Ateities emigrantams sąlygos JK gali būti sudėtingesnės

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Nors šiuo metu sunku apibūdinti santykius su iš Europos Sąjungos (ES) referendume nusprendusia pasitraukti Jungtine Karalyste (JK), nes jie bus apibrėžti sutartyse, kurių turinys dar neaiškus, tikėtina, kad ateities emigrantams sąlygos dirbti šioje šalyje gali būti sudėtingesnės, nes jie jau bus traktuojami kaip trečiųjų šalių piliečiai, – teigė Kauno technologijos universiteto (KTU) Ekonomikos ir verslo fakulteto profesorė Daiva Dumčiuvienė.

Tirpsta emigrantų santaupų vertė

„Kiek man teko domėtis, kad tiems, kurie atvykę seniau, sąlygos nebus keičiamos, turint galvoje teisę gyventi, dirbti JK, bet ateities imigrantams sąlygos bus kitokios, jiems galios tos pačios taisyklės kaip trečiųjų šalių piliečiams – tai reiškia ir darbo leidimus, ir leidimus gyventi, ir visa kita“, – sakė prof. D. Dumčiuvienė.
Skaičiuojama, kad JK gyvena 200 tūkst. Lietuvos piliečių. Dėl „Brexit“ referendumo daugiau nei 10 proc. – iki žemiausio lygio registruoto 1985 m. – 1,35 dolerio kritus Didžiosios Britanijos svaro vertei, tirpsta ir jų santaupų vertė. Krito ir euras, Lenkijos zlotas, Norvegijos krona, kitų šalių valiutos.

Rinkos reaguoja į nežinią

KTU mokslininkės teigimu, tokia rinkų reakcija šioje situacijoje natūrali.
„Matome iš pirmųjų žinių, kad jau atsiliepė ir naftos kainai, poveikis bus, tik kiek jis bus gilus ir kiek ilgai truks, sunku dar šiandien pasakyti, kol vėl nusistovės aiškumas dėl JK statuso. (…) Tokia rinkų reakcija natūrali, rinkos reaguoja į nežinią, kuri laukia“, – sakė prof. D. Dumčiuvienė.
Mokslininkė teigė, kad prekybos, verslo santykiai po paties fakto patvirtinimo iškart pasikeis, nes galioja įvairios prekybinės sutartys.
„O vėliau reikės viską pergalvoti ir iš naujo derėtis. JK tam tikru laipsniu pasitraukia iš Europos bendrosios rinkos, tai reikštų, kad visos šiai rinkai galiojančios sąlygos kaip ir nebegalios, tačiau bus atskiri susitarimai kaip ir su kitomis šalimis, kurios nėra ES – Norvegija , Šveicarija“, – pasakojo prof. D. Dumčiuvienė.

Laukiama oficialios JK pozicijos

Paskelbus oficialius referendumo rezultatus, bus laukiama oficialios JK pozicijos dėl tolesnių veiksmų. JK pateikus oficialų prašymą dėl išstojimo iš ES, prasidės derybos, kurios gali trukti apie dvejus metus.
Išstojimo iš ES sąlygos apibrėžtos ES sutarties 50 straipsnyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto