime nėra specialistų, kurie tinkamai išmokytų anglų kalbos ar choreografijos. Iš patirties žinau, kad tokiems vaikams yra labai sunku adaptuotis miesto mokyklose ir didelėse klasėse“, – mokyklos trūkumus vardijo A. Stonkus.
ŽADA TINKAMĄ PAVĖŽĖJIMĄ
Vedėjo teigimu, daugelis būsimųjų pirmokų tėvelių sutiktų leisti vaikus į miesto mokyklą, jei tik būtų tinkamai sutvarkytas pavėžėjimas – kad rytą autobusas nevažiuotų per anksti, o po pamokų pradinukai iš karto būtų parvežami namo. A. Stonkus „Santarvei“ sakė, kad jau kalbėta su UAB „Mažeikių autobusų parkas“ vadovybe, kuri pažadėjo paskaičiuoti ir nurodyti tinkamiausią maršrutą. Reikalui esant bus galima kreiptis ir į privačius vežėjus.
Paskaičiuota, kad moksleivių pavėžėjimas iš Leckavos į Mažeikius gali kainuoti apie 20 tūkst. litų per metus. Visų rajono moksleivių pavėžėjimas kainuoja per milijoną litų. „Kai jau tiksliai žinosime atsakymus, susitiksime su esamų ir būsimų mokinių tėvais ir spręsime, kaip elgtis toliau“, – sakė A. Stonkus.
NENORĖJO PRIIMTI PRAŠYMO
Švietimo skyriaus vadovas taip pat neatmetė galimybės, kad mokykla Leckavoje vis dėlto liks, jei pasitvirtins ne mažesnis kaip dešimties ją lankančių mokinių skaičius. Antradienį A. Stonkus turėjo šešių tėvų prašymus leisti vaikus į Leckavos skyrių. Planuojama, kad nuo rugsėjo 1-osios į mokyklą turėtų ateiti septyni pirmokai ir keturi jau anksčiau ją lankę aukštesnių klasių mokiniai.
Ernesta Riaukaitė, viena iš būsimųjų pirmokų mamų, „Santarvei“ sakė, kad Senamiesčio pagrindinės mokyklos direktorė Janina Norvilienė nenorėjusi priimti jos prašymo.
„Parašiau prašymą, kad noriu savo dukrą leisti į Leckavos mokyklą, tačiau direktorė J. Norvilienė pasakė, kad neskubėčiau su prašymu, kol nėra aiškus skyriaus likimas. Ir paragino dukrą leisti į „Kregždutės“ mokyklą“, – aiškino E. Riaukaitė.
Moteris mano, jog yra specialiai atkalbinėjama, kad tik būtų galima uždaryti mokyklą Leckavoje.
Senamiesčio pagrindinės mokyklos direktorė Janina Norvilienė „Santarvei“ sakė, kad minėtasis prašymas vis dėlto buvo perduotas Švietimo skyriaus vedėjui A. Stonkui. O kitą mokyklą ji pasiūliusi todėl, kad E. Riaukaitė gyvena Tulnikių kaime, kuris pagal teritoriją priklauso „Kregždutės“ mokyklaidarželiui.
Direktorė teigia, esą dabar tokie laikai, kai nepakanka žmogų išmokyti tik rašyti ar skaityti.
„Yra nemažai ugdymo naujovių ir privalumų, kuriuos galima suteikti tik didesnėje mokykloje, kur dirba ne tik pedagogai, bet ir įvairių sričių specialistai, tokie kaip logopedai, choreografai, bei užsienio kalbų ir muzikos mokytojai, negalintys su reikalingomis priemonėmis nuvykti į mažas kaimo mokyklas“, – aiškino direktorė.
J. Norvilienė tikino girdėjusi tėvų nusiskundimus, kad vaikai per anksti atvežami į mokyklą. „Tačiau yra ir miesto vaikų, kurie prieš septynias jau yra mokykloje, ir niekas dėl to nesiskundžia. Visus anksti atvykstančius pasitinka budėtoja, jie tikrai nėra paliekami be priežiūros. Toks gyvenimo tempas, kai sunku suderinti tėvų darbą ir vaikų mokslus“, – sakė direktorė.
BŪTINA PASKAIČIUOTI IŠLAIDAS
A. Stonkaus teigimu, palikus Leckavos skyrių ir toliau dirbti, reikėtų nemažų investicijų, nes pagal įstatymą mokykloje būtina įrengti valgyklą ir tualetą.
Jungtinio komiteto posėdyje dalyvavęs vicemeras Jonas Siminkevičius pasiūlė nuodugniai suskaičiuoti, kiek kainuotų mokinių pavėžėjimas ir mokytojos atleidimas iš darbo, kiek reikėtų lėšų norint išlaikyti mokyklą.
A. Stonkus pateikė skaičius, kad per šių metų spalio, lapkričio ir gruodžio mėnesius Leckavos skyriui skirta 54,9 tūkst. litų. O kitais mokslo metais mokyklos išlaikymas kainuotų apie 98 tūkst. litų. Kai kurie komiteto nariai suabejojo tokiais skaičiavimais, bet A. Stonkus patikino, kad abejoti nėra pagrindo.
KYLA NEMAŽAI KLAUSIMŲ
Mokyklos ginti stojo Leckavos bendruomenė. Jos pirmininkė Regina Stonkuvienė „Santarvei“ sakė, jog sudaromos tokios sąlygos, kad tik skyrius būtų uždarytas.
„Įtartinas vien tas faktas, kad vaikai yra net taksi vežami į kitas mokyklas, o tėvai primygtinai įkalbinėjami savo atžalas vežti į miestą. Nemanau, kad samdant privačius vežėjus galima sutaupyti lėšų“, – mintis dėstė bendruomenės pirmininkė.
Jos teigimu, kai kurie argumentai dėl uždarymo yra nepagrįsti.
„Netiesa, kad kaimo mokyklose vaikai yra mokinami prasčiau. Leckavos mokyklos mokytoja Nijolė Stankienė daug dirba su vaikais. Viską jiems išaiškina. Neteko girdėti, kad iš šio skyriaus išėję vaikai turėtų problemų besimokydami miesto mokyklose“, – kalbėjo R. Stonkuvienė.
Bendruomenės pirmininkės teigimu, tėvams labiausiai kelia nerimą tai, kad uždarius mokyklą pirmokus reikėtų žadinti labai anksti – apie 6 valandą ryto. Be to, jiems pamokos baigiasi anksčiau nei aukštesnių klasių moksleiviams, todėl vaikai turi apie dvi valandas laisvo laiko iki tol, kol važiuoja autobusas. Laisvu laiku jie lieka be priežiūros.
NORI GARANTUOTO SAUGUMO
Su nerimu apie tai kalba ir mokinių tėvai. „Svarbiausia yra vaikų saugumas. Kiek žinau, mokyklinio autobusiuko niekas neduoda, o pirmokui važiuoti maršrutiniu autobusu su vyresniais mokiniais tikrai nėra saugu. Jis ten gali būti ne tik apstumdytas, bet ir sužalotas. Be to, nemanau, kad vaikas, pažadintas apie 6 val. ryto, gali tinkami įsisavinti žinias, nes yra per daug pavargęs“, – sakė Liudmila Makneckienė, vieno iš besimokančių vaikų močiutė.
Moteris tikino esanti visiškai patenkinta mokytojos darbu. L. Makneckienė prisiminė, kad jos anūkė į pirmą klasę atėjo nelankiusi darželio, tačiau sparčiai visko išmoko. Per kelis mėnesius iki Naujųjų metų mergaitė jau skaitė ir rašė. „Kai klasėje yra nedaug vaikų, mokytoja gali skirti laiko kiekvienam ir išaiškinti nesuprantamus dalykus, o didelėje klasėje to nepadarysi“, – įsitikinusi močiutė.
Saulius Perminas, dabartinės trečiokės tėvelis, mano, kad tik nuo vaiko priklauso jo žinių lygis, nes kiek pats norės mokytis, tiek ir išmoks.
BAUGINA NEŽINIA
Dėl savo likimo nerimauja ir Leckavos mokyklos mokytoja Nijolė Stankienė.
„Anksčiau Švietimo skyriaus vedėjas A. Stonkus buvo užsiminęs, kad uždarytų mokyklų mokytojos neliks be darbo, tačiau dabar kalba tik apie kompensacijos išmokėjimą. Kiek teko girdėti, dalis mano kolegių taip ir liko be darbo“, – nerimu dalijosi N. Stankienė.
Vicemeras Rimantas Norkus „Santarvei“ sakė, kad būtina atsižvelgti į vaikų interesus, o ne į tai, ką sako tėvai ar seneliai. „Žinoma, būtina sutvarkyti mokinių pavėžėjimą taip, kad jiems nereikėtų labai anksti keltis, o po pamokų dar kelias valandas trintis po mokyklą. Stengsimės šią problemą išspręsti“, – kalbėjo jis.
Vicemeras apgailestavo, kad kartais tenka imtis drastiškų priemonių uždarant mokyklas, nes kaimas, netekdamas mokymo įstaigos, netenka ir kultūros šaltinio. Tačiau esą labai sunku išlaviruoti, kai spaudžia finansų trūkumas.
PAŽADAI KARTOJASI,
BET NEIŠSIPILDO
Rajone jau uždaryta trylika mokyklų. Įkandin Leckavos skyriaus gali būti uždaryta ir Dagių pradinė – joje taip pat nėra dešimties mokinių.
Viena iš jau nebeegzistuojančių ir bene daugiausia triukšmo sukėlusių mokyklų buvo Pievėnų pradinė. Jos ginti stota mūru, tačiau tai mokyklos neišgelbėjo.
Pievėnų bendruomenės pirmininkė Sigita Narmontienė „Santarvei“ sakė, kad uždarius mokyklą kai kurios problemos taip ir liko neišspręstos.
„Buvo žadama, kad mokinukai bus įtraukti į popamokinę veiklą, tačiau to nėra. Jie apie porą valandų po pamokų, kol atvažiuoja autobusas, neturi ką veikti. Taip pat buvo žadama, kad pirmokėliai bus stebimi ir prižiūrimi, bet pasitaikė atvejų, kad jie net kuprines palikdavo mokykloje“, – sakė bendruomenės vadovė.
Uždarius Rubikų pradinę mokyklą žadėtas mokyklinis autobusiukas taip ir nebuvo gautas. Rubikų bendruomenės pirmininkės Rūtos Narmontienės teigimu, autobusas vaikus veža gana anksti – apie septintą valandą ryto.
„Gerai, kad pagaliau buvo atsižvelgta į prašymus ir ryte važiuoja jau didesnis autobusas. Anksčiau vaikai važiuodavo susispaudę ir vos nelipo vieni kitiems ant galvų“, – aiškino R. Narmontienė.
Leckaviškiai tėvai yra linkę netikėti valdžios pažadais. Esą žadama tik tol, kol pasiekiamas tikslas – uždaroma mokykla, o vėliau viskas paliekama likimo valiai.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.: Mokyklos Leckavoje likimas turėtų būti nuspręstas artimiausiame savivaldybės Tarybos posėdyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto