Žiūrovų plojimai lenkų akrobatui – antrasis atlyginimas

Dvidešimt vienerių metų vaikinas iš Lenkijos Jawovo miestelio, esančio Čekijos pasienyje, teigė labiausiai vertinantis laisvę.
„Nuolatinės kelionės – visų artistų duona, gyvenimo būdas, likimas. Tokia menininko paskirtis – parodyti kitiems, ko esi išmokęs. Jei sugebi ir niekam to neparodai, tai koks čia artistiškumas?“ – retoriškai klausė jaunuolis.
Praėjusį savaitgalį Mažeikiuose tris dienas viešėjo tarptautinis cirkas „Fantazija“. Iš įvairiataučio cirko artistų pasirodymo, žiūrovai gausiai plojo lenkų akrobatų trijulei, atlikusiai kvapą gniaužiančius šuolius ant batuto.
Mažeikiškiai šiltai sutiko jauniausio akrobato, apsimetančio nevykėliu klounu, Miroslavo Pyznavo akrobatinius triukus.

AKROBATIKA POPULIARI
Dvidešimt vienerių metų vaikino iš Lenkijos Jawovo miestelio, esančio Čekijos pasienyje, artistinis pseudonimas – Mirek. Taip jį vadina cirko darbuotojai, taip jis pristatomas ir žiūrovams.
Į cirką Mirekas atėjo prieš pusantrų metų. Pirmasis pasirodymas arenoje įvyko garsiame Lenkijos akrobatiniame cirke „Ocelotas“. Iki tol akrobatika vaikinui buvo tik mėgstama sporto šaka.
Mažame Jawovo miestelyje akrobatika – gana populiarus sportas, juo čia užsiiminėja gana didelė dalis vaikų ir jaunuolių.
Kai Mirekui buvo 11 metų, jis paprašė tėvą, kad nuvestų į akrobatikos treniruotes. Tėvai tokiam sūnaus sumanymui neprieštaravo, ir vaikinukas pradėjo savo sportinę karjerą.

PRADŽIA
„OCELOTO“ CIRKE

Po daugelio metų akrobatikos užsiėmimų Mireko treneriui paskambino cirko direktorius ir pasiteiravo, ar nerastų akrobatikai gabių vaikinų. Taip jaunuolis baigė sporto karjerą ir pradėjo dirbti cirke.
Mirekas iki šiol prisimena savo debiutą manieže. Jis buvęs labai įtemptas, nervingas, teko patirti nemažai jaudulio.
Pasak Mireko, „Oceloto“ cirke buvo visiškai kitokia atmosfera. Visa programa buvo sudaryta iš akrobatinių numerių, čia galėjai parodyti visą savo fantaziją, išreikšti save.
Jaudulį vaikinas sako jaučia prieš kiekvieną pasirodymą ir dabar.
„Tai tikriausiai natūralu. Kuo daugiau artistas turi patirties, tuo labiau jaudinasi prieš pasirodymą“, – įsitikinęs Mirekas.

BŪNA IR TRAUMŲ
Akrobato patirtį vaikinas įgijo sportuodamas. Cirkas reikalauja sportą sujungti su menu, tad meninė patirtis įgyta būtent čia. Sporto įgūdžiai nuolat tobulinami, sugalvojama vis naujų triukų. Per tuos metus būta traumų, teko operuoti kelio sąnarį. Baimės, kad kas nors nepasiseks, Mirekas dabar sako nebejaučiąs.
„Jei nesi įsitikinęs, kad viskas gerai pasiseks, geriau į areną išvis neiti“, – mano cirko artistas.
Atliekant triukus, kai batutas akrobatą išmeta iki šešių metro aukščio, gali visko atsitikti, todėl reikalingas ypatingas tikslumas. Dėl to prieš statant batutą stengiamasi apskaičiuoti jo aukštį, paskui būtinai reikia įsitikinti, ar jis pastatytas tiesiai. Čia negalimi jokie nukrypimai.
Dėkingas ir Mireko vaidmuo – nevykėlis klounas, jei atsitiktų kas nors ne pagal programą, galima suvaidinti, kad taip reikėjo.

DARBAS SEZONINIS
Skrisdamas ore, Mirekas nuolat stebi žiūrovus, jų reakciją. Jei viskas gerai ir žiūrovai patenkinti ploja, vadinasi, numeris atliekamas be priekaištų.
„Žiūrovų aplodismentai man – antrasis atlyginimas už darbą“, – šypsosi akrobatas.
Vaikinas dėkingas savo kolegoms – ponams Halinai ir Valdekui, kurie jį priėmė į savo trupę ir paskyrė vaidmenį numeryje.
Cirke yra keletas grupinių ir asmeninių numerių. Juos atrenka cirko vadovybė, sudaro su artistais kontraktą. Šiuo metu į areną išeina atlikėjai iš Lenkijos, Baltarusijos ir Ukrainos.
Kelionių sezonas priklausomai nuo oro sąlygų tęsiasi nuo 6 iki 8 mėnesių. Cirkas „Fantazija“ keliauja po centrinę Europą. Jau lankytasi Ukrainoje, Baltarusijoje, Lenkijoje, šį sezoną kelionių maršrutas nusitiesė per Lietuvą, kitąmet ruošiamasi gastroliuoti Latvijoje, vėliau – Estijoje.
Ne sezono metu Mirekas sakė treniruojasi, tobulinąs savo programą, ieškąs naujovių. Kiek reikia treniruotis, sprendžia pagal savo būklę ar savijautą. Jo nuomone, cirkas – ne sportas, čia neužtenka vien fizinių duomenų, tad pasitaiko, kad dirbti nebūna jokio įkvėpimo. Tada geriausiai nieko neveikti ir pailsėti.

SVARBIAUSIA
MENININKUI – LAISVĖ

Tokios kelionės Mirekui patinka: jis teigė labiausiai vertinantis laisvę, tad keliaudamas iš vienos vietos į kitą niekada nesijaučia suvaržytas.
Vaikinas prisipažįsta, kad jaučiasi nepriklausomas ir dėl asmeninio gyvenimo: šiuo metu neturi net merginos.
„Nuolatinės kelionės – visų artistų duona, gyvenimo būdas, likimas. Tokia menininko paskirtis – parodyti kitiems, ko esi išmokęs. Jei sugebi ir niekam to neparodai, tai koks čia artistiškumas?“ – retoriškai klausė jaunuolis.
Cirko trupėje apie 25 žmones. Į klausimą, kas labiausiai patinka iš kolegų pasirodymo, Mirekas diplomatiškai išsisuko ir neatsakė, kadangi, anot jo, iki šiol nelabai kada turėjęs stebėti kolegas: daug laiko užima pasiruošimas savam numeriui, į jį sutelktas visas dėmesys.

DARBU CIRKE
PATENKINTAS

Pasak akrobato, ir dabar kartais jaučia norą jėgas išbandyti sporte, bet taip jau susiklostė gyvenimas, kad išreikšti save turi galimybę tik cirko arenoje.
„Kiekvienas jaunas žmogus turi teisę daryti tai, kas jam įdomu ir yra prie širdies. Jei tai darydamas jauti malonumą, pasitenkinimą, pajunti meilę savo darbui, tai viską tęsi toliau. Jei užsiėmimas bus ne prie širdies, jį mesi savaime. Man kol kas darbas cirke patinka“, – sakė akrobatas iš Lenkijos.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.:
Mirekas sako, kad jo gimtajame Jawovo miestelyje – labai senos, dešimtmečiais skaičiuojamos akrobatikos tradicijos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto