80-metė reivytiškė nesiskiria su daina

Urvikių kultūros centro folkloro ansamblis „Ašvija“ pasveikino savo dainininkę – aštuoniasdešimtmetį švenčiančią Stanislavą ŠALKAUSKIENĘ. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Ilgametė Urvikių kultūros centro folkloro ansamblio „Ašvija“ dainininkė Reivyčiuose gyvenanti Stanislava Šalkauskienė švenčia 80-ies metų jubiliejų.
Visą gyvenimą su daina nesiskirianti močiutė įsitikinusi, kad daina žmogui suteikia žvalumo, nuveja blogas mintis.

Vadina Stasele

Šventės proga savo kolegę pasveikinti susirinko visas „Ašvijos“ kolektyvas. Už gražiai nugyventą gyvenimą, aktyvią veiklą, begalinę energiją, pagalbą žmonėms, gerumą, nuoširdumą močiutei dėkojo Urvikių kultūros centro direktorė Vita Černookienė. Ji jubiliatei įteikė rajono Savivaldybės mero Antano Tenio bei Urvikių kultūros centro padėkos raštus.
Gražių žodžių S. Šalkauskienei negailėjo Reivyčių seniūnas Stanislovas Putelis ir bendruomenės pirmininkė Brigita Momgaudienė.
Jubiliatė dėkojo ją sveikinusiems žmonėms, džiaugėsi, kad sulaukusi tiek metų, dar gali būti naudinga, gali dainuoti, kad kolektyvas jai yra draugiškas ir palankus.
V. Černookienė „Santarvei“ pasakojo, kad jubiliatės niekas kitaip nešaukia, tik Stasele, mat ji pati visus vadina vien maloniniais žodžiais.
Staselė be galo aktyvi, visą laiką dalyvauja meno saviveikloje. Visus žavi jos noras dainuoti, mylėti žmones, geranoriškumas, nuoširdumas. Į kiekvieną repeticiją ateina su savo keptomis bandelėmis.
Jei reikia paruošti kokį etnografinį vaizdelį, ji pasirodo kaip puiki floristė, yra mezgėja ir audėja, ji – liaudies tradicijų mylėtoja ir puoselėtoja.
„Ji atsiųsta į pasaulį skleisti gėrį: visada su šypsena, niekada nepasakanti blogo žodžio, mylinti žmones, todėl ir mes ją mylime ir gerbiame“, – savo vyresniąją kolegę apibūdino V. Černookienė.

Gyvenimas – ne vien dainos

S. Šalkauskienė kilusi iš Joniškio rajono: tai vis dar išduoda jos šneka. Mažeikių rajone moteris atsirado prieš trisdešimt metų. Amžinybėn išėjus vyrui, liko našlė su dešimties metų sūnumi ir aštuoniolikos dukra. Ši išvyko į Mažeikius mokytis virėjos amato, o Staselė su sūnumi liko vietoje.
Tais laikais susisiekimas buvo prastas, atvažiavęs žentas pasiūlė jai surasti darbą Mažeikiuose ir pasiteiravo, ar sutiktų parduoti namą ir išsikelti.
„Taip ir atsidūriau Mažeikiuose. Penkerius metus gyvenau labai sunkiai ir vargingai. Matydamas mano nelengvą padėtį, tuometinis „Aušros“ kolūkio pirmininkas Igoris Ignatjevas išrūpino butą.
Taip dabar Reivyčiuose ir gyvenu. Sūnus vedė, vėliau jo netekau – žuvo, tad ir gyvenu taip“, – gyvenimo negandas dėstė Staselė.

Dainuodavo visur

Noras dainuoti, meilė dainai paveldėti dar iš senelių. Kai Lietuva tapo nepriklausoma, Staselė įsijungė į vietos saviveiklą, taip su daina ir nesiskiria. Pasakoja, kad kokioje knygutėje ar dar kur radusi dainų, persirašo, mokosi jų, kolektyvo vadovė dar patobulina. Pati mokanti labai daug senų dainų, tik kai kurias jau sunkiai prisimena.
Anksčiau žmonės dainuodavo dažniau: ir rytais, ir vakarais vis nesiskirdavo su daina. Sunkiai gyvenant, dirbant viskas pasimiršdavę uždainavus.
„Nuo vaikystės laikų dainuoju: ar grėbdavome, ar grybaudavome, uogaudavome miškuose, nuolat dainuodavome. Daina žmogui suteikia žvalumo, nuveja blogas mintis. Noriu dainuoti ir toliau, bet nebežinau, kaip čia bus. Kaskart vis sunkiau: nebe tos jėgos“, – svarstė aštuoniasdešimtmetė.

Džiaugiasi gerais artimaisiais

Dainuoti viešai S. Šalkauskienė pradėjo Urvikiuose, folkloro ansamblyje. Buvo renkami dainuoti norintys senjorai, tad ir atėjo į ansamblį. Laikui bėgant keitėsi vadovai, ansamblis mokėsi vis daugiau dainų.
Dainininkė pastebi, kad dabar labiau dainuoja jaunimas, senieji pasidarė kuklesni, tik į ansamblius jungiasi.
„Kartais apsilankau tėviškėje, iš ten visada parsivežu kokią naują dainą: jų nemažai moka sesers dukra, tai kai ten nuvažiuoju, dainas traukiame“, – juokėsi pašnekovė.
Vienatvė yra sunkus dalykas, bet Staselė nuolat jaučia artimųjų rūpestį. Tad skųstis, kaip pati sako, negalinti.
„Neseniai muzikantas davė kasetę su dainų įrašais, tai namuose pasileidžiu „magelę“, padainuoju, ir atrodo, kad esu nebe viena“, – šypsojosi senolė. Ir prisipažino: anksčiau pati bandydavo kurti dainas, dabar jau nebeleidžią metai.
Staselė nė vieno blogo žodžio negalinti pasakyti apie savo artimuosius: dukra, žentas, anūkai geri, puikiai su visais sugyvena, tad yra labai laiminga.
O kai susirenka padainuoti visas kolektyvas, būna dar smagiau.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto