Alsėdžių veidą kuria čia gyvenantys žmonės

Tęsiasi vasarą miesteliuose vykstančių šventinių renginių tradicija. Praėjusį savaitgalį vienas tokių vyko Alsėdžiuose. Įprasta, kad būtent pirmasis rugpjūčio mėnesio šeštadienis čia būna šventinis. Tiesa, šiemet tai buvo išskirtinė šventė, nes Alsėdžiai pasitiko neeilinę sukaktį. 770 metų – tiek sukanka nuo to laiko, kai Alsėdžių miestelio vardas pirmą kartą paminėtas rašytiniuose šaltiniuose. Minint šią iškilią datą šventėje netrūko gražių akcentų. Vienas tokių – 50 metrų Lietuvos vėliavos nešimas miestelio gatve.

Šventė gyventojų iniciatyva

Besidomintys Plungės ir aplinkinių rajonų aktualijomis turbūt pastebėjo, jog šiais metais 770 metų sukaktį pasitinka ir daugiau miestelių. Taigi Alsėdžiai, kaip ir dauguma Šiaurės Lietuvos miestelių, mini šias metines. Ši data primena, kad 1253 metais Kuršo vyskupas Henrikas ir Vokiečių ordinas pasirašė sutartį dėl Pietų Kuršo padalijimo suteikiant naujoms vietovėms pavadinimus.

Alsėdžiai – miestelis, turintis įdomią istoriją, kurioje – ne vienas svarbus įvykis, palikęs pėdsaką ir visos mūsų šalies istorijoje, ne viena istorinė asmenybė, reikšmingi nutikimai ir kt. „Nesvarbu, kokie buvo laikai, bet šiame miestelyje gyvenantys žmonės visada rado laiko išpažinti savo tikėjimą, ugdyti savo vaikus, ieškoti naujų galimybių prisidedant prie šalies klestėjimo. Šios vertybės ir šiandien išlieka pagrindinės kiekvienam čia gyvenančiam alsėdiškiui. Alsėdžiai kūrėsi ilgai, bet prasmingai. Tikime, kad Alsėdžiai gali tapti praeities ateitimi. Šiandien mes jums linkime, kad Alsėdžių istorija tęstųsi amžinai, o čia gyvenantys žmonės būtų patys laimingiausi, nes šio miestelio veidą kuria ne istorija, pastatai ar paminklai. Alsėdžių veidą kuria čia gyvenantys žmonės“, – pažymėjo Daiva Gramalienė ir Regimantas Kavaliauskas, vieni iš šventinių renginių Alsėdžiuose vedėjų.

Ir išties to, ką sukūrė alsėdiškiai, minėdami savo miestelio iškilią datą, galima pavydėti. Šventiniai renginiai gimė vietinių žmonių iniciatyva ir parama, bendru darbu: Alsėdžių bendruomenė, Stanislovo Narutavičiaus gimnazija, Alsėdžių seniūnija, Žemaičių Kalvarijos kultūros centras ir jam priklausantis filialas Alsėdžiuose – visų indėlis į šventę didžiulis. O rezultatas – puikus!

Sėdėjimo čempionatas

Alsėdiškiai liko ištikimi savo tradicijoms. Viena tokių, kuri būdinga tik šiam miesteliui, – sėdėjimo čempionatas. Į jį visi rinkosi praėjusio penktadienio vakarą. Įdomu tai, kad pirmąjį čempionatą Alsėdžių bendruomenė surengė prieš šešetą metų. Sėdėjimas vyksta prie sienos, išlaikant 90 laipsnių kampą.
Šiemet čempionatas sulaukė net 23 dalyvių – jų būta visokio amžiaus: nuo senjorų iki ikimokyklinukų. Pabandžiusieji teigia, jog tik iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad sėdėti prie sienos yra labai paprasta.

Susumavus rezultatus paaiškėjo, kad pirmosios vietos laimėtoja išsėdėjusi daugiau nei 45 minutes tapo Ugnė Siriūtė, nedaug nuo jos atsiliko ir kita alsėdiškė – Emila Norvaišaitė, trečioji vieta atiteko Augustei Gedminaitei. Nugalėtojos Ugnės laimėjimas nestebino – tai labiausiai tituluota „sėdėtoja“ Alsėdžiuose, su prizais išeinanti jau iš trečio čempionato.

Sėdėjimo čempionatą paįvairino teatralizuotos programos „Alsėdiu Respublika“ personažai – policininkai, laiškanešys, senoji mokytoja ir kaimo davatkėlė. Buvo galima iš laiškininko įsigyti specialių proginių atvirlaiškių „Alsėdžiams 770“ ir čia pat juos išsiųsti. Vyko ir bendruomenės piknikas: bendruomenė kepė senovinius blynus ir kvietė ragauti vietinio šiupinio. Pirmosios dienos šventinį vakarą vainikavo dainininkė Laura Remeikienė ir jos „chameleoninis“ choras.

50 metrų trispalvės nešimas

Šeštadienį 770 metų sukakties minėjimo renginiai prasidėjo šv. Mišiomis Alsėdžių Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčioje. Po jų visi buvo pakviesti dalyvauti išskirtinėje ir prasmingoje akcijoje – 50 metrų Lietuvos vėliavos nešimo ceremonijoje.

