Seniūnai į darbą keliauja tarnybiniais automobiliais

Etikos sargai ir rajono vadovai skirtingai supranta tarnybinės veiklos ypatumus. Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu įteisinta privilegija rajono seniūnams ir jų pavaduotojams į darbą važiuoti tarnybiniu transportu. Tuo tarpu Vyriausioji tarnybinės etikos komisija tokią kelionę vertina kaip mokesčių mokėtojų lėšų naudojimą savo reikmėms.


ĮTEISINTA PRIVILEGIJA
Pusei kaimiškųjų seniūnijų vadovauja ne vietiniai žmonės. Pavyzdžiui, Reivyčių seniūnas Algimantas Auškalnis gyvena Auksūdyje, jo pavaduotojas Virginijus Lukošaitis – Mažeikiuose, Mažeikių apylinkės seniūnas Vidmantas Kesminas į darbą vyksta iš Tirkšlių, Laižuvos seniūnas Stanislovas Putelis – iš Mažeikių, jo pavaduotoja Regina Gramienė – iš Purvėnų.
Židikų seniūnė Stanislava Valatkevičienė ir jos pavaduotoja Rasita Petrolevičienė gyvena Račaliuose, Šerkšnėnų seniūno pavaduotojas Antanas Valtas – Voveriuose.
Eiliniams mokesčių mokėtojams, iš kaimo važinėjantiems į darbą mieste, dalį uždirbtų pinigėlių tenka pakloti už kelionę. Valstybės tarnautojams dėl išlaidų ir nepatogumų galvos neskauda – į darbą kaime seniūnai rieda valdiškomis škodomis, pavaduotojai šiek tiek prastesniais automobiliais, už tai nemokėdami nė cento.
Valstybės tarnautojai nesijaučia nepatogiai dėl to, kad kelionei į darbą naudoja mokesčių mokėtojų pinigus. Tuo labiau kad ši privilegija yra įteisinta Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu, kuriame minėtų valdininkų tarnybinių automobilių laikymo vieta nurodyta jų gyvenamoji vieta, tik daugiabutyje gyvenantis Laižuvos seniūnas Stanislovas Putelis jam skirtą škodą laiko stovėjimo aikštelėje.
Anot Savivaldybės administracijos direktoriaus Broniaus Kryžiaus, toks sprendimas priimtas todėl, kad trūksta garažų, be to, jie esą nesaugūs.
SUTIKTŲ SUMOKĖTI
Laižuvos seniūnas Stanislovas Putelis sakė neskaičiavęs, kiek kainuoja 40-ies kilometrų kelionė į darbą ir iš darbo. Esą neįmanoma tiksliai atskirti kelionės į darbą ir valdiškų reikalų. Anot jo, gyvenant mieste išvengiama papildomo važinėjimo į Mažeikius sprendžiant seniūnijos problemas ir pan. Į reikalingas institucijas jis užsukąs dar prieš vykdamas į Laižuvą.
S. Putelis nemano skriaudžiantis rajono biudžetą. Automobilį laiko mašinų stovėjimo aikštelėje, iš savo kišenės už paslaugą kas mėnesį sumoka po 70 litų.
Židikų seniūnė S. Valatkevičienė sakė ne ką išlošianti, į namus ir darbą valdišku automobiliu kasdien važinėdama po dešimt kilometrų. Saugodama prabangią „Škodą“, nuosavą automobilį ji laiko daržinėje, valdiškam užleidžia garažą.
Reivyčių seniūno pavaduotojas V. Lukošaitis suskaičiavo: kelionė į darbą ir iš darbo į namus iš biudžeto per mėnesį atima 18 litų.
„Naudos jokios, o atsakomybė didelė. Nėra ramu, kai tavo kieme stovi svetimas automobilis“, – teigė pavaduotojas.
Visi kalbinti seniūnai ir jų pavaduotojai patikino, kad sutiktų kompensuoti dalį savo kelionės išlaidų. Jeigu tokia tvarka atsirastų, darbo dėl šito nemestų. Tik Mažeikių apylinkės seniūnas V. Kesminas buvo kategoriškas – iš principo tokiomis sąlygomis nedirbtų.
ŽENKLINIMAS DRAUSMINA
Mažeikių rajono savivaldybė giriasi, kad viena pirmųjų šalyje paženklino tarnybinius automobilius.
„Iš 33 naudojamų automobilių net septyniolika yra nuomojami. Buvo kilę problemų dėl jų ženklinimo, nes lipdukai per trejus nuomos metus pakeičia automobilių spalvą, tačiau pavyko iš jų savininkų gauti leidimą“, – pasakojo už Savivaldybės autoūkį atsakingas Bendrojo skyriaus vedėjas Šarūnas Armonas.
Paženklinti automobilius buvo numatyta prieš trejus metus Savivaldybės tarybos patvirtintose taisyklėse. Esą toks ženklinimas apsaugo nuo piktnaudžiavimo, labiau įpareigoja vairuotojus laikytis kelių eismo taisyklių, nes automobilius su emblema lengviau įsidėmėti. Be to, gyventojai turį teisę žinoti, kur jų išlaikomu transportu važiuoja rajono valdžios atstovai.
VALDININKAI
NUOBAUDŲ NETURI
Š. Armono teigimu, nusižengę nustatytai tvarkai yra tarnybinį transportą prižiūrintys vairuotojai. O tarnautojai į pažeidėjų sąrašą nėra patekę. Tačiau pašnekovas neneigė, kad negalėtų patikrinti, ar savaitgalį koks valdininkas tarnybiniu automobiliu neišdūmė į Palangą.
„Santarvė“ Bendrojo skyriaus vedėjui priminė apie Reivyčių seniūno nusižengimus. Prieš pusantrų metų laikraštis rašė, jog tuometinis seniūnas Jonas Repšys su valdiška „Škoda“ vežioja į turgų gėles, kuriomis prekiauja žmona. Buvo įtarta, kad jis bus supainiojęs tarnybinius ir privačius interesus.
Komisija, kuri aiškinosi šį faktą, nebuvo tokia griežta – seniūnui tarnybinės nuobaudos neskyrė.
DALYKINIAI PIETŪS – IŠIMTIS
Pagal Savivaldybės nustatytą tvarką automobiliai turi būti naudojami tik tarnybinėms funkcijoms vykdyti. Atsižvelgiant į darbų krūvį, o seniūnijose ir į teritorijos dydį ir gyventojų skaičių, yra nustatyta kilometrų norma. Pavyzdžiui, merui per mėnesį leista nuvažiuoti 4 tūkst. kilometrų, vicemerui ir administracijos direktoriui po 2,5 tūkst. kilometrų.
Gyventojai teigia, kad valdininkai tarnybinius automobilius naudoja ne tik tarnybos tikslais – lipdukais paženklintus automobilius galima išvysti prie daugiabučių namų, kavinių, restoranų.
Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius „Santarvei“ teigė, kad neleidžiama Savivaldybei priklausančiu transportu važiuoti pietauti, išskyrus tuos atvejus, kai Savivaldybės darbuotojas vyksta į dalykinius pietus. Esą galbūt pastebėti tokie faktai.
Savivaldybės meras Vilhelmas Džiugelis buvo atviresnis ir prisipažino su tarnybine „Audi A6“ važiuojantis pietauti.
„Aišku, kad tai blogai. Todėl aš pirmas pasiruošęs sumokėti už pasinaudojimą tarnybiniu automobiliu, dėl to kreipiausi į administracijos direktorių, kad būtų nustatytos taisyklės. Jeigu reikėtų persėsti į savo transportą, kiltų nepatogumų“, – svarstė meras.
AUDITORIAI NESIDOMĖJO
Savivaldybės Tarybos opozicijos lyderis Kęstutis Bartkevičius taip pat yra girdėjęs kalbų, kad Savivaldybės tarnybiniai automobiliai yra naudojami ne tik tarnybai. Ar tai leidžiama, politikas klausė ir per Tarybos posėdį.
K. Bartkevičius nėra kategoriškai nusiteikęs, kad tokie automobiliai negali būti naudojami ir kelionei į darbą, pietauti ar kitoms savo reikmėms.
„Tačiau tokie dalykai turėtų būti reglamentuoti, valstybės tarnautojas turėjo kompensuoti dalį išlaidų“, – mano politikas.
Anot jo, paženklinti turėtų būti ne tik Savivaldybės administracijos, bet ir Savivaldybei pavaldžių įstaigų, bendrovių automobiliai.
Vyriausybės atstovo Telšių apskrityje institucijos juristė Vida Bagdonavičienė informavo, kad kaip naudojamos biudžeto lėšos, turėtų tikrinti vidaus auditoriai.
Vidaus audito skyrius tokio tikrinimo nėra atlikęs. Skyriaus vedėjas Romualdas Milevičius sakė negalįs vadovautis gandais – kad galėtų pradėti tyrimą, reikia raštiško pranešimo, skundo, jis gali būti ir anonimiškas.
RENGIAMA NAUJA TVARKA
Apie griežtesnę kontrolę valstybės tarnautojams naudojantis transportu prabilta po jau ne kartą kilusių skandalų. Į etikos sargų akiratį pastaruoju metu patenka ne tik rajonų valdžios atstovai, bet ir aukšti šalies pareigūnai. Dėl to šių metų pradžioje buvo pakeistas Vyriausybės nutarimas, reglamentuojantis tarnybinių automobilių naudojimą biudžetinėse įstaigose.
Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos patarėjas Gediminas Sakalauskas „Santarvei“ akcentavo, kad valstybės tarnyboje dirbančių žmonių kelionė į darbą ar atvirkščiai yra įstatymo pažeidimas, nes tai negali būti laikoma tarnybine veikla.
„Jeigu savivalda yra pasitvirtinusi taisykles, leidžiančias tarnybiniais automobiliais važinėti į darbą, tai kyla abejonių dėl jų teisėtumo“, – teigė pašnekovas ir pridūrė, kad tokiu atveju turėtų būti numatyta kompensacijų už naudojimąsi tarnybiniu automobiliu tvarka.
Esant motyvuotam darbuotojo prašymui įstaigos vadovo ar jo įgalioto asmens sprendimu automobilį galima išnuomoti. Automobilį išsinuomojęs darbuotojas turės sumokėti nuomos mokestį, apmokėti degalų įsigijimo ar kitas patirtas išlaidas. Tačiau bendra įstaigos tarnybinio lengvojo automobilio įsigijimo trukmė negalės būti ilgesnė kaip 30 dienų per kalendorinius metus.
Savivaldybės administracijos direktorius B. Kryžius „Santarvę“ patikino, kad jau rengiamos naujos tarnybinio transporto naudojimo taisyklės, kuriose bus numatytas ir tokių išlaidų kompensavimas. Jos turėtų būti tvirtinamos šio mėnesio pabaigoje.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius informavo, kad dar šio mėnesio pabaigoje turėtų būti patvirtinta nauja tarnybinių automobilių naudojimo tvarka.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto