Ar rajono Garbės piliečio rinkimai – slapti?

Mažeikių rajono garbės piliečio vardas prof. Sauliui Sondeckiui suteiktas 2004 metais, kai jis vadovavo garsiajam Lietuvos kameriniam orkestrui. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Rytoj Savivaldybės tarybai bus pateiktas svarstyti klausimas dėl Mažeikių Garbės piliečio vardo suteikimo trims asmenims.

Suteikiant Garbės piliečio vardus mažeikiškiai pasigedo viešumo, nes nei apie tai, kad galima siūlyti kandidatūras, nei kas buvo pasiūlyta, niekur neskelbta.


Trys kandidatai

Aiškinamajame rašte Savivaldybės tarybai teigiama, kad Garbės piliečio vardai suteikiami vadovaujantis Mažeikių garbės piliečio vardo suteikimo nuostatais bei Mažeikių garbės piliečio vardui suteikti kandidatų atrankos ir vertinimo komisijos siūlymais.
Garbės piliečio vardą už atsidavimą ir prasmingus darbus Mažeikių krašto žmonėms siūloma suteikti Mažeikių dekanui, šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčios klebonui kanauninkui Zenonui Degučiui, už ilgametę pagalbą organizuojant ir garsinant Žemaičių dūdų šventę – Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Gedimino štabo bataliono garbės sargybos pučiamųjų instrumentų orkestro vadovui, nusipelniusiam artistui, dimisijos majorui, pedagogui, dirigentui Justinui Jonušui bei po mirties – Gedeminui Kiesui – už asmeninį indėlį vystant ir plėtojant Mažeikių rajono savivaldybės ūkį, švietimą, kultūrą ir sportą.


Sudaryta komisija

Ilgai ruošta Nominacijų, apdovanojimų Savivaldybės garbės raštais, Garbės vardo suteikimo tvarka Tarybos sprendimu patvirtinta praėjusių metų spalio mėnesį. Netrukus po to septynių narių komisija, kuriai vadovauja vicemeras Jonas Siminkevičius, gavo Mažeikių verslininkų asociacijos siūlymą Garbės piliečio vardą po mirties suteikti G. Kiesui. 
Tokį sprendimą verslininkai buvo paruošę jau seniai ir laukė Tarybos sprendimo.
Pagerbti buvusį ilgametį bendrovės „Mažeikių nafta“ generalinį direktorių verslininkai nusprendė už jo asmeninį indėlį vystant ir plėtojant Mažeikių rajono savivaldybės ūkį, kitus nuopelnus.
Garbės piliečio vardą suteikti dekanui Z. Degučiui pasiūlė rajono savivaldybės meras A. Tenys, J. Jonušui – Kultūros  ir sporto skyrius bei Kultūros centras.
„Kadangi kiti rajonai Garbės piliečių turi labai daug, o mes tik du, komisija nutarė pasiūlyti Tarybai visas tris kandidatūras“, – „Santarvę“ informavo Virginija Steponavičienė, Savivaldybės Ryšių su visuomene skyriaus vedėja.


Viešai neskelbta

Apie tai, kokios kandidatūros yra pasiūlytos paskelbti rajono Garbės piliečiais, visuomenei viešai nebuvo paskelbta, neatsiklausta ir mažeikiškių nuomonės, jie neraginti teikti siūlymus. 
Miesto bendruomenė apskritai nebuvo supažindinta su tuo, kad bus renkami Garbės piliečiai: visa informacija figūruoja tik Savivaldybės raštuose.
Į tokius priekaištus rajono Savivaldybės meras Antanas Tenys atsakė, kad nuostatuose apie mažeikiškių nuomones ar siūlymus nieko nėra parašyta: tik tiek, kad kandidatą gali siūlyti ne mažesnė kaip 100 žmonių grupė.
„O skelbti ar neskelbti apie tai – nėra parašyta. Galų gale tai nėra galutinis sprendimas – paskelbėm ir pasibaigė: tai yra procesas, ir per tą laikotarpį atsiras kitų pasiūlymų. Yra sudaryta komisija iš politikų, visuomenės veikėjų, kitų žinomų žmonių, kuri priima tuos sprendimus – pritarti ar nepritarti“, – samprotavo meras.


Laukiama ir kitų pasiūlymų

A. Tenio žodžiais, siūlyti kandidatus gali visi mažeikiškiai – tai nėra uždrausta, o nuostatai dėl Garbės piliečio vardo paskelbti Savivaldybės interneto svetainėje, tad pasiskaitę, kokia yra ta procedūra, žmonės gali teikti savo siūlymus. 
„Mes nesakome, kad čia jau paskutiniai kandidatai ir jų daugiau nebebus. Čia tik toks pajudinimas. Ir labai gerai, kad žmonės sureagavo: gal atsiras ir kitų siūlymų. Šie pasiūlymai ir iniciatyvos buvo apsvarstytos, o jeigu bus kitų pasiūlymų, ir juos galėsime svarstyti. Mes neturime tikslo pasiekti kažkokio skaičiaus – kad būtų dešimt ar dvidešimt, penki ar šeši, manau, kad viską turėtų nulemti protas. Jeigu žmonės yra tinkamos reputacijos ir Mažeikių kraštui padarę kažką svarbaus, kodėl jie negali būti pagerbti?“ – samprotavo A. Tenys.


Iki šiol – du nominantai

Svarstant iki šiol pateiktas kandidatūras, vienas narys komisijos darbe nedalyvavo, už dekaną Z. Degutį balsavo šeši žmonės, kitos dvi kandidatūros gavo po penkis balsus, tad visoms kandidatūroms buvo pritarta. 
Siūlyti kandidatus suteikti Garbės piliečio vardą gali Savivaldybės administracija, Savivaldybės tarybos komitetai, Savivaldybės tarybos nariai, ne mažesnė kaip 100 asmenų savivaldybės gyventojų grupė bei Savivaldybės įstaigos, Lietuvos Respublikoje įregistruotos asociacijos, politinės partijos, religinės bendruomenės ar bendrijos, kitos įstaigos.
Iki šiol nuo 1990 metų Mažeikių garbės piliečių vardai suteikti dviem žmonėms – daktarui Vladui Burbai bei dirigentui, tarptautinio meno festivalio „Mažeikiai“ meno vadovui prof. Sauliui Sondeckiui.

5 Atsakymai į “Ar rajono Garbės piliečio rinkimai – slapti?”

 1. Algirdas parašė:

  ar gali buti zmogus miesto garbes pilieciu,kuris naudojosi baznycia rinkimu batalijose,kaltindamas konservatoriu opozicionierius..juk tai zmoniu nesntaikos skatinimas,o ne santarves ir gerio propagavimas..

 2. Laucius parašė:

  Nejuokinkim pasaulio savo miesto garbės piliečiu skaičiumi. Dabar kas ką bepasiūlo ir taryba tą ir patvirtina.Kuom Mažeikiams nusipelnė gerbiamas S. Sondeckis gal tik tuom kad keletą metų prieš naujus metus surengdavo mokamus koncertus kultūros rūmuose, papildydamas pinigais savo kišenes.O mes jam -garbės piliečio vardą. Už ką? Taip galima garbingus vardus suteikti ir Rimiškiui ,Minedui ar R. Dambrauskui, nors pastarasis yra žymiai daugiau nusipelnęs Mažeikiams už anksčiau paminėtus. Iš šiemetinių kandidatų tik A. A. G. Kiesus manyčiau yra vertas šio vardo. Ir vardus turėtų suteikti tik atlikus gyventojų apklausą, o ne tarybos politikai.

 3. Algirdas parašė:

  Atsakyčiau, bet matau, kad anonimui rūpi ne tai, apie ką klausia. Be to, gali būti, kad žmogus yra ne vietinis arba nemoka susirasti jam reikalingos informacijos. Aš išreiškiau savo nuomonę ir tai buvo komentaras į straipsnį, o ne kažkokios kvailos diskusijos pradžia.

 4. Algirdai parašė:

  Gal būtų galima sužinoti a.a. Kiesaus konkrečius nuopelnus miestui?

 5. Algirdas parašė:

  Palaikau Gedemino Kiesaus kandidatūrą. Motyvų daugiau, negu reikia. Žinoma gaila, kad visuomenė neturėjo progos diskusijoms, kad kandidatai nebuvo pristatyti žiniasklaidoje. Na, o kvailiausias nuostatų punktas yra: „kandidatą gali siūlyti ne mažiau kaip 100 gyventojų“. Tokios „demokratijos“ nerasime jokiame Lietuvos istorijos vadovėlyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto