2022-ieji paskelbti Savanorystės metais

Regioninės Mažeikių ligoninės „kovidinis“ skyrius sunkiausiu pandemijos metu taip pat buvo sulaukęs savanorių pagalbos. Nuotr. iš redakcijos archyvo

Seimas, 2022-uosius paskelbdamas Savanorystės metais, siekia ne tik pažymėti tokios veiklos įteisinimo Lietuvoje dešimtmetį, bet ir atkreipti visuomenės dėmesį – įsitraukimas į savanorišką veiklą yra svarbus, savanoriai svariai prisideda ir prie Covid-19 pasekmių suvaldymo.

Įteisinta prieš dešimt metų

Būti savanoriu – vadinasi, būti tikru, atliepiančiu ir rūpestingu visuomenės nariu. Ši misija – tai ne tik paties asmens augimas visuomenėje, bet ir visuomenės brandos rodiklis.
„Savanorių indėlis buvo didžiulis valdant Covid-19 plitimą globos įstaigose, ligoninėse ar dalijant maistą tiems, kuriems ši pagalba reikalingiausia. Džiaugiuosi, kad Seimas patvirtino 2022-uosius Savanorystės metais. Tai naujas įkvėpimo gūsis savanoriškos veiklos plėtrai, augimui ir nuosekliam veikimui tiek regioniniu, tiek nacionaliniu lygiu“, – pabrėžė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
Prieš dešimt metų, 2011-aisiais, priimtas Savanoriškos veiklos įstatymas, kuris įteisino šią veiklą Lietuvoje, paskatino plėtoti nacionalines ir tarptautines savanoriškos veiklos programas. Dešimtmetį buvo formuojamos šios veiklos programos, padedančios skatinti piliečių atsakomybę, stiprinti bendruomeninius ryšius, susipažinti su profesine veikla ar ugdyti praktinius įgūdžius. Iki 2020 m. savanoriška veikla buvo populiaresnė tarp moksleivių ir studentų. Tuo metu šia veikla užsiėmė 15 proc. gyventojų, buvo aiškiai matomas savanorystės kultūros trūkumas įvairiose šalies gyvenimo sferose.

Veikla plečiasi

Prasidėjus COVID-19 pandemijai, vėliau įsigaliojus karantinui bei apribojus gyventojų judėjimą, savanorių veikla tapo ypač svarbi užtikrinant pažeidžiamų asmenų priežiūrą, aprūpinimą būtiniausiais dalykais, kontroliuojant viešąją tvarką ar užtikrinant ligoninių ir slaugos įstaigų veiklą. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, nuo karantino paskelbimo pradžios į trumpalaikę ar ilgalaikę savanorystę įsitraukė daugiau nei 10 tūkst. šalies gyventojų, kurie tam skyrė ir vis dar skiria tūkstančius valandų. Paskelbiant Savanorystės metus, siekiama dar stipriau paskatinti tokio tipo veiklą, kaip viso gyvenimo mokymosi įrankį, bendradarbiavimą tarp nevyriausybinio sektoriaus ir valstybės bei savivaldybės institucijų.
Pavyzdžiui, iniciatyva „Stiprūs kartu“ nuo karantino pradžios atsiliepė į daugiau nei 7900 pagalbos prašymų, daugiau nei 300 Lietuvos Raudonojo Kryžiaus savanorių kasdien veikia Lietuvos ligoninėse, Maltiečiai kartu su „Caritas“ ir Raudonuoju Kryžiumi vienija daugiau nei 600 savanorių, kurie kasdien teikia paslaugas socialinės globos įstaigose, vakcinacijos ir testavimo punktuose. Daugiau nei 100 savanorių visoje Lietuvoje talkina moksleiviams, kurie mokosi nuotoliniu būdu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*