Atėjus pavasariui, žmonės suskumba tvarkytis aplinką, o sugrėbti lapai bei kitos sodo ir daržo atliekos neretai deginamos.
Aplinkosaugininkai primena, kad biologiškai skaidžias sodo, daržo ir panašias atliekas galima kompostuoti arba vežti į žaliųjų atliekų kompostavimo aikšteles. Sodininkystės ir daržininkystės atliekas, žolę ir lapus miestuose ir miesteliuose deginti draudžiama.
Gresia įvairios sankcijos
Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento vyriausiasis specialistas Artūras Konderauskas primena: neretai nuo sukurto laužo užsiliepsnoja ištisos pievos, kyla pavojus žmonių turtui ir net gyvybei. O už aplinkos apsaugos reikalavimų pažeidimą deginant sausą žolę, nendres, šiaudus, laukininkystės ir daržininkystės atliekas Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodeksas numato baudą piliečiams iki 231 euro. Be to, jiems gali tekti atlyginti gamtai padarytą žalą.
Šiuo metu numatyta, kad vien už deginimo faktą yra skaičiuojamas 100 eurų žalos dydis, prie jo pridedant apskaičiuotą žalą gamtai pagal išdeginto ploto dydį.
Atsakomybė yra numatyta ir žemės savininkui, naudotojui ir valdytojui. Nesiėmimas priešgaisrinės apsaugos priemonių, pastebėjus savo žemėje žolės, ražienų ar nesugrėbtų šiaudų gaisrą, – užtraukia baudą iki 173 eurų. Be to, gali būti sumažinta išmoka už žemę, nes apie gaisrus yra informuojama nacionalinė mokėjimo agentūra.
Plačiau skaitykite laikraštyje.