Iš vietos bažnyčios per šventorių ir miestelio gatve nusidriekusi didžiulė trispalvė nepaliko abejingų – vaizdas visus užbūrė ir, kaip vėliau sveikindamas kalbėjo Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis, tas jausmas tokioje bendrystėje nešti šalies vėliavą yra labai jaudinantis. „Šiandien smagu matyti Alsėdžiuose tiek daug žmonių, smagu matyti tuos, kurie čia atvyksta tik kartą metuose, nes čia grįžtate jausdami savo šaknis, nes čia vieta, kuri jums suteikė gyvybę, gyvenimo pradžią ir galimybes. Šiandien Alsėdžiai yra gyvi būtent jūsų visų dėka“, – pabrėžė rajono vadovas.

Kad Alsėdžiai gyvuotų dar ilgai ir kad alsėdiškiai yra nusipelnę tokios gražios šventės, kalbėjo ir Alsėdžių seniūnė Danutė Repšienė.
Jausmingą minėjimą ir šventinę ceremoniją užbaigė bendruomenės vaišės, kuriomis pasirūpino ir draugiškai visus prie bendro stalo kvietė Alsėdžių bendruomenė, vadovaujama Žydrūno Purauskio.

Linksmybės Žvėrinyčioje

Vakarinė šventės dalis Alsėdžių piliakalnio papėdėje pradėta koncertu „Alsėdiškiai – Alsėdžių 770 jubiliejui“. Jo metu vietos kolektyvai kartu su atlikėjais Egidijumi Bavikinu ir Renata Varnagiryte parodė tai, ko išmoko tobulindamiesi jau tradicine tampančioje „Vasaros akademijoje“. Susirinkusiuosius džiugino alsėdiškių choras, kapela „Jazminai“, šokių kolektyvas „Sruojoks“. Prie jų prisijungė ir Žemaičių Kalvarijos saviveiklininkai. Tą vakarą įvyko mažųjų alsėdiškių debiutas: scenoje pasirodė vaikų choras, kuriuos subūrė R. Varnagirytė.

Švenčiančius Alsėdžius tą vakarinėje renginio dalyje sveikino Seimo narys Jonas Varkalys. Jis miestelio 770 metų jubiliejaus proga padėkos raštu už aktyvią visuomeninę ir bendruomeninę veiklą, svarią finansinę paramą, visokeriopą pagalbą Alsėdžių seniūnijai ir bendruomenei įvairiuose darbuose ir renginiuose, už didžiulį indėlį puoselėjant ir garsinant Alsėdžius apdovanojo Artūrą Daukinčius.

Vėlgi gražių žodžių alsėdiškiams negailėjo ir Plungės rajono savivaldybės meras A. Klišonis. Jo padėkos raštai buvo skirti: Laurai ir Artūrui Miknevičiams – už aktyvią visuomeninę ir bendruomeninę veiklą, greitą ir veržlų įsiliejimą į Alsėdžių bendruomenės gyvenimą, visokeriopą pagalbą Alsėdžių seniūnijai ir bendruomenei įvairiuose darbuose ir renginiuose, už didžiulį indėlį puoselėjant ir garsinant Alsėdžius; Vaidai ir Edmundui Silkauskams – už ilgametę nenuilstamą aktyvią visuomeninę ir bendruomeninę veiklą, tradicijų puoselėjimą, naujų idėjų ieškojimą, už visokeriopą pagalbą Alsėdžių seniūnijai ir bendruomenei įvairiuose darbuose ir renginiuose, už didžiulį indėlį puoselėjant ir garsinant Alsėdžius; Kazimierui Staniui – už ilgametę aktyvią visuomeninę ir bendruomeninę veiklą, už puikiai atliekamas ilgametes seniūnaičio pareigas, už visokeriopą pagalbą Alsėdžių seniūnijai ir bendruomenei įvairiuose darbuose ir renginiuose, už didžiulį indėlį puoselėjant ir garsinant Alsėdžius.

Tradicija tampa per miestelio šventę pasveikinti mažuosius alsėdiškius. Taigi sveikinimų sulaukė penki šiemet gimę mažyliai ir jų tėveliai, kuriems seniūnė D. Repšienė ir meras A. Klišonis įteikė marškinėlius su užrašu „Mažasis alsėdiškis“.

Dėmesys skirtas ir pavyzdingai tvarkomoms sodyboms, kurių šeimininkai – Rima ir Vytautas Vagnoriai, Milda ir Arvydas Geštautai, Danė Vilnienė ir Regina ir Romas Rusiai. Gražiausiai tvarkomos gatvės titulas teko Liepų gatvei. Už ilgametį aplinkos puoselėjimą pagerbti ir Alsėdžių vėliavomis apdovanoti Alma ir Darius Kaktavičiai, Rita ir Romualdas Brasai, Roma ir Jurgis Blonskiai.

Šventės metu alsėdiškiai taip pat traukė savo himną, visi bendrai atliko finalinę dainą bei toliau linksminosi su populiariosios muzikos atlikėjais.
Daiva Gerikienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto