Vietoj tabletės sunegalavusiam moksleiviui siūlomas pokalbis

Pokalbis vietoj tabletės – dabar tokiu principu dirba visuomenės sveikatos priežiūros specialistės mokyklose. Be tėvų leidimo sunegalavusiam vaikui jos negali siūlyti vaistų.
Moksleivių tėvų netenkina mokyklos administracijos aiškinimai, kad tokia esanti naujoji tvarka.
PASIKEITĖ FUNKCIJOS
Pagal praėjusiais metais įsigaliojusį sveikatos apsaugos ministro įsakymą, buvusios mokyklos sesutės, dabar visuomenės sveikatos priežiūros specialistės, gali suteikti tik pirmą pagalbą ir vykdyti prevencinį darbą. Duoti vaistų be tėvų sutikimo jos neturi teisės.
Savivaldybės gydytoja Irena Vaicekavičienė paaiškino, kad vaikui sunegalavus mokykloje, visuomenės sveikatos priežiūros specialistė turi iškviesti tėvus arba palydėti mokinį į polikliniką. Atvykę į mokyklą tėvai patys turėtų kreiptis į pediatrą ar pirminės sveikatos priežiūros įstaigą. Taip siekiama užtikrinti kokybiškų paslaugų suteikimą. Dėl tos pačios priežasties vaikai mokykloje nebeskiepijami.
„Sesutės mokykloje neturi galimybių bei tinkamos kvalifikacijos diagnozuoti ligą ir skirti gydymą. Jos gali suteikti tik pirmą, o ne pirmąją pagalbą“, – sakė gydytoja.
Specialistės mokykloje gali sutvarstyti žaizdą ar suteikti kitą skubią pagalbą, kol atvyks „greitosios“ medikai. Tokią pagalbą esą mokomi suteikti ir mokytojai, ir būsimieji vairuotojai.

TĖVAMS GRĄŽINA DALĮ PAREIGŲ
Sveikatos apsaugos ministro įsakymas glaudžiai susijęs su Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymu.
Anot I. Vaicekavičienės, viskas gerai, kol nekyla problemų. „O jei vaikui sugirdžius tabletę kils alerginė reakcija?“ – retoriškai klausė ji.
Tėvai turi daugiau informacijos apie vaiko sveikatą nei mokyklos specialistas. Tik gavus raštišką tėvų sutikimą vaikui galima duoti vaistų – taip išvengiama atsakomybės dėl galimų neigiamų pasekmių. Anot gydytojos, patys tėvai privalo rūpintis vaikų sveikata.
„Manoma, kad atsisakius duoti vaistų, darome žalą. Bet pas mus ir taip piktnaudžiaujama vaistais. Temperatūra pakyla iki 37,2, ir mes jau girdome vaistus. Pasaulyje tai nepriimtina. Temperatūra mušama tik tuo atveju, jei pasiekia 38,5. Būna visokių išskirtinių atvejų. Bet tik gydytojas turi nuspręsti, kokių vaistų reikia. Sesutė tabletę įduos vieną kitą kartą, o galbūt tai pradinė ligos stadija ar kokia lėtinė liga?“ – kalbėjo I. Vaicekavičienė.
Senamiesčio pagrindinės mokyklos direktorė Janina Norvilienė pritaria, kad tėvai turi labiau rūpintis vaikų sveikata. „Mokykla yra prisiėmusi daug tėvų pareigų. Gal kartais net per daug mes, mokytojai, kišamės į privatų žmogaus gyvenimą“, – mano direktorė. Ji sakė sulaukianti nepatenkintų tėvų skambučių, kodėl vaikams mokykloje nebeduodama vaistų.

NE VISKĄ LEMIA PINIGAI
Moksleivių tėvų naujoji tvarka netenkina. Mokyklos administracijos paaiškinimai apie pasikeitusią tvarką tėvų neįtikina. Ne vienas jų yra užsiėmęs savo darbais, tad sulaukus skambučio iš mokyklos, negali visko mesti ir lėkti pas vaiką.
Mokyklose dirbančios sveikatos priežiūros specialistės „Santarvei“ yra pasakojusios, jog negaluojantys vaikai ateina į mokyklą vien tam, kad sesutė sugirdytų vaistų. Tokią išeitį vaikui kartais pasiūlo patys tėvai, besiteisinantys, kad neturi iš ko nupirkti vaistų.
Savivaldybės gydytojos neįtikina tėvų argumentai, kad neturi pinigų vaistams. Iš savo pediatrės patirties ji pastebėjo: blogiau gyvenantys tėvai neretai savo vaikui perka brangesnius vaistus nei tie, kurie gali sau tai leisti. Net jei pinigų vaistams tenka skolintis.
Anot I. Vaicekavičienės, sunkiau gyvenančioms šeimoms teikiama įvairi socialinė parama, tad problemų dėl vaistų įsigijimo neturėtų kilti. Be to, mokytojai, pastebėję, kad tėvai nesirūpina savo atžalų sveikata, apie tai turėtų informuoti Vaiko teisių apsaugos skyrių.
Pasak Savivaldybės gydytojos, naująja tvarka iš pradžių buvo nepatenkintos ir kai kurios mokyklų sveikatos priežiūros specialistės. Apie tai su jomis diskutuota, surengti mokymai.

MOKSLEIVIAI NEBEBIJO UŽEITI
Senamiesčio pagrindinės mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Gražina Barkauskaitė sakė, kad vaikai buvo įpratę gauti vaistų, tad neiškart susitaikė su naująja tvarka. Vietoj tabletės moksleiviams dabar siūloma pasikalbėti. Specialistė sakė, kad tokiu būdu bandoma išsiaiškinti, kodėl skauda.
G. Barkauskaitė juokavo, kad dabar sulaukia gal net daugiau moksleivių nei anksčiau. Vaikai žino, kad jų nebeskiepys ir nebijo užsukti į kabinetą, kartais tik pasikalbėti.
Anot specialistės, kai nebereikia pildyti anketų, moksleiviai būna atviresni ir kartais net pavyksta išsiaiškinti tikrąją skausmų priežastį.
Anot pašnekovės, būna situacijų, kai žodis nelabai padeda. Apie sunegalavusį vaiką pranešama tėvams. Turint tėvų sutikimą pagal situaciją sprendžiama, ką daryti toliau. „Tėvams net patinka, kai viską paaiškini, pasitari. Ir jie daugiau sužino apie savo vaiką“, – sakė specialistė.
Senamiesčio pagrindinę mokyklą lanko nemažai vaikų iš kaimo. G. Barkauskaitė tikino, kad dėl to nekyla problemų. Jei tėvai negali atvykti į mokyklą, sunegalavusį mažesnį mokinį ji pati palydi į polikliniką. Rimtų konfliktų ar nesusipratimų su tėvais nepasitaikė.

VAISTINĖLĖSE – TIK TVARSLIAVA
Mokyklos sveikatos priežiūros specialistė įžvelgė ir tvarkos pasikeitimų minusų. Visiems tenka aiškinti, ką mokykloje veikia sesutė. Dažna jų net nebevilki balto chalato.
Pasak G. Barkauskaitės, būtų gerai, jei mokykloje vis dėlto būtų nors būtiniausių vaistų. Dabar naudojamasi tik tokiais medikamentais, kurių yra ir vairuotojų pirmosios pagalbos vaistinėlėse.
Pernai rajono mokykloms medikamentams įsigyti buvo skirta 3400 litų. Už juos nusipirkta pirmosios pagalbos vaistinėlių, termometrų, tvarsliavos, amoniako, tirpalo žaizdoms valyti bei kitų traumos atveju būtinų priemonių. Medikamentų visoms mokykloms nuperka Švietimo skyrius, paskui juos išskirsto pagal mokinių skaičių.
Šiemet Savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiojoje programoje visuomenės sveikatos priežiūros specialisčių veiklai papildomai numatyta skirti 17 tūkst. litų. Prieš naujuosius mokslo metus už juos bus nupirkta mokymosi priemonių ir papildytos vaistinėlės.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto