VLK primena: per šventes pasirūpinkite ir sveikata, ir pinigine

Nuotrauka iš LR sveikatos apsaugos ministerijos archyvo

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) primena, kad ir per šventes reikia rūpintis ne tik sveikata, bet ir pinigine.

Ligonių padaugėja

Sakoma, kad sveikata – brangiausias turtas, bet ar tikrai ją branginame? Ar įsiklausome į patarimus būti atsargiais apledėjus keliams ir šaligatviams, prie vandens telkinių, vairuotojams – atidžiau stebėti kelią, pėstiesiems – nepamiršti atšvaitų? Ar žinome ir tai, kad nerūpestingi vairuotojai ar, kaip taisyklė, apsvaigę asmenys, sužaloję žmones, patiria nemažas išlaidas sumokėdami už jų gydymą?
Užklupus žiemai, padaugėja gyventojų kreipimųsi į ligonines ir poliklinikas dėl įvairių traumų – rankų, kojų lūžių, galvos sutrenkimo, raiščių patempimų, sąnario išnirimo paslydus ir nugriuvus. Pagal gydymo įstaigų pateiktus duomenis, praėjusio žiemos sezono metu „dėl sniego ir ledo traumų“ į poliklinikas ir ligonines kreipėsi apie 5500 žmonių.

Saugokimės patys

Šių traumų galima išvengti, tik reikia būti atsargesniems vaikštant apledėjusiais šaligatviais ar kiemais.
VLK ragina įsiklausyti į specialistų raginimus būti atsargiems: jei plikledis, geriau  neskubėti, avėti batus žema pakulne ir neslidžiu padu, jei reikia įveikti slidžius laiptus ar šaligatvius – laikytis už turėklų.
Atšalus orams medikai primena apie nušalimo grėsmes, apie nelaimes prie vandens telkinių, kai žvejojama jiems dar gerai neužšalus. Ypač reikėtų saugoti vaikus, juos įspėti.
Be to, eismo sąlygoms tapus sudėtingoms, padaugėja eismo įvykių, kai sužalojami pėstieji,  nukenčia ir patys vairuotojai. Bene skaudžiausios nelaimės įvyksta, jei už vairo – neblaivus vairuotojas.

Sumoka kaltininkas

VLK kasmet fiksuoja atvejus, kai už nukentėjusių avarijos metu gydymą kaltininkui tenka sumokėti nemažas sumas, atlyginant žalą Privalomojo sveikatos draudimo fondui (PSDF).
Šios sumos neretai siekia tūkstančius eurų, tad nukenčia ir kaltininko piniginė.
„Lietuvoje, kaip ir daugelyje Europos šalių, veikia žalos PSDF biudžetui išieškojimo sistema. Pavyzdžiui, jei neblaivus asmuo sukėlė avariją ir jos metu sužalojamas žmogus ar per muštynes, buitinį konfliktą yra sutrikdoma žmogaus sveikata, už nukentėjusiojo gydymą gydymo įstaigai sumoka ligonių kasos. Tačiau visa už gydymą sumokėta suma vėliau yra išieškoma iš kaltininko. Apie tokius įvykius teritorinėms ligonių kasoms (TLK) praneša policijos komisariatai, o TLK, apskaičiavusios žalos dydį, civiliniame ieškinyje ar pretenzijoje draudimo bendrovei, imasi žalos atlyginimo. Jos dydis priklauso nuo nukentėjusiam žmogui suteiktų sveikatos priežiūros paslaugų kiekio ir jų kainų“, – sako VLK direktoriaus pavaduotoja Žadvilė Abelienė.

Per metus išieškoma apie 2 mln. eurų

Iš kaltininkų išieškomos nukentėjusiųjų gydymo išlaidos kasmet grįžta į PSDF biudžetą:  2013 m. – 2 mln. eurų, 2014 m. – 2,4 mln. eurų, 2015 m. – 2 mln. eurų, o per 2016 m. 11 mėnesių – 1,6 mln. Kaip rodo praktika, dauguma kaltininkų savanoriškai sutinka atlyginti žalą, nes tai vertinama kaip atsakomybę lengvinanti aplinkybė kaltininkui stojant prieš teismą arba kaip galimybė susitaikyti baudžiamojoje byloje.

Parengta pagal LR sveikatos apsaugos ministerijos inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto