„Mažeikių vandenų“ vadovų negąsdina grasinimai streikuoti

UAB „Mažeikių vandenys“ darbuotojai surinko parašus ir pateikė Savivaldybei, reikalaudami 40 procentų padidinti atlyginimus, priešingu atveju grasino pradėsią streiką. Apie savo ketinimus jie pranešė rajono valdžiai, nes nepasitiki nei darbdaviais, nei profsąjunga. Po pokalbio su įmonės vadovu didžioji dalis pasirašiusiųjų parašus atsiėmė. Darbininkai abejoja, ar streikas beįvyks.


DIRBA UŽ KELIS
Iš šimto keturiasdešimties įmonės darbuotojų, beveik trečdalis buvo pasiryžę streikuoti. Jie „Santarvei“ skundėsi, kad vos begalintys galą su galu sudurti. Apie1000 litų į rankas gaunantys vyrai sakė negalintys tinkamai pasirūpinti šeimomis. Kai kam tenka į darbą važinėti iš gretimų kaimų, o kuro kainos juk stipriai šoktelėjo.
Žmonės taip pat skundėsi blogomis darbo sąlygomis: įmonėje trūkstą darbuotojų, todėl vienam tenką dirbti už kelis. Be to, esą neretai pažeidinėjamos darbo saugos taisyklės: į gilius šulinius tenka leistis vienam žmogui, nors tai turėtų daryti dviese.
„Brigadoje turi dirbti keturi žmonės, o dirba tik po du tris. Atostogų praktiškai neįmanoma išeiti, o jei kas suserga, tai brigadoje lieka tik vienas žmogus“, – bėdas vardijo darbuotojai.
PROFSĄJUNGA
NEPASITIKI
Streikininkai apie savo ketinimus streikuoti nusprendė iš karto, nesikreipdami į savo profsąjungas, pranešti rajono valdžiai, nes iš profsąjungos esą mažai naudos.
„Profsąjungos pirmininkė atlyginimu nesiskundžia, nes jis tikrai yra ne toks, koks mūsų, o gerokai didesnis.
Pastaruoju metu jokių susirinkimų nebuvo, tik mokesčius surenka, per kalėdines šventes pasveikina ir jubiliejų proga. Be reikalo mokam nario mokesčius“, – pasipiktinimo neslėpė parašų neatsiėmę žmonės.
Savivaldybės tarybos jungtinio komiteto posėdyje buvo nuspręsta parašus perduoti bendrovės valdybai, nes tai esąs vidaus reikalas ir tik ji galinti spręsti, didinti atlyginimus ar ne.
STREIKO NEPALAIKYTŲ
Bendrovės profsąjungos pirmininkė Adolfina Pocienė „Santarvei“ sakė, kad nieko nė neįtarusi apie numatomą streiką.
„Žinia, kad Savivaldybę pasiekė parašai, man buvo lyg perkūnas iš giedro dangaus. Niekas nebuvo pas mane atėjęs ir nederino tų reikalų“, – tikino ji.
Pirmininkė sakė, kad po parašų įteikimo nebuvo sušauktas profsąjungos narių susirinkimas, nes laukiama valdybos komiteto posėdžio, kuriame bus svarstomas klausimas dėl atlyginimų padidinimo.
„Dabar aš neturiu ką darbininkams pasakyti. Reikia laukti sprendimo. Jei būtų streikuojama šiuo metu, prie streiko organizavimo neprisidėčiau ir darbininkų nepalaikyčiau, nes negali būti viskas daroma taip skubotai.
Pritariu, kad reikia didinti atlyginimus, bet tada viskas atsilieps vandens mokėjimo tarifams – jie didės“, – sakė A. Pocienė.
TEKTŲ
SUMAŽINTI ETATŲ
Profsąjungos pirmininkė teigė, kad jau anksčiau buvo numatyta nuo liepos 1-osios 10-čia procentų padidinti atlyginimus, todėl jai nesuprantamas ketinimas streikuoti.
„Jokios trinties įmonėje nebuvo, niekas nėjo ir nesiskundė“, – tikino ji.
Pašnekovė įsitikinusi, kad parašų rinkimas yra tiesiog politinis žaidimas.
Esą darbininkų brigados yra sukomplektuotos ir žmonių netrūksta, kiekvienas dirba tik savo darbą. „Jei vienas serga, tai kitas, dirbdamas už du, gauna didesnį atlyginimą. Jei bus padidintos algos tiek, kiek yra prašoma, tai tada iš tiesų gali tekti sumažinti etatų skaičių. Bet ir tai vargu ar padėtų norint patenkinti jų reikalavimus padidinti algas 40-čia procentų“, – sakė A. Pocienė.
SIŪLĖ SUSIRASTI
KITĄ DARBĄ
Skirtingai nei A. Pocienė, UAB „Mažeikių vandenys“ direktorius Pranas Trakinis kai kuriuos žmones pasikvietė pokalbio, po kurio daugiau negu pusė parašus atsiėmė.
„Kiek teko girdėti, įmonės vadovas pagrasino atleisti iš darbo, jei ir toliau palaikys streiko idėją“, – kalbėjo streikuoti ketinę žmonės.
P. Trakinis „Santarvei“ neneigė kai kuriems darbuotojams pasiūlęs susirasti kitą darbą, jei jų netenkina dabartinis.
„Išpildyti jų reikalavimą algas padidinti 40 proc. yra nerealu, nes nėra lėšų. Mes juk gyvename tik iš to, ką sumoka gyventojai, o didinti jiems mokesčio taip pat negalime. Tiesiog streiku žmonės tikrai nieko nepasieks“, – dėstė P. Trakinis.
Direktorių nustebino tai, kad darbininkai nesikreipė nei į profsąjungos pirmininkę A. Pocienę, nei į jį patį, o iš karto nuėjo į Savivaldybę.
„Juk galėjome viską aptarti susėdę prie apvalaus stalo. Nebuvo būtina imtis kraštutinių priemonių“, – sakė jis.
P. Trakinis tikino, kad jei žmonės ir streikuotų, streikas įmonės darbo nesutrikdytų.
„Dėl kelių darbuotojų streiko darbai nesustos, visi likusieji dirbs kaip dirbę“, – įsitikinęs direktorius.
DARBDAVYS
REIKALAVIMŲ NEVYKDYS
P. Trakinio teigimu, susidariusi situacija yra aptarta su valdybos nariais.
„Jie pritarė, kad atlyginimus didinti daugiau kaip 10-čia procentų nėra galimybių“, – informavo direktorius.
Anot pašnekovo, atlyginimai yra didinami kiekvienais metais sausio mėnesį. Pavyzdžiui, šaltkalvio atlyginimas 2005 metais buvo 1100 litų, dabar – 1650 litų. P. Trakinio atlyginimas siekia 4000 litų.
„Judam į priekį. Nuo liepos 1osios 10 procentų atlyginimai didės visiems darbuotojams, išskyrus tuos, kurie dirba administracijoje. Taip nuspręsta dėl to, kad iki šiol buvo didelis atlyginimų skirtumas. Skyriaus vadovas gaudavo atlyginimo apie 2900 litų, o darbininkas – tik 1500 litų. Tai akivaizdus skirtumas“, – sakė P. Trakinis.
Direktoriaus teigimu, atlyginimus padidinus 10-čia procentų, metų pabaigoje gali susidaryti situacija, kad vandens tarifus teks didinti 29 centais.
Jonas Repšys, vienas iš valdybos narių, „Santarvei“ sakė esąs tos nuomonės, kad atlyginimus didinti būtina, ir reikia ieškoti būdų, kaip padidinti kuo didesniu procentu.
„Viską išsamiai apsvarsčius, manau, būtų galima rasti kompromisą, kad ir įmonė labai nenukentėtų, ir darbininkai būtų patenkinti“, – sakė jis.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Darbininkai pasakojo, kad vienam dažnai tenka dirbti už du.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto