Žemės ūkio ministerija buvo užsimojusi pertvarkyti Žemės ūkio skyrių veiklą, dalį jų funkcijų perduodant kitoms institucijoms.
Dėl tokios pertvarkos sujudus savivaldybėms, šis noras pastaruoju metu lyg ir yra prigesęs, tačiau ministerija neatsisako planų apkarpyti savivaldybėms deleguotų žemės ūkio funkcijų finansavimo – esą šių funkcijų gerokai sumažėję.
Mažinimo procentas dar neaiškus
Žemės ūkio ministerijos pirminiuose planuose, apie kuriuos pradėta diskutuoti dar vasarą, buvo noras palikti savivaldybėms labai nedaug funkcijų, kone viską perduodant Žemės ūkio rūmams ir Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyboms. Pastaruoju metu šios aistras sukėlusios kalbos nurimo. Tačiau ministerija nuo pertvarkos nesitraukia – ir ją pradeda nuo savivaldybėms deleguotų žemės ūkio funkcijų finansavimo mažinimo.
Iš pradžių buvo skelbta, kad finansavimą savivaldybėms ketinama sumažinti ketvirtadaliu, vėliau tos sumos keitėsi.
Rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjo Rimanto Gramo duomenimis, orientaciniame projekte pastaruoju metu ši suma sumažinta iki dešimties procentų. Tačiau kaip bus iš tikrųjų, ko gero, paaiškės tik patvirtinus šalies biudžetą.
Apie tą patį – skirtingai
Ministerija savo ketinimus mažinti finansavimą argumentuoja taip: esą per 25 metus pasikeitė ir situacija žemės ūkyje – sumažėjo ūkininkų, mažiau pateikiama pasėlių ir žemės ūkio naudmenų deklaracijų, nebeliko pieno kvotų administravimo, labai nedaug pinigų Žemės ūkio skyriai gauna ir melioracijos įrenginių priežiūrai, todėl ir šių lėšų administravimo mažiau, nebeliko kitų žemės ūkio funkcijų, sumažėjo kitų darbų apimtys.
R. Gramas stebisi, kad taupyti valstybės pinigus užsimota, pradedant nuo savivaldybių. Jis replikavo: resursų galima būtų rasti ir pačioje ministerijoje.
„Panaikinus pieno kvotas, skyriuose darbo nesumažėjo. Atvirkščiai – tai vienintelė vieta, kur ūkininkai, ypač smulkieji, gali nemokamai pasikonsultuoti dėl ekonominio valdos vieneto skaičiavimų, galimos paramos, išmokų, projektų rengimo ir pan. Kaimo žmonėms labai patogu, kad su žemės ūkiu susijusios administravimo paslaugos teikiamos ir seniūnijose“, – situaciją komentavo Žemės ūkio skyriaus vedėjas.
Plačiau skaitykite penktadienio laikraštyje.
Senai laikas tokius skyrius uždaryti. Kiek ten sėdi nereikalingų darbuotojų, visur giminės, partiečiai, o iš jų naudos – O.