Vasaros laikas: kaip miego įpročių keitimas veikia mūsų smegenis?

Grįžimas prie vasaros laiko gali turėti įtakos mūsų sveikatai ir savijautai. Nuotr. iš freepik.com

Ruošdamiesi į darbą, mokyklą, darželį šią savaitę keliamės valanda anksčiau.  Sekmadienį įvestas vasaros laikas ir persukti laikrodžiai lemia tamsių rytų pabaigą bei ilgų vakarų pradžią. Nors, rodos, tokiu būdu dar labiau priartėjome prie šiltų ir gražių orų, kartu su vasaros laiku galime pajusti ir ne itin malonius sveikatos bei savijautos pokyčius.

Apie tai ir dar daugiau kalba „Brainworks Neurotherapy“ ekspertai. Jie pataria, kaip prisitaikyti prie vasaros laiko šį pavasarį.

Vienos iš pasaulyje lyderiaujančių neuromokslo technologijų kompanijų „Brainworks Neurotherapy“ ekspertas Džeimsas Rojus pabrėžė, kad dienos šviesa yra itin reikšminga mūsų cirkadiniams ritmams. Cirkadiniai ritmai (lot. circa – apie, maždaug + dies – diena) –biologinių reiškinių, kurių periodas 20–28 val., kartojimasis. Jie veikia žmogaus ar kito gyvūno elgesį (žmogaus miego ar būdravimo ritmą) arba tam tikrus organizmo reiškinius (pvz., žmogaus kūno temperatūros kaitą).

Pasak D. Rojaus, šviesa veikia lyg natūralus miego reguliatorius, todėl net vienos valandos laiko pokytis mūsų organizmui gali sukelti įtampą, suteikdamas perteklinį krūvį smegenims ir visai nervų sistemai. O tai didina įvairių ligų riziką. 

„Kitą savaitę po laiko pakeitimo širdies priepuolių padaugėja 24 proc., insultų – 8 proc., o mirtinų automobilių avarijų – 6 proc.“, – statistika rėmėsi ekspertas.

Jis pridūrė, kad smegenų lygmeniu „nesinchronizuotos“ dienos šviesos valandos bei miego sutrikimai gali turėti įtakos padidėjusiam klaidų skaičiui, pabloginti atmintį, apsunkinti sprendimų priėmimą ir gebėjimą tinkamai kontroliuoti savo emocijas.

„Kad ir kaip būtų, nuolatinis sudirgimas ir kiti įvairūs nuotaikos sutrikimai yra viena dažniausių laiko pasikeitimo pasekmių“, – pažymėjo ekspertas.
Plačiau skaitykite antradienio laikraštyje.
Pagal „Sleep foundation“ pranešimą parengė Karolina BALČIŪNAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto