Analitikai: ekonomikos atsigavimas tęsis

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Nepaisant regioninių skirtumų ir egzistuojančių trikdžių, pasaulio ekonomikos atsigavimas toliau tęsis, konstatuoja SEB grupės analitikai Stokholme paskelbtoje pasaulio ekonomikos apžvalgoje „Nordic Outlook“.
Atkreipiamas dėmesys ir į padidėjusią geopolitinių nesutarimų riziką.

Euro zonos ekonomikos nuosmukis baigėsi?

Analitikų vertinimais, didžiausios įtakos pasaulinio ūkio atsigavimui turės spartesnis JAV ekonomikos augimas. Tikimasi, jog JAV ekonomiką į priekį ves būsto rinkos, vartojimo ir investicijų augimas bei palankesnė fiskalinė politika. Papildomų pranašumų JAV ūkiui teiks žemos regioninės energijos išteklių kainos, kurias lemia skalūnų naftos ir dujų gavyba.
SEB grupės analitikai prognozuoja, jog, kylant ekonomikai, JAV Federalinių atsargų bankas ims didinti palūkanų normas trečiąjį 2015 m. ketvirtį.
Ekonomistai taip pat pažymi, jog euro zonos ekonomikos nuosmukis baigėsi, o finansų rinkų nerimas dėl šio regiono sumažėjo. Gerėja ir Vokietijos, ir Pietų Europos šalių eksporto rodikliai, tačiau vidaus vartojimą daugelyje šalių (išskyrus Vokietiją) tebeslegia išplitęs nedarbas, menkas atlyginimų didėjimas ir griežta fiskalinė politika.
SEB grupės analitikai atkreipia dėmesį, jog euro zonos nedarbas ir valdžios sektoriaus skola ėmė stabilizuotis, tačiau yra pavojingai aukšti. Siekdamas įveikti defliacijos ir ūkio sąstingio riziką, Europos centrinis bankas papildys skatinančiąją pinigų politiką kiekybinio atskiedimo priemonėmis, o bazinė palūkanų norma išliks nepakeista iki pat 2015 m. pabaigos.

Netaps globalia krize

Analitikų prognozėmis, Rusijos ekonomikos augimas 2014 m. visiškai sustos, o Ukrainos ūkis smuks 6 proc. Ukrainos ekonomika kenčia ne tik dėl konflikto su Rusija, bet ir dėl nukritusių plieno kainų, smukusio konkurencingumo ir pigios grivinos žalos vidaus vartojimui. Silpnosios Rusijos ekonomikos vietos yra investicijų mažėjimas ir kapitalo nutekėjimas, menkas pramonės augimas, tuo tarpu vidaus vartojimas tebeauga.
Rusijos ir Ukrainos konfliktas veikiausiai bus ilgalaikis, tačiau mažai tikėtina, jog jis virs globalių pasekmių turinčia krize, vertina ekspertai. Konfliktas turės neigiamos įtakos Vidurio ir Rytų Europos regiono ūkiams, stabdydamas užsienio prekybos srautus, atšaldydamas stiprėjusį vartotojų optimizmą, mažindamas įmonių norą investuoti, tačiau atsigavimo neužgesins.

Ekonomikos augimą stabdys Rusijos ir Ukrainos konfliktas

SEB grupės analitikų prognozėmis, Lietuvos ekonomika 2014 m. padidės 2,7 proc., o 2015 m. – 3,8 proc., Latvijos ūkis augs atitinkamai 2,5 proc. ir 3,2 proc., o Estijos – 0,5 proc. ir 2,3 proc.
Ekonomistų nuomone, artimiausiais mėnesiais Lietuva bus pakviesta tapti euro zonos nare nuo 2015 metų.
„Baltijos šalių ekonomika neliks Rusijos ir Ukrainos konflikto nuošalyje ir dėl to šiemet augs lėčiau. Vis dėlto Lietuvos ir Latvijos ūkiams atsparos teiks vidaus vartojimo atsigavimas sparčiau kylant darbo užmokesčiui, statybų sektoriaus pagyvėjimas ir santykinai tvirta valdžios finansų padėtis“, – sakė SEB banko Lietuvoje vyriausioji analitikė Vilija Tauraitė.

One Reply to “Analitikai: ekonomikos atsigavimas tęsis”

  1. Vardas (privalomas) parašė:

    Pasaka be galo,kuris tiki tik naivus!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto