Žemdirbiai pasėlius deklaruoja vangiai

Žemės ūkio skyriaus duomenimis, šiemet žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimas vėluoja. Palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, paraiškų pateikta apie trečdaliu mažiau.

PARAIŠKŲ MAŽIAU
Praėjusiais metais buvo gauta 3 200 paraiškų. Iš viso deklaruota šiek tiek per 60 tūkst. hektarų naudmenų ir pasėlių. Šiuo metu deklaracijas pateikę apie 800 žemės naudotojų.
Žemės ūkio skyriaus duomenimis, aktyviausi yra Židikų, Sedos, Šerkšnėnų seniūnijos žmonės. Tačiau kai kuriose seniūnijose paraiškų negauta nei pusės tiek, kiek tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais.
„Atlikome ūkininkų apklausą. Apytiksliais duomenimis, rajone iššalo apie trečdalis žieminių javų. Rapsų – apie 80 proc. Kol neatsėjo žiemos sunaikintų plotų, ūkininkai neskuba teikti paraiškų, ne visi apsisprendę, ką juose sės“, – situaciją komentavo Žemės ūkio skyriaus vyriausioji specialistė Viktorija Šimkienė.

RAGINA PASKUBĖTI
Žemės ūkio skyrius primena, kad žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimas tęsis iki birželio 15 dienos, visus laukus įbraižant tik elektroniniu būdu. Pavėluotai pateiktos paraiškos bus priimamos iki liepos 11 dienos, tačiau už pavėluotą dieną paramos suma bus mažinama vienu procentu.
Ūkininkai, kurie turi galimybę naudotis elektroninės bankininkystės sistema, gali jungtis prie paraiškų informacinės sistemos (http://paseliai2010.vic.lt) ir paraišką užpildyti patys. Neturintiesiems interneto ryšio dokumentus elektroniniu būdu padės užpildyti seniūnijų specialistai.
Žemės ūkio skyrius ragina nelaukti nustatyto termino pabaigos. Seniūnijose pasėlius deklaruoti padeda tik vienas specialistas, gali susidaryti eilės, iškilti nepatogumų.

REIKALAVIMAI IŠMOKOMS GAUTI
V. Šimkienė primena, kad žemės ūkio naudmenos, už kurias prašoma išmokų, turi atitikti Geros agrarinės aplinkosaugos būklės reikalavimus. Privaloma laikytis trąšų bei augalų apsaugos priemonių naudojimo reikalavimų.
Mažiausias žemės ūkio naudmenų plotas valdoje, kurį gali sudaryti ne mažesni kaip dešimties arų laukai ir už kurį gali būti mokama pagrindinė ir susietoji išmoka, yra vienas hektaras.
Kiekvienas laukas, kuriame auginami vienos rūšies augalai, paraiškoje deklaruojamas atskirai. Už visus pasėlių ir žemės ūkio naudmenų plotus yra mokama tik pagrindinė išmoka.

BŪTINA ĮTEISINTI NUOMĄ
Mažeikių žemėtvarkos skyriaus vedėjas Zigmantas Šimkus primena, kad žmonės, kurie nuomoja valstybinę žemės ūkio paskirties žemę, turi sudaryti žemės nuomos sutartį 2011 m., tačiau ne visi tai padarė. Į skyrių gali kreiptis ir žmonės, pageidaujantys nuomotis iki šiol nenaudotus sklypus.
Trumpalaikes nuomos sutartis būtina pratęsti ir tiems, kurių suprojektuotiems žemės sklypams šį pavasarį dar nebus pasirašytos žemės pirkimo ar ilgalaikės nuomos sutartys.
Žmonės, pageidaujantys laikinai naudoti laisvą valstybinę žemės ūkio paskirties žemę, Žemėtvarkos skyriui turi pateikti prašymą. Žemės sklypu leidžiama naudotis iki einamųjų kalendorinių metų pabaigos.
Asmuo, kuris naudojosi žemės ūkio paskirties žemės sklypu, gali teikti prašymą juo naudotis ir kitais metais nurodytais terminais, jeigu šis sklypas nėra suprojektuotas kitam asmeniui rengiant žemėtvarkos projektą.
Kai tą patį plotą pageidauja naudoti keli žmonės, yra nustatyta, kam suteikiama pirmumo teisė. Jeigu keli vienodą pirmumo teisę turintys asmenys pageidauja naudoti tą patį plotą, žemės ūkio paskirties žemė laikinai naudotis suteikiama asmeniui, kuris pirmiau pateikė prašymą.
Anot specialistų, dėl nepalankios žiemos labiausiai nukentėjo rapsų pasėliai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto