Vyksta rinkimai į Seimą – svarbus kiekvieno rinkėjo balsas

Nuotr. iš redakcijos archyvo

Šiandien rinkėjai kviečiami pareikšti savo pilietinę valią renkant Seimą. Mažeikių rinkimų apygardoje gyvenantys mažeikiškiai galės rinktis iš dešimties kandidatų, Žemaitijos šiaurinėje – iš aštuonių.

Balsavo iš anksto

Mažeikių rinkimų apygardoje yra beveik 32 tūkst. rinkėjų. Kai kurie jų jau išreiškė savo valią balsuodami iš anksto specialiuose punktuose, namuose. Tokių buvo beveik 3 tūkst. arba beveik 9,4 proc. visų rinkėjų.
Žemaitijos šiaurinėje apygardoje, kuriai priklauso dalis Akmenės rajono, Skuodo rajonas ir didžioji dalis Mažeikių kaimiškųjų apylinkių, rinkėjų yra 4 tūkstančiais daugiau, tačiau balsavusiųjų mažiau negu Mažeikių apygardoje.
Per šiuos rinkimus balsavimas iš anksto buvo pailgintas – jis vyko nuo pirmadienio iki ketvirtadienio imtinai. Anksčiau tam būdavo skirta pora dienų. Penktadienį ir šeštadienį buvo galima balsuoti namuose. Šiemet taip balsuoti galėjo ne tik neįgalieji, vyresni nei 70 metų asmenys, negalintys atvykti į rinkimų apylinkes, bet ir neįgaliuosius slaugantys žmonės, taip pat gyventojai, kuriems nustatytas ar įtariamas koronavirusas ar kurie turėjo izoliuotis dėl kontaktų, kelionių į užsienį.

Dešimt į vieną vietą

Priminsime, kad dalyvauti Seimo rinkimuose Mažeikių rinkimų apygardoje pareiškė norą 10 mažeikiškių. Prieš ketverius metus vykusiuose rinkimuose toks „konkursas“ buvo mažesnis – Seimo nario mandato šioje apygardoje siekė 7 politikai.
Tarp dešimties politikų du kandidatai save išsikėlė patys, aštuonis – partijos.
Kandidatai skelbiami abėcėlės tvarka. Mindaugas Barauskis (išsikėlė pats), Kęstutis Bartkevičius (partija „Laisvė ir teisingumas“), Alvydas Gudunavičius (Darbo partija), Viktoras Malūkas (Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis), Laima Nagienė (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga), Gintas Nekrašas (Lietuvos socialdemokratų darbo partija), Viktoras Prokopčukas (Lietuvos socialdemokratų partija), Lina Rimkienė (Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai), Arūnas Strikaitis (Lietuvos žaliųjų partija), Virginijus Sungaila (išsikėlė pats).

Nė vieno mažeikiškio

Nors Žemaitijos šiaurinėje apygardoje rinkėjų daugiau, kandidatų mažiau – aštuoni. Mažeikiškių politikų tarp jų nėra.
Mandato siekia Valius Ąžuolas (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga), Loreta Bratčenka (Krikščionių sąjunga), Saulius Bucevičius (Darbo partija), Deimantė Drąsutavičienė (Lietuvos socialdemokratų darbo partija), Tomas Martinaitis (Lietuvos socialdemokratų partija), Karolis Neimantas (Laisvės partija), Vaida Sungailienė (Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis),
Emanuelis Zingeris (Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai).
Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) tinklalapyje vrk.lt pateikiama daugiau informacijos apie Seimo nario mandato siekiančius politikus. Rinkėjai gali perskaityti jų anketas, biografijas, susipažinti su turto, pajamų, privačių interesų deklaracijomis.

Asmens dokumentas ir apsaugos priemonės

Išreikšti savo valią rinkėjai kviečiami į savo rinkimų apylinkes, kurios darbą pradėjo 7 val. ryto. Balsavimas vyks iki 20 val. vakaro.
VRK primena, kad rinkėjams einant balsuoti reikia pasiimti asmens dokumentą, dėvėti nosį ir burną dengiančią veido apsaugos priemonę bei turėti savo asmeninį rašiklį. Pamiršusiems atsinešti rašymo priemones, balsavimo vietoje bus suteikiamos daugkartinės, kurias rinkimų komisijų nariai reguliariai dezinfekuos.
Rinkėjams, patenkantiems į rizikos grupes, rekomenduojama ateiti rytinėmis balsavimo valandomis, t. y. nuo 7 iki 9 valandos ryto, kai balsavimo vietose būna mažiau žmonių. Į balsavimo patalpą taip pat patariama nesivesti kitų asmenų, kurie nebalsuoja, stengtis nesibūriuoti bei laikytis saugaus mažiausiai vieno metro atstumo nuo rinkimų komisijų narių ir kitų rinkėjų.

Lems rinkėjų aktyvumas

Vienmandatėje apygardoje išrinktu laikomas kandidatas, jeigu rinkimuose dalyvavo ne mažiau kaip 40 proc. tos rinkimų apygardos rinkėjų ir tas kandidatas gavo daugiau kaip pusę dalyvavusių rinkėjų balsų. Jeigu rinkimuose dalyvavo mažiau kaip 40 proc. apygardos rinkėjų, išrinktu laikomas tas kandidatas, kuris gavo daugiausiai, bet ne mažiau kaip 1/5 visų į tos rinkimų apygardos rinkėjų sąrašus įrašytų rinkėjų balsų. Jeigu rinkimuose dalyvavo daugiau kaip 2 kandidatai ir nė vienas nesurinko pusės rinkėjų balsų, po 2 savaičių nuo rinkimų rengiamas pakartotinis balsavimas, kuriame dalyvauja 2 kandidatai, gavę daugiausiai balsų.
Per pakartotinį balsavimą išrinktu laikomas kandidatas, gavęs daugiau balsų, neatsižvelgiant į rinkimuose dalyvavusių rinkėjų skaičių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto