Asbesto poveikis pasireiškia po daugelio metų

Netvarkingai laikomas asbestas gali sukelti pavojų sveikatai. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad asbestas yra pavojingas žmonių sveikatai ir būtina laikytis saugaus darbo su šia nuodinga medžiaga reikalavimų.

Asbesto stogų – dar daug

Jau nuo 2000 m. Vyriausybė uždraudė naudoti lygius ir banguotus asbestcemenčio šiferio lapus statomuose visuomeninės paskirties objektuose: ligoninėse, mokyklose, vaikų darželiuose ir kt.
Nuo 2005 m. Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, uždrausta naudoti asbestą bei jo turinčius gaminius. 2008 m. Vyriausybė patvirtino Aplinkos ministerijos parengtą Asbesto šalinimo programą. Šiais metais jai įgyvendinti iš Europos Sąjungos sulaukta 60 milijonų litų.
Pasinaudodami parama, asbestines stogų dangas pasikeis du šimtai kaimo sodybų šeimininkų. Kai  kurie gyventojai asbesto stogų atsikratė ir savo lėšomis. Tačiau asbesto problema išlieka – daugiabučių balkonai, daugelio individualių namų stogai miestuose vis dar dengti asbestu.

Yra nuodingų medžiagų sąraše

Sveikatos apsaugos ministerijos specialistai informuoja, kad asbestas yra gamtoje aptinkamų mineralų pluoštinė forma. Yra keletas asbesto rūšių, kurios skiriasi savo spalva ir fizine išvaizda, bet jų savybės ir poveikis yra labai panašūs.
Dar neseniai dėl savo cheminio ir fizinio patvarumo asbestas buvo plačiai naudojamas daugelyje Europos šalių kaip šilumos izoliacinė medžiaga. Jis yra plačiai paplitęs ir dabar.
Asbestas yra toksiška pirmos grupės kancerogeninė medžiaga, įtraukta į nuodingų medžiagų sąrašą Lietuvoje.
Europos Sąjungos 2003 m. Direktyva nustato pagrindinius principus, kurių reikia laikytis prieš pradedant darbus, įskaitant visų su asbestu susijusių darbų planavimą, rizikos vertinimą, asbesto poveikio kontrolę ir darbuotojų sveikatą bei tinkamą visų su asbestu dirbančių darbuotojų mokymą.

Gali sukelti ligas

Asbestas yra pavojingas žmonėms, kai jo plaušeliai (skaidulos) patenka į aplinkos orą iš asbesto produktų. Tai gali atsitikti dėl įvairių veiksnių: asbesto produktų (plokščių, šiferio, vamzdžių ir kt.) korozijos, asbesto produktų mechaninio poveikio (daužymo, smulkinimo, šlifavimo, pjaustymo), atliekant katilinių, šiluminių tinklų izoliacijos remontą arba renovaciją.
Medikai pastebi, kad į plaučius patekusios asbesto skaidulos gali sukelti tokias ligas kaip asbestozė (plaučių audinio randėjimas), plaučių, pleuros vėžys. Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, dėl asbesto Europoje kasmet miršta apie 30 tūkstančių žmonių.

Geriau patikėti specialistams

Keičiant asbestocementinę (šiferinę) stogų dangą, būtina laikytis visų saugaus darbo su asbestu reikalavimų. Jeigu asbesto produktų yra jūsų namuose, ūkyje, nepatariama pradėti jį šalinti patiems. Geriau šį darbą patikėti specialistams.
Asbesto šalinimo pagrindinis tikslas yra apsaugoti aplinką nuo pavojingų asbesto plaušelių. Todėl yra rekomenduojama: atitverti ir pažymėti specialiais ženklais vietas, kuriose yra asbesto produktų, darbus atlikti tik jį drėkinant vandeniu, atliekų nelaužyti, nemėtyti iš aukščio, jas pakuoti į sandarias pakuotes ir vežti tik į specialias aikšteles.
Šiferio smulkias atliekas patariama išsiurbti siurbliais su specialiais filtrais, jų negalima šluoti, o juo labiau negalima jomis užkloti kelio duobių ir įvažų. Asbestas galutinai nukenksminamas užkasant jį į žemę. Sodybų su asbestinio cementinio šiferio stogais savininkams nerekomenduojama naudoti lietaus vandens nuo šių stogų skalbti, praustis ar grindims plauti.

Parengta pagal Sveikatos apsaugos ministerijos pranešimą

2 Atsakymai į “Asbesto poveikis pasireiškia po daugelio metų”

  1. Paslėpta reklama parašė:

    Straipsnis su paslėpta reklama. Kitas – tikėtina bus su antrašte: „Plaukite rankas prieš valgį“. (Naudokite muilą, aprobuotą Europos Sąjungos 2003 m. Direktyvoje)

  2. Petras parašė:

    Asbestas pavojingas, o ar nera pavojingi dumaj kylantys kai deginamos ivairios atliekos , plastmases irgi. Pastaruoju metu tai labai madinga . Net gyvenvietese,pvz Zemaleje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto