Židikiškiai pasigedo pasėlių, seniūnė – kelių

Danų valdoma įmonė UAB „Tritho“ suarė daugiau kaip pusšimtį hektarų smulkiųjų ūkininkų šiuo metu naudojamų žemių, pamiškes bei lauko keliukus Židikų seniūnijoje.
Žalą patyrusieji seniūnijos gyventojai įsitikinę, kad danai pasielgė savavališkai. Esą prieš imdamasi darbų bendrovė turėjo juos perspėti, kad spėtų nušienauti pievas, nuimti rapsų pasėlius.
Nuostolius židikiškiai skaičiuoja keliomis dešimtimis tūkstančių litų.


SUARĖ PUSŠIMTĮ
HEKTARŲ ŽEMIŲ
Danams priklausanti bendrovė UAB „Tritho“ vien Židikų seniūnijos teritorijoje dirba apie 2 tūkst. ha žemės. Seniūnijos duomenimis, per pastarąsias dienas įmonės vadovų pasiųsti traktorininkai suarė apie 60 ha smulkesnių ūkininkų šiuo metu naudojamų žemių: ganyklas, dobilų, žydinčių rapsų lauką, braškių plantaciją.
Suartas vidaus keliukas į ūkininko sodybą Tvaskučių kaime, sulaužyta pralaida, suarta nuovaža nuo vietinės reikšmės kelio Račaliai – Tvaskučiai, sudiskuota vidaus kelio į Gražiškių kapinaites atkarpa. Sunaikinta ir daugiau pamiškių bei lauko keliukų.
„Sudiskuota, kultivuota… Kai man pasakė, buvo vos ne šokas. O kitas veiksmas bus arimas. Firmos vadovų nurodymu turbūt taip elgiamasi“, – komentavo Židikų seniūnė Stanislava Valatkevičienė.
REIKALAUJA ATLYGINTI
NUOSTOLIUS
S. Valatkevičienė, sulaukusi pasipiktinusių seniūnijos gyventojų skundų dėl savavališkų danų veiksmų, kreipėsi į Savivaldybės administraciją.
Vicemeras kaimo reikalams Jonas Siminkevičius „Santarvę“ patikino, kad židikiškių raštas bus svarstomas, situaciją aiškinamasi. Tačiau J. Siminkevičius mano, kad į teismą turėtų kreiptis patys nukentėjusieji ūkininkai.
Židikiškiai, nelaukę svarstymo Savivaldybėje, patys kreipėsi į UAB „Tritho“. Danai kartu su nukentėjusiais židikiškiais bei seniūne apžiūrėjo nuniokotus laukus. Gyventojai „Santarvei“ teigė į teismus kol kas nesikreipsią – bandysią geranoriškai tartis dėl žalos atlyginimo.
„Nesielgė piktybiškai, sakė, jei reikia, atlygins. Pažadėjo sutvarkyti. Mums šieno reikia. Dalį šieno gavome. Sakė, dar ieškos. Dabar vyksta derybos. Jei šieną kompensuos, pretenzijų nereikšime“, – tikino B. Sakalauskienė ir A. Pocevičienė.
Tuo tarpu Griežės kaime rapsų lauką užsėjęs ir jo netekęs Rimantas Paulauskas kreipėsi į policiją. Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl 35 hektarų rapsų pasėlių sunaikinimo. Vyriškis danų padarytą žalą įvertino 40 tūkstančių litų.
STEBĖJOSI
DANŲ SAVIVALE
Nukentėję nuo danų veiksmų „Santarvės“ pašnekovai tvirtino, jog danai įrodinėja, kad tai jų žemė. Tačiau, anot S. Valatkevičienės, jokių dokumentų jie neturi, nepateikia. Žemes židikiškiai nuomojasi kas iš valstybės, kas iš giminaičių.
„Buvo ilgalaikė nuoma, bet žinojau, kad jos (žemės) nebeturėsiu. Žemėtvarkininkai pasakė naudotis tol, kol ateis pranešimas. Paskui paaiškino, kad neprivalo rašyti pranešimų. Danai patys turėjo pasakyti, kad nusipjautume ganyklą, ir tada jie galėtų arti. Reikėjo iš žmogiškumo pusės pažvelgti“, – dėstė ukriniškė Albina Pocevičienė, kuriai danai suarė 8,5 hektaro dobilų.
Danų savivale stebėjosi ir S. Valatkevičienė: „Ne tiek svarbu, kam ta žemė priklauso. Bet jei tu matai, kad yra dobilai arba rapsai, tai tu paskambink žmogui, pasakyk, kad nusipjautų ar nusikultų. Kodėl naikina pasėlius? Juk tai nežmoniška. Aš tiesiog stebiuosi, kad taip yra. Nesuvokiama“.
PIRKTI ŽEMES
TURI TEISĘ
Mažeikių rajono Žemėtvarkos skyriaus vedėjas Zigmantas Šimkus „Santarvei“ paaiškino, kad žemė yra parduodama visiems, kas pateikia reikiamus dokumentus. UAB „Tritho“ yra danų Lietuvoje registruota įmonė, todėl pirkti žemes turi teisę, kaip ir bet kuris kitas ūkininkas.
Žemėtvarkininkas informavo, jog tuo atveju, kada atsiranda kitas žemės naudotojas, ženklinimo metu yra kviečiami gretimų sklypų savininkai. Buvę naudotojai įspėjami, kada jie turi baigti naudotis žeme.
„Daugeliu atvejų dar mūsų darbuotojai parašydavo papildomą raštą, kad nuo tada ir tada prašome tos žemės nebenaudoti. Jeigu piktybiškai žemė naudojama, ginčas gali būti ir teisminis. Kol kas nesame gavę tokių žmonių nusiskundimų, kad vienas naudoja, o kitas neleidžia“, – komentavo Z. Šimkus.
SULAUKIA
DAUG SKUNDŲ
DĖL DANŲ VEIKSMŲ
Nusipirkę žemės stambieji ūkininkai apie būsimus darbus privalo perspėti ne tik esamus žemės naudotojus, bet ir bičių savininkus, gyvulių augintojus.
Valstybinės augalų apsaugos tarnybos inspektorius Naujojoje Akmenėje bei Mažeikiuose Jonas Norbutas „Santarvei“ teigė sulaukiąs nemažai skundų dėl netinkamų Mažeikiuose ūkininkaujančių danų veiksmų.
„Galiu pasakyti iš karto, kad dėl UAB „Tritho“, danų firmos, gaunu daugiausia nusiskundimų. Esmė ta, kad jie ne vienoje vietoje turi tas žemes – praktiškai visose seniūnijose. Jie neperspėja žmonių“, – nurodė specialistas.
Prieš porą savaičių į inspektorių kreipėsi židikiškis, kurio veršelis esą nudvėsė dėl to, kad danai purškė laukus herbicidais. Prieš keletą dienų sulaukta Židikų seniūnijos Kentaučių kaimo gyventojo Rimanto Vaičiaus skundo dėl chemikalais nuodijamų bičių bei smarvės.
„Kieme vos neuždusau. Du šimtai metrų čia yra, buvo vėjas. Purškia raundapą (herbicidas, skirtas piktžolėms naikinti – N. M.). Čia aplinkui visur danų žemės yra. O man nuo to ir bitės žūsta. Tas pats ir pernai: bitės išmirė. Niekas nieko negalėjo padaryti tiems danams“, – „Santarvei“ skundėsi vyriškis.
TURĖTŲ
SUSITARTI
GERANORIŠKAI
J. Norbutas priminė, kad įstatymai nedraudžia purkšti laukų. Ūkininkai turėtų būti žmogiški ir prieš dvi dienas įspėti bitininką apie purškimą, kad patrauktų avilius, pervestų gyvulius. Prieš purkšdamas chemikalais laukus ūkininkas privalo įsitikinti, ar kilometro atstumu nėra bičių avilių. Atsižvelgiant į visas atsargumo sąlygas, purkšti reikėtų ne dieną, o tada, kai bitės mažiausiai skraido. Būtina laikytis apsauginių zonų nuo tam tikrų vandens telkinių, reikia atsižvelgti ir į vėjo kryptį.
Inspektorius patikino nuvykęs į danų įmonę, surašęs patikrinimo aktą.
„Dėl gyvulių negalėjau juridiškai nubausti. UAB „Tritho“ pažadėjo perspėti žmones. Prašau susitarti tarpusavyje, kad nebūtų pretenzijų vienas kitam. Kad ir keista, dažniausiai jie susitaiko“, – komentavo specialistas ir priminė, kad savivaliautojams gresia baudos nuo dviejų šimtų iki keturių tūkstančių litų.
AIŠKINSIS
KITĄ SAVAITĘ
„Santarvei“ nepavyko susitikti su bendrovės vadovais. Kitą savaitę Savivaldybėje planuojamas Kaimo reikalų ir gamtos apsaugos komiteto posėdis, kuriame turėtų dalyvauti UAB „Tritho“ atstovai, nukentėjusieji židikiškiai, Savivaldybės specialistai.
„Kviesime danų ūkininkus ir nukentėjusius žmones išsiaiškinti, kaip čia yra. Jeigu danai nesutiks padengti nuostolių, kuriuos jie padarė, žala turėtų būti išieškoma teismine tvarka“, – užvakar „Santarvei“ sakė vicemeras J. Siminkevičius.
Nuotrauka Jono STRAZDAUSKO.: Seniūnijos žiniomis, per pastarąsias dienas danų valdoma bendrovė suarė apie 60 hektarų smulkesniųjų ūkininkų naudojamos žemės ir lauko kelius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto