XVI Tarptautinis Mažeikių meno festivalis – taikos ir vilties almanachas

„Malonu vėl susitikti jau XVI Tarptautiniame Mažeikių meno festivalyje. Pasikeisti mintimis apie tai, kas verčia dar kartą atsigręžti ir dar kartą atrasti tikrąsias vertybes. Gyvenimo prasmės ieškojimas, grožio ir išminties, tikrojo žmogiškumo ieškojimas ir tėvynės ieškojimas eina greta.“ – tokiais žodžiais į mažeikiškius, miesto svečius kreipiasi Tarptautinio Mažeikių meno festivalio vadovas Džeraldas Bidva, kviesdamas margaspalvį rudenį praleisti dar spalvingesniuose meno renginiuose, rugsėjo 23 – spalio 28 dienomis.

Žiūrovai yra mielai laukiami šešiuose muzikos koncertuose, dvejuose šokio ir viename vaidybiniame spektakliuose beigi dailės parodoje. Aštuoni iš jų vyks Mažeikių kultūros centre ir du renginiai Mažeikių Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčioje.

Dailė įkvėpta muzikos

Rugsėjo 23-osios, XVI Tarptautinio Mažeikių meno festivalio atidarymo renginį pradėsime nuo muzikų dailės parodos „Čiurlionio įkvėpti“ pristatymo. Atsigręžę į dailės meno šaką, pastebėsime, kad yra daug pastarosios kūrinių pagrįstų muzika. Štai Lietuvos muzikos ir dailės „Prometėjas“ Mikalojus Konstantinas Čiurlionis (1875-1911) ieškodamas naujų išraiškos priemonių savo laikotarpio fortepijoninėje muzikoje, jų ieškojo ir tapyboje. Tad nūdienos muzikai: Junija Galejeva, Žana Miniotaitė, Antanas Jasenka, Povilas Bingelis, Jomantė Šležaitė Paukštė, Roberta Daugelaitė, Artūras Šlipavičius-Šlipas, Vaida Tamošauskaitė, Kristina Morozova ir Erika Kviatkovskaja, atsigręždami į Čiurlionio talentą, gebėjimus, taip pat išbando save muzikos ir dailės sintezės paieškose. Paieškų vaisiais bus galima grožėtis Mažeikių kultūros centro II aukšto foje viso festivalio metu.

Orkestrų didybė

Po dailės parodos pristatymo būsite laukiami festivalio atidarymo muzikos koncerte, Mažeikių kultūros centro Didžiojoje salėje. Pasirodys Lietuvos kamerinis orkestras (meno vadovas ir vyr. dirigentas Sergejus Krylovas, orkestro koncertmeisteris D. Bidva), kuris yra ne tik žymus Lietuvos kultūros lobis, bet ir plačiai pripažintas kaip vienas geriausių pasaulio kamerinių orkestrų. Podraug su kolektyvu muzikuos vieno žymiausių Lietuvos perkusininkų, solistų Pavelo Giunterio įkurtas ansamblis „Giunter Percussion“, kurie neabejingi bene visiems muzikos žanrams. Prie šių kolektyvų prisijungs JAV gyvenantis garsus lietuvių pianistas, „Grammy“ nominantas Andrius Žlabys, nuolat atvykstantis koncertuoti į Lietuvą, šįkart – ir į Mažeikių miestą. Koncerte skambės J. S. Bach – Koncertas fortepijonui Nr. 2 E-dur, BWV 1053 bei G. Bizet-R. Shchedrin – „Karmen siuita“ orkestrui Nr. 1.Renginį ves muzikologas Viktoras Gerulaitis.

XVI Tarptautiniame Mažeikių meno festivalyje svečiuosis dar du orkestrai. Spalio 21 d., Mažeikių kultūros centre koncertuos Valstybinio pučiamųjų instrumentų orkestras „Trimitas“ (meno vadovas Antanas Kučinskas). Orkestras šiandieną žinomas kaip universalus ir atviras kolektyvas, atliekantis įvairių žanrų ir stilių muziką. Koncerto metu orkestrui diriguos vienas ryškiausių lietuvių jaunosios kartos dirigentų, šiuolaikinio muzikos ansamblio „Synaesthesis“ įkūrėjas Karolis Variakojis. Publikai bus dovanojama XX amžiaus, anglų kompozitoriaus Gustavo Holsto orkestrinė siuita „Planetos“. Septyniose kūrinio dalyse, turinčiose Saulės sistemos planetų pavadinimus – atspindi planetų poveikį žmogaus sąmonei, mintims ir emocijoms, perteikia kontrastingus charakterius bei nuotaikas. Siuita bus papuošta menininko Džiugo Katino parengta vaizdo projekcija bei šviesų dailininko Rimo Petrausko sceniniu apšvietimu.

Spalio 28 d., Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčioje vyks festivalio uždarymo koncertas, kuriame taip pat pasirodys orkestras – Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro simfoninis orkestras (vyr. dirigentas Tomas Ambrozaitis). Sykiu su kolektyvu – Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro choras (vyr. chormeisteris Vladimiras Konstantinovas, chormeisteris Vytautas Valys) ir solistai Rita Petrauskaitė (sopranas), Aurimas Raulinavičius (tenoras), Valdas Kazlauskas (bosas), Piotr Jevčenko (vargonai). Girdėsime Iškilmingas mišias Šv. Cecilijos garbei – trim solistams, mišriam chorui, orkestrui ir vargonams.

Spektaklių akiratyje

Rugsėjo 27 d., Mažeikių kultūros centre, meno mylėtojai bus laukiami ir šokio spektaklyje „Norėčiau būt paparčio žiedu“ (choreografė Bea Debrabant – Prancūzija). Šis gamtos įkvėptas spektaklis – apie medžius, arba apie žmones, kurie gyvybiškai reikalingi vieni kitiems tam, kad bendrautų, kvėpuotų, veiktų, išliktų ir nepailsdami ieškotų savo paparčio žiedo. Spektaklį atliks Kauno šokio teatras „AURA“. Tai teatro meno vadovės ir choreografės Birutės Letukaitės įkurtas pirmasis profesionalus šiuolaikinio šokio teatras Lietuvoje, istoriją skaičiuojantis nuo 1980 m.

Spalio 13 d., Mažeikių kultūros centre kviesime ir į vaidybinį, Valstybinio Šiaulių dramos teatro spektaklį „Remyga“ (rež. Oskaras Koršunovas) – pagal Rimanto Kmitos romaną. Spektaklio „Remyga“ veiksmas vyksta prieštaringais 1988–1992 m. Šiauliuose, kai su nepriklausomybės idealizmu grūmėsi tamsiosios senųjų struktūrų jėgos. Tarp šių dviejų jėgų blaškosi ir pagrindinis pjesės herojus Remyga. Atitarnavęs sovietinėje armijoje Afganistane, Remyga grįžta į gimtuosius Šiaulius. Jis norėtų gyventi kaip „visi normalūs žmonės“ – būti mylimu vyru, geru tėvu, pareigingu darbuotoju. Tačiau praeities šešėliai ir aplink tvyrantis chaosas vis tirštėja, o tamsiosios jėgos įgauna vis didesnių galių.

Kaip ir kiekvienais metais, Tarptautinis Mažeikių meno festivalis dovanoja renginį ir mažiausiems meno mylėtojams. Spalio 1 d., Mažeikių kultūros centre vyks šokio spektaklis visai šeimai „Mergaitės Marijos istorija“. Mintis sukurti šokio spektaklį „Mergaitės Marijos istorija“pagal E. T. A. Hoffmanno pasaką „Spragtukas ir pelių karalius“ kilo režisierei Jūratei Sodytei ir penkiems Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro (LNOBT) orkestro muzikantams, atliekantiems P. Čaikovskio baleto „Spragtukas“ muzikos siuitą pučiamaisiais instrumentais. Šis spektaklis – muzikinė šokio pasaka apie tai, kaip vieną žiemos naktį, kartu su Spragtuku ir Marijos dėde Droselmajeriu, Marija leidžiasi į nuostabią kelionę paskui savo svajonę… Patyrusi daug nuotykių, ji laimingai grįžta namo. Bet kas pasakys, ar tai buvo sapnas, ar tikrovė? Spektaklį atliks LNOBT artistai.

Ansamblių įvairovė

Festivalio dalyvių širdis džiugins ir ansamblių atliekami muzikos garsai. Spalio 5 d., Mažeikių kultūros centre viešės ansamblis iš Sakartvelo „Bani Hill Band“. Septynių vyrų grupė gimė Tbilisio gatvėse, kur juos pastebėjo prodiuseris ir dabar ansamblis žinomas už savo gimtinės kalnų. Ansamblis groja ne tik įvairiose užeigose, vestuvių šventėse, bet ir žymiausiuose pasaulio muzikos festivaliuose.„Bani Hill Band“garsėja nuostabiais balsais, meistriškai įvaldytais tradiciniais ir moderniais instrumentais beigi pašėlusia energija, kuriai neįmanoma atsispirti, tad patirsime stiprią jėgą iš Kaukazo!

Spalio 9 d., Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčioje vyks koncertas „Tyli muzika“ – skirtas karo Ukrainoje aukoms pagerbti. Dalyvaus kamerinis ansamblis iš Ukrainos „ARTEHATTA“ (meno vadovė Myroslava Kotorovych). Nusipelniusi Ukrainos menininkėM. Kotorovych, 2013 m. įgyvendino savo seną svajonę – suburti jaunus, talentingus muzikantus į šiuolaikinės muzikos ansamblį. Nūdieną kolektyvas jau tapęs glaudžia jaunųjų muzikantų bendruomene, atgaivinančia geriausius Europos kamerinės muzikos pavyzdžius ir tradicijas – nuo klasikos iki avangardo. Pirmojoje koncerto dalyje skambės 33 variacijos Antono Diabelli valso tema, antrojoje – Valentyno Silvestrovo, Yevheno Stankovychio, Viktorios Polevos kompozicijos. Renginio vedėja – muzikologė Lukrecija Stonkutė.

Kaip ir kiekvienais metais, taip ir šiemet būsime kviečiami pasinerti į džiazo harmonijų sūkurį. Spalio 18 d., Mažeikių kultūros centre vyks džiazo muzikos koncertas „Jazz one of those things“, kuriame įmantrius sąskambius mums dovanos „Vladimir Tarasov Trio“ nariai: Vladimir Tarasov (mušamieji, Lietuva), Volodymyr Solianyk (fortepijonas, Ukraina), Mark Tokar (kontrabosas, Ukraina). Šių muzikantų įtaka ateinančioms Lietuvos džiazo kartoms didžiulė – jų drąsūs stilistiniai žaidimai, didelės apimties siuitos formos kompozicijos, teatrinė ekstravagancija, ironija ir saviironija tapo visos Lietuvos džiazo mokyklos skiriamaisiais bruožais.

Tad mielieji, būkite pasveikinti su atkeliavusiu rudeniu, kurį XVI Tarptautinio Mažeikių meno festivalio renginiai pavers širdies šiluma, kūno atgaiva ir viltingomis mintimis pasitinkant rytojų!
Parengė muzikologė Lukrecija Stonkutė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto