
50–335 eurų vidutines mėnesines išmokas. Nuotr. iš redakcijos archyvo
Informacija apie atlyginimus ir išmokas, skirtas rajono politikams už jų veiklą bei išlaidas, susijusias su darbu Taryboje, akivaizdu, nustebino daugelį mūsų savivaldybės rinkėjų. Apie tai galima spręsti iš ažiotažo socialiniuose tinkluose.
„Santarvę“ nustebino kas kita: kodėl tai, apie ką mes rašėme po kelis kartus per kiekvienos tarybos kadenciją, skaičiavome, analizavome, klausėme politikų nuomonės ir vertinimų, kaip informaciją apie jų išlaidas bei gaunamas kompensacijas padaryti skaidresnę, tarsi nebuvo išgirsta. O štai dabar kelia nuostabą ar net „audrą stiklinėje“. Todėl nutarėme priminti apie savo „įdirbį“ – aprėpdami keturias tarybos kadencijas.
Mūsų laikraščio publikacijų apžvalgą būtų galima priskirti patobulintai „Santarvės“ rubrikai – „Po to, kai daug kartų rašėme“. O kaip ir apie ką buvo rašyta, kas žadėta ir ko nepavyko pasiekti iki šių metų, skaitykite patys.
Tiesa, straipsnių būta gerokai daugiau, bet atrinkome pačius svarbiausius, orientavomės į naujesnius, kad skaitytojams būtų patogiau suvokti, kodėl politikų pinigai – tik vieša paslaptis.
GALIMYBĘ NUMATO ĮSTATYMAS
LR Vietos savivaldos įstatyme numatytas savivaldybės tarybos nario veiklos apmokėjimas. 26-ame šio įstatymo straipsnyje apibrėžiami du apmokėjimo būdai: atlyginimas už darbo laiką, skirtą savivaldybės tarybos nario pareigoms atlikti, ir išmoka, skirta padengti su tarybos nario veikla susijusioms kanceliarijos, pašto, telefono, interneto ryšio, transporto, biuro patalpų nuomos išlaidoms, kiek jų nesuteikia ar tiesiogiai neapmoka savivaldybės administracija.
Šiuo metu atlyginimas apskaičiuojamas pagal vidutinio mėnesinio bruto darbo užmokesčio (VMDU) dydį, atsižvelgiant į faktiškai dirbtą laiką, kurio trukmė patvirtinama tarybos reglamente nustatyta tvarka. Atlyginimas gali būti mokamas visiems tarybos nariams, išskyrus merą ir jo pavaduotoją (darbas taryboje įeina į jų tiesiogines pareigas).
Taigi, atlyginimo dydį nustato savivaldybės taryba. Tarybos narys turi teisę atsisakyti šio atlyginimo, pateikdamas prašymą dėl savivaldybės tarybos nario pareigų atlikimo neatlygintinai (visuomeniniais pagrindais).
Išmoka, susijusi su tarybos nario veikla, jam gali būti skiriama kas mėnesį. Išmokos dydis ir atsiskaitymo tvarka nustatomi kiekvienos savivaldybės tarybos reglamente.
„Santarvė“ ne kartą rašė apie rajono politikų gaunamą atlyginimą ir išmokas. Siūlome mūsų laikraštyje ir interneto svetainėje pateiktų straipsnių ištraukas. Duomenis apie 2015–2019 m. kadencijos Tarybos narių atlyginimą ir išmokas pateikiame lentelėje, todėl dėl vietos stokos publikuotų tekstų necituosime.
(Pastaba: straipsnio pavadinimas pateikiamas prieš citatas iš jo, po tekstu – nuoroda; jei visą straipsnį galima rasti mūsų interneto portale, pateikiama jo data.)
2007–2011 m. kadencija: KRIZĖS ŠEŠĖLYJE
„Sunkmetis politikų apetito nesumažino“
Praėjusios kadencijos Tarybos nariai rajono biudžetui kas mėnesį kainuodavo šiek tiek per pusantro tūkstančio litų. Sunkmečiu politikai „brangesni“ – per mėnesį mokesčių mokėtojams, t. y. rinkėjams, jie kainuoja 9540 litų, per metus – 114,5 tūkstančio.
*
Teisingumo dėlei ir kad nesupykdytume politikų, reikia pasakyti, kad išvardintos sumos nėra atlyginimas. Tai tik kompensacija už kanceliarines, pašto, telefono, transporto ir kitas išlaidas. Be to, nuo kanceliarinėms išlaidoms skirtų pinigėlių jokie mokesčiai iš Tarybos narių neatskaičiuojami.
„Vietos savivaldos įstatymas jokios kontrolės nenumato. Tarybos paskirtos kompensacijos pervedamos į politikų sąskaitas, atsiskaityti, kam išleidžiami pinigai, nereikia“, – paaiškino Savivaldybės Buhalterinės apskaitos skyriaus vedėjas Arvydas Pocius.
*
Tarybos nario kėdė tampa vis šiltesnė. Kartą per mėnesį į Tarybos posėdį ir dar kokių komitetų ar komisijų posėdžius susirenkančių kai kurių politikų piniginės mėnesio gale pasipildo didesne suma nei kasdien dirbančių daugelio rinkėjų. Kai kurie lietuvaičiai dirba visą mėnesį nuo 8 valandų ryto iki 17 valandos už minimalų atlyginimą, į rankas tegaudami apie 670 litų.
www.santarvė.lt, 2009-09-11
„Politikai liko be mėnesinių išmokų“
Rajono politikai ne patys ėmėsi iniciatyvos įrodyti, kur išleidžia biudžeto pinigus. Taip juos įpareigojo Seimo patvirtinta įstatymo pataisa, nuo spalio mėnesio nebeleidžianti „iš lubų“ imti biudžeto pinigėlius.
Rinkėjams ir skaitytojams primename, kad iki tol mažeikiškiai Tarybos nariai kaip kompensaciją už pašto, telefono, kanceliarines prekes ir transporto išlaidas gaudavo 141 litą, komitetų pirmininkams išmokos siekė 350 litų. Solidesnes sumas – nuo 550 iki 1096 litų – gaudavo neetatiniai vicemerai.
Pagal ankstesnius teisės aktus, atsiskaityti, kur politikai išleidžia jiems skirtus pinigus, nereikėdavo.
www.santarvė.lt 2010-12-14
„Politikai į savo pinigines lenda nenoriai“
Kai kurios savivaldybės tarybos reglamente yra numačiusios sankcijas nepaklusniems politikams. Pavyzdžiui, tarybos nariui, posėdį iškeitusiam į kitus reikalus, gresia 30 proc. mažesnė kompensacija, neatvykusiam į komiteto ar komisijos posėdį – 10 proc. Mūsų išrinktieji pasiskirtas išmokas gauna nepriklausomai nuo to, kaip uoliai jie tarnauja savo rinkėjams.
Ne tik opozicijos, bet ir kai kurie valdančiosios koalicijos nariai „Santarvei“ yra teigę, kad galbūt ir reikėtų numatyti tarybos nariams drausminančias priemones. Tačiau kol kas apsiribojama tik samprotavimais.
„Be abejo, reikėtų reglamentą svarstyti iš naujo. Ko gero, tai bus padaryta kitais metais. Ne paslaptis, kad kai kurie Tarybos nariai nelanko posėdžių ir apie tai neinformuoja nei manęs, nei Tarybos sekretorės. Materialiniai dalykai drausmina“, – samprotavo meras V. Džiugelis.
*
Mažeikiškių Tarybos narių pasiskirtos kompensacijos yra vienos mažiausių Lietuvoje. Yra savivaldybių, kur mokama dvigubai, trigubai daugiau, net per tūkstantį litų. Telšių apskrityje mažiau – po 100 litų – gauna tik Rietavo tarybos nariai. Telšių politikams skirta po 250 litų. Plungėje mokama už posėdžiuose dirbtą laiką. Tačiau kitose savivaldybėse nėra tokio didelio atotrūkio tarp eiliniams tarybos nariams ir komitetų pirmininkams mokamų kompensacijų.
Klausimų kyla ir dėl kompensacijų dydžio nustatymo. Vienur išmokos Tarybos nariams susietos su minimalia alga, kitur – su šalies atlyginimo vidurkiu, Mažeikiuose jos nustatytos, kaip sakoma, iš lubų.
Vyriausybės atstovas Telšių apskrityje Algimantas Čepys pripažįsta, kad situacija dėl išmokų Tarybos nariams yra sudėtinga, neaiški. Nemažai bylų atsidūrė teismuose. Skirtingi teismai dėl kompensacijų dydžio, diferencijavimo, jų mokėjimo merams ir vicemerams pateikia skirtingus išaiškinimus.
„Didžiausia problema, kad turimuose teisės aktuose nėra apibrėžta, kaip Tarybos nariams turėtų būti nustatomos išmokos, kompensacijos. Vyriausybės atstovo institucija taip pat patenka į keblią padėtį“, – „Santarvei“ teigė A. Čepys.
www.santarvė.lt, 2009-11-05
2011–2015 m. kadencija:
NAUJOS GALIMYBĖS
„Naujame Reglamente – senos bėdos“
Iki praėjusių metų lapkričio mėnesio Savivaldybės tarybos nariai gaudavo savo pačių nustatytas išmokas kanceliarijos, telefono, pašto ir transporto išlaidoms padengti. Politikų darbas kas mėnesį rajono biudžetui kainavo po šešis tūkstančius litų.
Seimui pakoregavus Vietos savivaldos įstatymo pataisas, pagal kurias atsirado reikalavimas išlaidas pagrįsti dokumentais, politikų darbas „atpigo“ – mėnesio išlaidos besiekė 400–500 litų. Pastaruosius kadencijos mėnesius dauguma Tarybos narių rinkėjams dirbo už dyką, išmokų prašė tik trys.
Tarybos nariai yra sakę, kad jiems „buhalterinė apskaita“ per didelis vargas, dėl to ir nusispjovė į pinigus.
*
Šios kadencijos visi Savivaldybės tarybos nariai be jokio atlygio rinkėjams atstovavo net tris mėnesius. Prašymai kompensuoti išlaidas atsirado tik po to, kai liepos mėnesį buvo patvirtintas naujas dokumentas.
Galbūt politikai neapsižiūrėjo, kad pinigų prašyti jie galėjo pagal anksčiau galiojusį Savivaldybės tarybos veiklos Reglamentą, ir netyčia sutaupė šiek tiek biudžeto pinigėlių, nes dokumentus dėl išlaidų, susijusių su Tarybos nario veikla, pateikė tik už du mėnesius.
Savivaldybės Buhalterinės apskaitos skyriaus vedėjas Arvydas Pocius paaiškino, kad gali būti atlyginamos tik tos išlaidos, kurios pagal reglamentą numatytos Tarybos nario funkcijoms atlikti. Ir tokias išlaidas turi pagrįsti ataskaitos bei dokumentai.
Šios kadencijos Tarybos nariams labiau sekasi susitvarkyti su dokumentais: ataskaitas pateikė ir kompensacijų paprašė devyni politikai – kol kas tai trečdalis išrinktųjų.
*
Tiek praėjusios kadencijos, tiek dabartiniai politikai „Santarvei“ teigė, kad pagrindinės išlaidos, susijusios su Tarybos nario darbu, yra kuro įsigijimas. Kur tiek važinėja mūsų išrinktieji? Esą į susitikimus su rinkėjais, renginius, Tarybos, komitetų posėdžius. Gal ne į kitus rajonus?
Reglamentas įpareigoja į savivaldą išrinktus politikus bendrauti su rinkėjais ir ne rečiau kaip vieną kartą per metus jiems atsiskaityti. Iki balandžio 1 d. kiekvienas Tarybos narys privalės paskelbti Savivaldybės tinklalapyje savo veiklos ataskaitą. Tai tada išsamiau turėtume sužinoti, kur driekiasi Tarybos narių maršrutai.
www.santarvė.lt, 2011-11-10.
2019–2023 m. Tarybos kadencija:
KITOKIE PINIGAI IR VIEŠUMO PAIEŠKOS
„Tarybos nariams – didesnės išmokos“
Nauja valdžia mokesčių mokėtojams kainuos brangiau – tarybos nariai pasididino sau išmokas. Mėnesio išmoka galės siekti net 378 eurus. Didesnės išmokos ir didesnis valandinis užmokestis įteisintas patvirtinus Tarybos veiklos reglamento pakeitimus.
Tam prieštaravę politikai pasigedo argumentų, skaičiavimų, tačiau priimti nepopuliarų sprendimą pakako daugumos balsų.
Praeitos kadencijos taryba mokesčių mokėtojams kainavo per 90 tūkst. eurų. Nuo išmokų pasididinimo taip pat nesusilaikyta.
Vietos politikai, išrinkti į Savivaldybės tarybą, vien iš idėjos nedirba. Vietos savivaldos įstatymas numato, kad tarybos narys gali gauti darbo užmokestį už laiką, praleistą tarybos, komitetų, komisijų, darbo grupių posėdžiuose, bei išmokas kanceliarijos, pašto, telefono, interneto ryšio, transporto išlaidoms apmokėti. Kokio dydžio išmokas ir atlyginimą skirti, kiekviena savivaldybės taryba įtvirtina bene svarbiausiame dokumente – Tarybos veiklos reglamente. Pavyzdžiui, kaimyninių savivaldybių – Akmenės ir Telšių – tarybų narių išmokos per mėnesį gali siekti 0,5 minimalios algos dydžio arba 277 eurus.
Mūsų rajono išrinktieji šiek tiek „brangesni“.
Santarvė, 2019-06-28
„Tūkstančiai kilometrų – lankant rinkėjus?“
Nuo praėjusių metų pavasario į Tarybą išrinktas politikas (išskyrus merą ir jo pavaduotojus) „į rankas“ gali gauti po 0,3 vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio, šiuo metu tai – 395 eurai. Kasdien į darbą einančio ir už minimalią algą dirbančio žmogaus pajamos beveik trisdešimčia eurų mažesnės. Šis tarybos narių išmokų ir minimalios algos atotrūkis turi tendencijas vis didėti.
Kaip rodo oficialūs statistiniai duomenys, pastaraisiais metais kas ketvirtį yra perskaičiuojamas ir auga vidutinis mėnesinis darbo užmokestis, kuris naudojamas skaičiuojant politikų išmokas.
*
Savivaldybės administracijos Buhalterinės apskaitos skyriaus vedėjas A. Pocius taip pat pastebėjo, kad pagal tarybos narių pateiktas ataskaitas, daugiausia biudžeto lėšų išleidžiama Tarybos narių transporto priemonėms išlaikyti (degalams, tepalui, remontui).
Tačiau kaip konkrečiai išlaidos pasiskirsto, niekas neanalizuoja, nes Tarybos veiklos reglamente nustatytas tik išmokos dydžio limitas ir tai, kokios išlaidos kompensuojamos.
„Mūsų skyriui svarbu gauti išlaidas patvirtinantį dokumentą, atitinkantį Buhalterinės apskaitos įstatymo nustatytus reikalavimus. Tarybos narys asmeniškai atsako už ataskaitoje pateiktų išlaidų duomenų tikslumą ir pagrįstumą“, – paaiškino A. Pocius.
Santarvė, 2020-02-18
„Politikų poreikiai karantino metu nemažėjo“
Kai kurių rajonų savivaldybės kas ketvirtį skelbia suvestines apie Tarybos nariams išmokamas biudžeto lėšas. Mūsų Savivaldybės tinklalapyje tokios informacijos, kaip sakoma, nė su žiburiu nerasi.
„Mažeikių rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamente bei Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatyme šios informacijos viešinimas nėra numatytas. Tokios informacijos viešinimas prieštarautų Mažeikių rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamento nuostatoms“, – paaiškinama „Santarvei“ pateiktame atsakyme. (Paryškinta aut.)
Kalbinti Tarybos nariai teigė, kad atėjo laikas keisti Reglamentą.
„Pagrindinė politiko duona yra diskusija su rinkėjais ir viešumas. Manau, kad į Reglamentą yra būtina įtraukti ir apmokėjimą už pasisakymus ar straipsnius vietos ar regiono spaudoje. Taip būtų išlygintos pozicijos ir opozicijos galimybės reikšti savo mintis viešai. Šiuo metu tik valdančioji dauguma naudojasi privilegija skleisti informaciją, už kurią yra sumokama mokesčių mokėtojų pinigais. Taip pažeidžiamas politikų lygiateisiškumo principas, o rinkėjai yra informuojami tik iš vienos pusės“, – apie būtinybę išplėsti apmokamų išlaidų sąrašą kalbėjo Lina Rimkienė.
Opozicijos atstovė pritarė ir nuomonėms, kad Tarybos narių veikla turi būti skaidri ir prieinama gyventojams. Tarybos veiklos reglamento redakcinėje komisijoje dirbanti politikė artimiausiame posėdyje ketina kelti klausimą dėl Reglamento pakeitimo ir viešumo didinimo.
V. Sungaila į komisiją taip pat planuoja kreiptis su konkrečiais siūlymais dėl Reglamento keitimo.
Apie būtinumą keisti Reglamentą samprotavo ir P. Auryla: „Iš 27 Tarybos narių 3 ar 4 yra labai aktyvūs ir daug dirba su bendruomene, kaip, pavyzdžiui, Genoveita Gricienė. Bet kur kiti važiuoja gyvendami Mažeikių mieste? Tai lieka paslaptimi ir liks, nes Reglamentas neįpareigoja teikti ataskaitų. Manau, kad išmokos turėtų būti, bet jos turėtų būti pagrįstos ne tik sąskaitomis, bet ir nurodant, kur ir kokiu tikslu vyko Tarybos narys.“
*
Savivaldybės administracijos direktorius Saulius Šiurys neskubėjo teisti išlaidaujančių Tarybos narių. Jo teigimu, teisės aktai nepažeisti, politikai gauna tai, ką numato Reglamentas.
„Viešo teismo jiems nedarėme, pasiaiškinti nevertėme. Imdami išmokas jie nieko nepažeidžia, lieka tik moralinė pusė“, – apie politikų išlaidavimą karantino metu samprotavo pašnekovas.
S. Šiurys nieko blogo neįžvelgė, kad Tarybos nariai ima išmokas: jie aukoja savo laiką, patiria išlaidų, prisiima atsakomybę ir pan. Vis tik administracijos direktorius sutiko, kad daugiau aiškumo ir mažiau įtarimo rinkėjams būtų, jeigu Tarybos narių išmokos būtų viešinamos.
Panašiai kalbėjo ir Tarybos veiklos reglamento redakcinės komisijos pirmininkė, vicemerė Sigutė Bernotienė. Jos manymu, išmokų viešinimas išlaidaujančius politikus šiek tiek drausmintų.
Vicemerė sutiko, kad laikas yra koreguoti ir Reglamento nuostatas, susijusias su Tarybos narių išmokomis karantino metu. Tuos klausimus ji pažadėjo kelti artimiausiame komisijos posėdyje.
Santarvė, 2021-09-24
SKIRTINGOSE SAVIVALDYBĖSE – SKIRTINGA TVARKA
„Santarvės“ iniciatyva 2019 m. „Vakarų Lietuvos“ priede buvo išanalizuotos ir palygintos septynių savivaldybių politikų – tarybų narių – veiklai skiriamos bei išmokamos lėšos. Buvo palygintos ankstesnės kadencijos (2015–2019 m.) tarybų gautos išmokos, pateikti skaičiavimai, kiek kiekvienos savivaldybės biudžetui kainuos 2019–2023 m. kadencijos tarybos išlaikymas.
Manome, kad prieš ketverius metus pateikti duomenys pakankamai iškalbingi. Siūlome prisiminti kai kuriuos šio straipsnio teiginius ir faktus.

„Darbai – panašūs, galimybės gauti atlygį – skirtingos“
Iš savivaldybių gauti duomenys parodo, kad politikų galimybės ir poreikiai labai nevienodi.
Vienas klausimų, pateiktų 2019–2023 m. kadencijos savivaldybių taryboms: kiek pagal dabartinį tarybos reglamentą rajono biudžetui kainuotų su tarybos narių veikla susijusios išmokos per visą kadenciją, jei visi tarybos nariai pasinaudotų galimybe gauti maksimalią kompensaciją, arba, kaip sako įstatymas, išmoką. Šios prognozės paprašėme, kadangi daugiau nei pusės straipsnyje analizuojamų savivaldybių tarybų yra nusistačiusios nekintamus dydžius išlaidoms kompensuoti. Tų tarybų, kurių išmokos nariams susijusios su kintamais dydžiais (MMA ar VMDU), preliminarios išmokos skaičiuotos pagal šiuo metu esamus dydžius. Dar vienas pliusas preliminariai analizei – tai, kad nuo išmokų, skirtingai nei darbo užmokesčio, valstybei nemokami jokie mokesčiai.
Gauti duomenys – 2 lentelėje. Vėl norime atkreipti dėmesį, kad išmokų suma (skaičiai suapvalinti iki euro), išvedant dydį „Vidutiniškai vienam tarybos nariui“, buvo padalinta iš bendro tarybos narių skaičiaus, įskaitant ir merą bei jo pavaduotojus.
Taigi 2-osios lentelės skaičiai leidžia teigti, kad daugiausia galimybių susigrąžinti su tarybos nario veikla susijusioms išlaidoms turi mažeikiškiai politikai. Jei Mažeikių rajono savivaldybės tarybos narys savo veiklos išlaidoms, kiek jų nesuteikia ar tiesiogiai neapmoka savivaldybės administracija, išnaudotų maksimalią reglamento numatytą pinigų sumą, per kadenciją jis atgautų 18 184 eurus, o tai yra 4 546 eurai per metus.
Santarvė, 2019-08-20

VIETOJ APIBENDRINIMO
Taigi, pagal 2019 m. skaičiavimus, vienas mūsų Savivaldybės tarybos narys per mėnesį savo veiklai galėjo išleisti ir atgauti 379 eurus. Mėgstantieji tikslumą gali pasekti, kaip per ketverius metus keitėsi vidutinis mėnesinio darbo užmokestis ir kaip dėl to augo Tarybos reglamente nustatytas išmokų limitas.
Šią savaitę Savivaldybės administracijos „Santarvei“ (ir ne tik jai) pateikti duomenys rodo, kad 2019–2022 m. buvo kompensuota 138,8 tūkst. eurų Tarybos narių išlaidų, susijusių su jų veikla, tad vienam Tarybos nariui, kuris pasinaudojo suteikta galimybe gauti kompensaciją už patirtas išlaidas (tokių šią kadenciją iš viso buvo 24), vidutiniškai atitektų 128 eurai per mėnesį.
Šis vidutinis mėnesinių išmokų dydis varijuoja, jei analizuojame atskirų Tarybos narių išlaidas ir už jas gautas išmokas. Tačiau būtina pažymėti: pačios didžiausios išmokos mėnesinis vidurkis – 334 eurai.
Kaip liudija šia tema „Santarvės“ kalbintų politikų nuomonės, problemų ir galbūt net nesusipratimų buvo galima išvengti, jei Tarybos nariai būtų siekę įteisinti prievolę oficialiai ir nuolat skelbti duomenis apie jų patirtas išlaidas, gautas išmokas bei atlygį už darbą.
Savivaldybės administracijos Ryšių su visuomene skyriui pateikėme klausimą apie tokio viešumo galimybę. Gavome tokį atsakymą (paryškinta aut.):
„Savivaldybės tarybos veiklos reglamentas, patvirtintas Tarybos 2017 m. gruodžio 15 d. sprendimu Nr. T1-346 „Dėl Mažeikių rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamento patvirtinimo“ (2019 m. birželio 21 d. sprendimo Nr. T1-200 redakcija), nenumato prievolės tarybos nariams Savivaldybės interneto svetainėje viešinti informaciją apie patirtas išlaidas ir gautas pajamas už tarybos nario veiklą.
Savivaldybės tarybos veiklos reglamente, patvirtintame tarybos 2023 m. vasario 24 d. sprendimu Nr. T1-32 „Dėl Mažeikių rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamento patvirtinimo“, įrašyta nuostata, kad informacija apie Savivaldybės tarybos narių išmokų panaudojimą yra vieša ir skelbiama Savivaldybės interneto svetainėje.
Naujasis Savivaldybės tarybos veiklos reglamentas įsigalios, kai 2023–2027 m. kadencijos Savivaldybės taryba susirinks į pirmąjį posėdį (04-17).“
Šis atsakymas leidžia tikėtis, kad Taryba ir Savivaldybės administracija į Reglamento reikalavimus nepažiūrės formaliai. Jei rinkėjai matys šiuos duomenis kiekvieną mėnesį ar ketvirtį ar nors kartą per metus, yra vilties, kad bus apsieita be įtarimų, kaltinimų ar net skandalų.
Citatos – iš Birutės Rudokienės ir Audronės Malūkienės straipsnių.
Naujausi komentarai