Apdovanoti konkurso „Gyvos žemės mintys“ laureatai

Seimo narės Laimos Nagienės įsteigtas prizas įteiktas fotomenininkui iš Kauno Robertui Misiukoniui. Autorės nuotr.

Daugiau nei mėnesį Mažeikių muziejuje buvo eksponuojama tarptautinio fotografijos konkurso „Gyvos žemės mintys“ nuotraukų paroda. Jai baigiantis, įvyko konkurso apibendrinimo, laureatų apdovanojimo renginys.
Ankstesniais metais ši apdovanojimų šventė sulaukdavo didelio svečių, parodos-konkurso dalyvių dėmesio. Šiemet koronaviruso pandemija padarė savo – renginio dalyvių auditorija buvo gerokai praretėju-
si.

Siekis atkreipti visuomenės dėmesį

Ką tik pasibaigusi tarptautinė paroda-konkursas „Gyvos žemės mintys“ buvo 14-oji. Kas dvejus metus Mažeikiuose rengiamos parodos sumanytojai – Mažeikių krašto kultūros premijos laureatas, Garbės pilietis Jonas Strazdauskas ir Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Aleksandras Macijauskas.
Dabar ją organizuoja Mažeikių muziejus drauge su Lietuvos fotomenininkų sąjunga ir Mažeikių fotoklubu.
Pirmą kartą „Gyvos žemės mintys“ įvyko 1999 metais. Tad 2023 metais paroda bus jubiliejinė – 15-oji.
Tarptautinio konkurso organizatorių siekis – stiprinant žmonių atsakomybę už savo žemės likimą, atkreipiant dėmesį į aplinkos problemas, prisidėti prie to, kad būtų stabdomas gamtos niokojimas, oro, vandens ir žemės teršimas.

Renginio vedėjas – Mažeikių muziejaus direktorius Vaidotas Balzeris. Autorės nuotr.

Žinia plinta po pasaulį

Konkurso organizatoriai šiemet sulaukė 780 nuotraukų, kurių autoriai – 103 įvairaus amžiaus profesionalūs ir neprofesionalūs fotografai iš Lietuvos, Azerbaidžano, Baltarusijos, Irano, Ispanijos, Lenkijos, Prancūzijos, Rusijos, Serbijos, Šveicarijos, Uzbekijos. Parodoje eksponuota 112 nuotraukų, geriausiai atspindėjusių aplinkosaugines temas.
„Smagu, kad šis konkursas susilaukia vis daugiau susidomėjimo, kad atsiranda vis daugiau fotografų. Jis populiarėja ir tarp jaunų fotografuoti mėgstančių, šį meną mylinčių žmonių. Kaskart tarp dalyvių randasi ir vis daugiau užsienyje gyvenančių fotografų. Tikimės, kad žinia apie šį konkursą plis po pasaulį ir toliau ir kad penkioliktoje parodoje-konkurse, vyksiančioje 2023 metais, sulauksime ir dar daugiau dalyvių“, – kalbėjo Mažeikių muziejaus direktorius Vaidotas Balzeris.

Daugeliu atvejų nuomonės sutapo

Šiųmetės parodos-konkurso nuotraukas vertinusios komisijos pirmininku buvo fotomenininkas ir keliautojas Edmundas Kolevaitis.
Pasak jo, vertinti konkursui atsiųstas fotografijas, nuspręsti, kurių iš jų autoriai yra verčiausi tapti laimėtojais, nebuvo lengva. Dėl koronaviruso pandemijos komisijos nariai neturėjo galimybės susiburti po vienu stogu, todėl pateiktas nuotraukas vertino atskirai.
„Aišku, kad geriau diskutuoti ir drauge priimti bendrą nuomonę. Bet to nebuvo. Kita vertus, dauguma atvejų mūsų nuomonės dėl nuotraukų nugalėtojų sutapo“, – kalbėjo komisijos pirmininkas.

Vertino daugeliu aspektų

E. Kolevaitis kalbėjo apie tai, kad mažeikiškių organizuojamos parodos-konkurso pavadinimą galima kirčiuoti dvejopai: „Gývos žemės mintys“ ir „Gyvõs žemės mintys“.
„Mes vertinome per tą prizmę, kad konkurso pavadinimas iš tiesų yra „Gyvõs žemės mintys“. Žemė yra gamta ir tai, kas joje gyvena. Labai aktyviai žiūrėjome per socialumo prizmę. Stengėmės, kad tema keltų aktualijas. Vertinome fotografijų įtaigumą, paveikumą, kiek profesionaliai jos atliktos, koks yra bendras vaizdas, kokia žinutė nešama žiūrovui.
Mano supratimu, jei nuotrauka išlieka žiūrovo atmintyje, vadinasi, ji turi prasmę“, – mintimis pasidalijo komisijos pirmininkas.
Jis atkreipė dėmesį, kad šiandieniniai žmonės dabar nebegyvena darnoje su gamta, o tik vartoja ir eksploatuoja. Dalies nuotraukų autoriams visa tai pavyko užfiksuoti ir įtaigiai perteikti.

Vienintelė Lietuvoje tokia paroda

Anot Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Stanislovo Žvirgždo, Lietuvos fotografija visais laikais buvo arti žemės ir žmogaus. Kaune ne vienus metus buvo rengiama fotografijos paroda „Gamta visų namai“. Nustojus ją rengti, „Gyvos žemės mintys“ liko vienintelė paroda-konkursas apie gamtą.
Paroda „Gyvos žemės mintys“ įdomi tuo, kad joje ne šiaip sau eksponuojamos fotografijos iš mūsų krašto ir tolimesnių pasaulio vietų, bet čia susitinka skirtingi stiliai ir idėjos.

Į parodos-konkurso uždarymo ir laureatų apdovanojimo renginį šiemet atvyko
ne itin daug fotografų.

Pasak Mažeikių rajono savivaldybės mero Vidmanto Macevičiaus, kalbantis su žmonėmis gamtosauginėmis temomis, aptariant problemas, nuskamba frazė: „Ai, tos problemos, užterštumas yra kažkur toli.“
„Peržvelgi šias fotografijas ir supranti, kad ne žmogus yra gamtos valdovas.
Ačiū jums už tai, kad matote toliau, nei dažnas įsivaizduoja, ir parodote, atkreipiate dėmesį į tai, kur yra žmonija, ką ji turi, ką reikia branginti“, – kalbėjo rajono vadovas.

Pagrindinis prizas iškeliavo į Ispaniją

Kadangi pandemija diktuoja savas sąlygas, į Mažeikius atvykti galėjo ne visi laureatai. Tuos fotografus, kurie tapo laureatais, tačiau atvykti negalėjo, įvairių įstaigų bei įmonių įsteigti prizai pasieks paštu.
Pagrindinio 14-ojo tarptautinio konkurso „Gyvos žemės mintys“ prizo, kurį įsteigė Mažeikių rajono savivaldybė, laimėtoju tapo fotografas iš Ispanijos Antonio Paragon Renuncio. Jam prizą įteiks Lietuvos ambasados Ispanijoje atstovai.
Tarp įvairiose fotografijų kategorijose laureatais tapusių fotografų yra ir mažeikiškių Lėjos Kinčinaitės, Martyno Buciaus, Sigito Strazdausko pavardės.
Nuotr. autorės ir iš Mažeikių muziejaus archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto