Aktyvių žmonių pandemija nenugalės

Ričardui Zozai apdovanojimą už sporto organizavimą įteikė rajono meras Vidmantas Macevičius. Nuotr. iš redakcijos archyvo

Minint Lietuvos valstybingumo atkūrimo dieną, Savivaldybė pagerbė aktyvų visuomenininką, Sedos sportinio gyvenimo „variklį“ Ričardą Zozą. Jis nugalėjo nominacijoje „2019 metų sporto puoselėtojas“.
Sediškis džiaugiasi: organizuojant sportinius renginius ar norint, kad gyvuotų Sedos komandos, yra tų, į kuriuos galima kreiptis, kas ištiesia pagalbos ranką.

Sportą pamėgo nuo mažumės

Pomėgis sportuoti, kaip pripažino R. Zoza, tikriausiai buvo užkoduotas dar genuose – tėvelis jaunystėje žaidė futbolą, lankė bokso sekciją, visą gyvenimą domėjosi šaškėmis ir šachmatais, mama lankė gimnastikos, lengvosios atletikos treniruotes, buvo nebloga sprinterė.
„Pats dar nuo darželio laikų labai mėgau stebėti per televizorių sporto varžybas. Vėliau, kaip daugelis mūsų kartos vaikų, su draugais žaidžiau kiemo futbolą, krepšinį, įvairius žaidimus. Ketvirtoje klasėje pas pirmąjį savo fizinio lavinimo mokytoją Joną Balčiauską pradėjau lankyti krepšinio, lengvosios atletikos treniruotes.
Pradžia buvo sunki, bet gerbiamo šviesaus atminimo mokytojo, jo tikėjimo, kad iš manęs galima padaryti bent jau aktyviai sportuojantį žmogų, dėka kažkas pavyko. Net dabar augindamas anūkes, būdamas pilnas traumų vis dar noriu žaisti, judėti ir organizuoti sportinį gyvenimą“, – kalbėjo 56-erių metų sporto entuziastas.
R. Zoza neslepia, kad buvo visko: ir saldžių pergalių, ir karčių pralaimėjimų, bet tai jį užgrūdino kaip sportininką, įrodė, kad niekada negalima pasiduoti ir reikia siekti aukščiausių tikslų. To sediškis siekė visada – tiek jaunystėje, tiek dalyvaudamas įvairiose veteranų varžybose.
Ir pergalių noras išliko toks pat – jis ir dabar sunkiai susitaiko su savo komandų, auklėtinių pralaimėjimais.
Gyvenimas taip ir klostėsi: dar devintoje klasėje R. Zoza buvo išrinktas mokyklos mokinių sporto komiteto pirmininku, nuo to laiko ne tik pats sportavo, dalyvavo įvairaus lygio varžybose, bet ir pradėjo organizuoti mokyklos sportinį gyvenimą. Susiklosčius aplinkybėms, kad mokykloje neliko berniukų fizinio lavinimo mokytojo, mokyklos vadovybė jam pasiūlė jaunesnių klasių mokiniams vesti fizinio lavinimo pamokas, kol ras naują mokytoją.

Pasak Ričardo Zozos, anksčiau jis jaudindavosi dėl savo nesėkmių, o šiuo metu jis džiaugiasi ir liūdi dėl savo auklėtinių pasirodymų. Nuotr. iš asmeninio archyvo

Pergales skynė futbolininkai

Į Vilniaus pedagoginį institutą įstojęs vaikinas gimtosios Sedos neužmiršo – derindamas mokslus su darbu, jis dirbo sporto metodininku tuometiniame S. Nėries kolūkyje. Sportu čia buvo labai domimasi, finansavimo galimybės leido pasiekti puikių rezultatų.
Sostinėje patyręs sunkią traumą R. Zoza grįžo į Sedą, kur dirbo irklavimo bazės direktoriumi, o nuo 1985 m. – ir Sedos vidurinės mokyklos fizinio lavinimo mokytoju.
„Buvau jaunas, energijos užteko, todėl iš karto pradėjau burti futbolo komandą, kuri galėtų dalyvauti respublikinėse varžybose. Jau anksčiau sediškiai ir iš kitų miestų atvykę čia dirbti žaidėjai buvo stiprūs, kaip mėgėjų komanda laimėdavome prieš visas aplinkinių miestelių ekipas, todėl norėjosi išbandyti save aukštesniu lygmeniu. Taip ir susikūrė Sedos futbolo komanda ,,Sedula“. Pradėję savo kelią nuo šalies trečiosios futbolo lygos, 1993 m. savo veiklą užbaigėme pirmos lygos Lietuvos futbolo čempionate“, – pasakojo R. Zoza.
Tais metais užklupo finansiniai sunkumai. Pirmąjį čempionato ratą sediškiai baigė, būdami antroje vietoje, ir realiai galėjo patekti į aukščiausią šalies futbolo lygą, bet dėl lėšų stygiaus turėjo nutraukti komandos dalyvavimą pirmenybėse.
O perspektyvos tuomet buvo puikios – komanda turėjo nuostabius trenerius Saulių Vertelį, Simą Simonavičių, Jurijų Stupakovą, joje rungtyniavo geriausi vietos žaidėjai, komandai padėjo buvę Mažeikių ,,Montuotojo“ futbolininkai bei perspektyviausi rajono sporto mokyklos auklėtiniai. Tai buvo antra pagal pajėgumą rajono komanda po garsiosios Mažeikių „Atmosferos“.

Prisiminimai – apie ankstesnes žiemas

Sedos sportinio gyvenimo laikotarpį, buvusį prieš tris dešimtis metų, galima pavadinti vienu aktyviausių – miestelis turėjo stiprią krepšinio komandą, kuri tapdavo įvairių turnyrų Lietuvoje ir Latvijoje nugalėtoja, sediškiai subūrė stiprias stalo teniso, dvipūdės, virvės traukimo, šachmatų, šaškių, rankinio, tinklinio komandas, nenugalima buvo ir lengvosios atletikos komanda.
„Kai dabar prisimeni tų laikų žiemas, net pačiam įdomu, – juk ant Sedulos ežero ledo organizuodavome žiemos sporto šventes, kuriose nieko netrūko – vyko žirgų, automobilių lenktynės, varžėsi slidininkai, futbolo ant sniego, poledinės žūklės mėgėjai. Varžėmės tiek rajono, tiek šalies įvairių sporto šakų kompleksinėse varžybose. Ir sekėsi puikiai“, – pasakojo R. Zoza.
Dabar tai gali skambėti neįtikėtinai, bet, atsidarius Sedos irklavimo bazei ir į ją dirbti atvykus dviem treneriams – sporto meistrams, Lietuvos čempionams Česlovui Normantui ir Kęstučiui Borteliui, čia veikė baidarių bei kanojų irklavimo sekcijos, kurias lankė apie 80 mokinių. Kaip jie buvo paruošiami, liudija tai, kad 1988 metų Lietuvos irklavimo pirmenybėse Sedos irklavimo bazės sportininkai komandinėje įskaitoje užėmė labai aukštą ketvirtą vietą.

„Sedula“ tris kartus per pastaruosius septynerius metus tapo rajono krepšinio čempione. Nuotr. iš asmeninio archyvo

„Sedula“ neužleidžia tradicijų

Kalbėdamas apie šiuos laikus, R. Zoza pažymėjo, kad kai kurios sporto šakos miestelyje „užgeso“, o kitos vis dar išlaiko savo lygį.
„Turime labai stiprią Sedos kultūros centro krepšinio komandą ,,Sedula“. Vien tas faktas, kad per pastaruosius septynerius metus tris kartus laimėjome rajono krepšinio čempionatą, daug ką pasako. Mūsų miestelio krepšininkai kviečiami ir į kitų miestų komandas, kurios rungtyniauja aukštesniu lygiu. Ir tai džiugina – rodo, jog ir savo sąlygomis galime paruošti sportininkus, reikia tik jų pačių užsispyrimo ir noro sportuoti. O mano pareiga – sudaryti bent minimalias sąlygas jiems tobulėti“, – kalbėjo sporto entuziastas.
„Sedula“ vien rajono krepšiniu neapsiriboja – miestelio komanda trejus metus dalyvavo Lietuvos Regionų krepšinio lygos ,,B“ diviziono varžybose (geriausias pasiekimas – 12 vieta), Mažųjų miestelių krepšinio lygoje žaidė vieną sezoną ir iškovojo penktą vietą.
R. Zoza pastebi: kuo toliau, tuo sudėtingiau rasti rėmėjų, o be jų sunku dalyvauti varžybose. Tačiau yra ištikimų ir ilgalaikių rėmėjų, tai ir pavieniai žmonės, ir bendrovės ,,Gabera“, ,,Vudesta“.
Sedos stalo teniso komanda dalyvauja IV lygos Lietuvos pirmenybėse, veteranų futbolo komanda – įvairiuose mėgėjų turnyruose. Kasmet Sedos kultūros centre organizuojamas Žemaitijos regiono šaškių-šachmatų turnyras, jis skirtas pagerbti Justino Paulausko, Gedimino Pačkausko ir Stepono Dermonto atminimą.

Karantinas suteikė galimybę būti namuose

„Vienas lauke – ne karys“ – šį posakį vis kartojo sediškis. Jis dėkingas savo bičiuliams sportininkams, veteranams, rėmėjams, Sedos seniūnijai, kultūros centrui, bendruomenei, rajono Savivaldybės administracijai už pagalbą organizuojant sporto renginius, turnyrus bei šventes.
Nors šiuo metu įvestas karantinas, tačiau R. Zoza tikino esąs optimistas – jei tik leis sąlygos ir šiais metais jau 23-ią kartą bus organizuojamas futbolo turnyras ,,Sedos“ taurei laimėti, penkioliktą kartą vyks 3/3 krepšinio turnyras. Beje, tai yra seniausias sporto turnyras rajone.
Vien sportinėmis rungtimis sediškių turnyrai neapsiriboja – jų metu vyksta koncertai ar kitos sirgaliams mielos atrakcijos.
„Laisvo laiko lieka labai mažai. Dabar turbūt pirmą kartą nuo 1982-ųjų jau tris savaitgalius iš eilės praleidžiu kartu su šeima ir esu jai dėkingas, kad turėjo kantrybės gyventi su tokiu vyru, tėčiu ir bočiumi.
Šių priverstinių atostogų, kurias turime dėl koronaviruso pandemijos, metu norėčiau visiems linkėti sveikatos, stiprybės ir saugoti vienas kitą. Manau, kad anksčiau ar vėliau vėl viskas grįš į savo vėžes. Tuo tikiu, nors žinau, kad bus labai sunku“, – kalbėjo sporto entuziastas.

One Reply to “Aktyvių žmonių pandemija nenugalės”

  1. patriotas parašė:

    Kiek reikia sumoketi Santarvei,kad situos ponus reklamuotu visa menesi

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto