
Šiandien rinkėjai kviečiami pareikšti savo pilietinę valią renkant Seimą. Mažeikių rinkimų apygardoje gyvenantys mažeikiškiai galės rinktis iš dešimties, Žemaitijos šiaurinėje – iš aštuonių kandidatų.
Balsavo iš anksto
Mažeikių rinkimų apygardoje yra beveik 32 tūkst. rinkėjų. Kai kurie jų jau išreiškė savo valią balsuodami iš anksto, specialiuose punktuose, namuose Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis (VRK), Lietuvoje iki sekmadienio išbalsavo 11,64 proc. rinkėjų. Mažeikiškiai buvo mažiau aktyvūs – savo valią pareiškė 9,36 proc. rinkėjų. Žemaitijos šiaurinėje apygardoje, kuriai priklauso dalis Akmenės rajono, Skuodo rajonas ir didžioji dalis Mažeikių kaimiškųjų apylinkių, balsavo 11 proc.
Mažeikių rinkimų apygardoje savo balsus jau atidavė beveik trys tūkstančiai rinkėjų: iš anksto balsavo 2144, specialiuose punktuose – 89, namuose 756.
Kaime pasyviau
VRK duomenys byloja, kad daugelio mūsų rajono kaimiškųjų apylinkių rinkėjų tiek vienoje, tiek kitoje apygardoje buvo pasyvūs – balsavo vos po kelis procentus rinkėjų. Tarp aktyviausiųjų – Auksūdžio, Purvėnų, Reivyčių, Leckavos rinkėjai.
Per šiuos rinkimus balsavimas iš anksto buvo pailgintas – jis vyko nuo pirmadienio iki ketvirtadienio imtinai. Anksčiau tam būdavo skirta pora dienų. Penktadienį ir šeštadienį buvo galima balsuoti namuose. Šiemet taip balsuoti galėjo ne tik neįgalieji, vyresni nei 70 metų asmenys, negalintys atvykti į rinkimų apylinkes, bet ir neįgaliuosius slaugantys žmonės, taip pat gyventojai, kuriems nustatytas ar įtariamas koronavirusas ar kurie turėjo izoliuotis dėl kontaktų, kelionių į užsienį.
Balsavo ketvirtadalis
VRK 13 val. duomenys byloja, kad iki pietų Mažeikių rinkimų apygardoje pilietinę pareigą buvo atlikę šiek tiek daugiau nei ketvirtadalis rinkėjų. Per prieš ketverius metus vykstančius rinkimus į Seimą tokiu laiku buvo balsavę trimis procentais mažiau rinkėjų.
Kaip ir išankstiniuose rinkimuose, aktyviausi Auksūdžio rinkimų apylinkės rinkėjai – jau išbalsavo trečdalis rinkėjų.
Lyginant su šalies rinkėjų aktyvumu, mažeikiškiai šiek tiek pasyvesni. Lietuvoje jau balsavo 28,5 proc. rinkėjų, Mažeikių rinkimų apygardoje – dviem procentais mažiau.
Skirtumas išliko
VRK 17 val. duomenimis, balsuodami savo pasirinkimą pareiškė beveik 37 proc. Mažeikių rinkimų apygardos rinkėjų, šalies vidurkis – 40,5 proc. Paanalizavus skelbiamą balsavimo statistiką, matyti, kad aktyviausi mūsų apygardos rinkėjai buvo nuo 11 iki 16 val. Kas valandą balsavo nuo 3,5 iki 4 proc. rinkėjų.
Galutiniai balsavimo rezultatai – Mažeikių rinkimų apygardoje Seimo rinkimuose dalyvavo 42,95 proc., Lietuvoje – 47,16 proc. rinkėjų. Prieš ketverius metus apygardos rinkėjai buvo aktyvesni – pilietinę pareigą atliko per tris procentus daugiau rinkėjų.
Dešimt į vieną vietą
Priminsime, kad dalyvauti Seimo rinkimuose Mažeikių rinkimų apygardoje pareiškė norą dešimt mažeikiškių. Prieš ketverius metus vykusiuose rinkimuose toks „konkursas“ buvo mažesnis – Seimo nario mandato šioje apygardoje siekė septyni politikai.
Tarp dešimties politikų du kandidatai save išsikėlė patys, aštuonis – partijos.
Kandidatai skelbiami abėcėlės tvarka. Mindaugas Barauskis (išsikėlė pats), Kęstutis Bartkevičius (partija „Laisvė ir teisingumas“), Alvydas Gudunavičius (Darbo partija), Viktoras Malūkas (Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis), Laima Nagienė (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga), Gintas Nekrašas (Lietuvos socialdemokratų darbo partija), Viktoras Prokopčukas (Lietuvos socialdemokratų partija), Lina Rimkienė (Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai), Arūnas Strikaitis (Lietuvos žaliųjų partija), Virginijus Sungaila (išsikėlė pats).
Nė vieno mažeikiškio
Nors Žemaitijos šiaurinėje apygardoje rinkėjų daugiau, kandidatų mažiau – aštuoni. Mažeikiškių politikų tarp jų nėra.
Mandato siekia Valius Ąžuolas (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga), Loreta Bratčenka (Krikščionių sąjunga), Saulius Bucevičius (Darbo partija), Deimantė Drąsutavičienė (Lietuvos socialdemokratų darbo partija), Tomas Martinaitis (Lietuvos socialdemokratų partija), Karolis Neimantas (Laisvės partija), Vaida Sungailienė (Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis),
Emanuelis Zingeris (Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai).
Vyriausiosios rinkimų komisijos tinklalapyje vrk.lt pateikiama daugiau informacijos apie Seimo nario mandato siekiančius politikus. Rinkėjai gali perskaityti jų anketas, biografijas, susipažinti su turto, pajamų, privačių interesų deklaracijomis.
Asmens dokumentas ir apsaugos priemonės
Išreikšti savo valią rinkėjai kviečiami į savo rinkimų apylinkes, kurios darbą pradėjo 7 val. ryto ir balsavimą organizuos iki 20 val. vakaro.
Vyriausioji rinkimų komisija primena, kad rinkėjams einant balsuoti reikia pasiimti asmens dokumentą, dėvėti nosį ir burną dengiančią veido apsaugos priemonę bei turėti savo asmeninį rašiklį. Pamiršusiems atsinešti rašymo priemones, balsavimo vietoje bus suteikiamos daugkartinės, kurias rinkimų komisijų nariai reguliariai dezinfekuos.
Rinkėjams, patenkantiems į rizikos grupes, rekomenduojama ateiti rytinėmis balsavimo valandomis, t. y. nuo 7 iki 9 valandos ryto, kai balsavimo vietose būna mažiau žmonių. Į balsavimo patalpą taip pat patariama nesivesti kitų asmenų, kurie nebalsuoja, stengtis nesibūriuoti bei laikytis saugaus mažiausiai vieno metro atstumo nuo rinkimų komisijų narių ir kitų rinkėjų.
Lems rinkėjų aktyvumas
Vienmandatėje apygardoje išrinktu laikomas kandidatas, jeigu rinkimuose dalyvavo ne mažiau kaip 40 proc. tos rinkimų apygardos rinkėjų ir tas kandidatas gavo daugiau kaip pusę dalyvavusių rinkėjų balsų. Jeigu rinkimuose dalyvavo mažiau kaip 40 proc. apygardos rinkėjų, išrinktu laikomas tas kandidatas, kuris gavo daugiausia, bet ne mažiau kaip 1/5 visų į tos rinkimų apygardos rinkėjų sąrašus įrašytų rinkėjų balsų. Jeigu rinkimuose dalyvavo daugiau kaip 2 kandidatai ir nė vienas nesurinko pusės rinkėjų balsų, po 2 savaičių. nuo rinkimų rengiamas pakartotinis balsavimas, kuriame dalyvauja 2 kandidatai, gavę daugiausia balsų.
Per pakartotinį balsavimą išrinktu laikomas kandidatas, gavęs daugiau balsų, neatsižvelgiant į rinkimuose dalyvavusių rinkėjų skaičių.