Viekšniuose – atnaujinta Biržiškų ekspozicija

Stenduose – tekstai ir nuotraukos apie Biržiškų gyvenimą Viekšniuose bei Šiauliuose. Autorės nuotr.

Dar Vasario 16-osios išvakarėse Viekšniuose, Biržiškų šeimos name, atidaryta atnaujinta brolių profesorių memorialinė ekspozicija.

Ekspozicija buvo ir anksčiau

Biržiškų namas, kurio vienoje dalyje yra įsikūrusi Viekšnių biblioteka, o kitoje – Biržiškų ekspozicija, stovi ties Biržiškų ir Bažnyčios gatvių susikirtimu.
Pastatas buvo atnaujintas 2008 metais. Ir jau po metų keliose namo patalpose buvo įrengta pirmoji brolius profesorius įamžinusi memorialinė ekspozicija.
Viekšnių vaistinės muziejaus vedėja Danutė Končienė prisiminė, kad anuomet atnaujintame name buvo planų įrengti muziejų, skirti patalpas Biržiškų draugijai.
Tačiau 2009-aisiais pavyko įrengti broliams profesoriams dedikuotą memorialinę ekspoziciją.
„Tada nebuvo lėšų bei galimybių ir ekspoziciją įrengėme taip, kaip galėjome. Darėme iš to, ką turėjome, kaip sugebėjome. Eksponavome nuotraukas, dokumentus“, – prisiminė pašnekovė.

Pritaikytos naujovės

Praėjusiais metais, artėjant Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui, nuspręsta ekspoziciją atnaujinti.
„Praktiškai viskas naujoje ekspozicijoje taip pat, tik informacija labiau susisteminta. Pasitelktos jaunimui labiau priimtinos šiuolaikinės informacinės technologijos. Didžiuliame ekrane bus galima skaityti informaciją apie šias istorines asmenybes“, – sakė D. Končienė.
Profesorių Mykolo, Vaclovo ir Viktoro Biržiškų memorialinė ekspozicija išdėstyta dviejuose nedideliuose kambarėliuose.

Ekspozicija – nedidelė

Kaip liudija istorijos šaltiniai, viename jų kadaise buvo profesorių tėvo – gydytojo Antano Biržiškos kabinetas.
Dabar ekspozicijos lankytojai šiame kambaryje galės apžiūrėti autentišką gydytojo krėslą, darbo stalą. Bus galima susipažinti su jo sūnų kūrybiniu palikimu – išleistomis knygomis. Taip pat ir su informaciniuose skyduose pateikta informacija, nuotraukomis apie Biržiškų giminės šaknis, apie jų šeimos gyvenimą Viekšniuose bei Šiauliuose.

Danutė Končienė sakė, jog Viekšniuose įsikūrę muziejai laukia lankytojų. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

„Kai būsimieji profesoriai mokėsi Šiauliuose, jų mama su sūnumis buvo išvažiavusi į šį miestą jiems padėti, būti drauge ir, kaip sakoma, „prilaikyti“ prie savęs. Tačiau ir sūnūs, ir motina nuolat grįždavo į Viekšnius. Ir tik po mokslų Mykolas, Vaclovas ir Viktoras iškeliavo kurti gyvenimo – kas į Maskvą, kas kitur“, – paaiškino D. Končienė.
Kitame memorialinei ekspozicijai skirtame kambaryje kadaise gyveno A. Biržiškos padėjėja ir būsimų profesorių auklė. Dabar toje patalpoje pateikiama informacija apie jau suaugusių ir iš Viekšnių išvykusių profesorių nuveiktus darbus.

Susidomėjimas kiek pavėluotas

Viekšniuose Biržiškų šeimos atminimas yra įamžintas paminklu. Jų vardu pavadinta gatvė, sveikatos namai. Be to, veikia šios šeimos vardo draugija. Dabar keliautojus, žmones, kurie domisi istorija, kvies ir atnaujinta ekspozicija.
Viekšnių vaistinės muziejaus vedėjos D. Končienės nuomone, kalbant apie šios garsios šeimos įamžinimą, daugiausia darbų nuveikė Biržiškų draugija.
„Sakyčiau, jog domėjimasis jais yra truputį pavėluotas. Kur kas daugiau būtų pavykę sužinoti, kol dar buvo daugiau gyvų juos prisiminusių žmonių“, – kalbėjo vedėja.
Pasak pašnekovės, jau suaugusių brolių Biržiškų nuveikti darbai, veikla, kūrybinis palikimas yra pakankamai gerai istorikų ištyrinėti bei aprašyti. Tačiau tai, kas susiję su jų asmeniniu gyvenimu, dar neretai kelia klaustukų bei pateikia staigmenų.

Reikia užsiregistruoti

Planuojantieji aplankyti Viekšnius ir norintieji apžiūrėti minėtą ekspoziciją turėtų žinoti, kad jos lankymas nemokamas.
Tačiau dėl apsilankymo reikia iš anksto susitarti su Vaistinės muziejaus darbuotojomis. Tai padaryti galima paskambinus telefonu (8 443) 37 420. Arba galima kreiptis į Viekšnių vaistinės muziejų, adresu Tilto g. 3.

Loreta BUTKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto