
Mažeikių rajono savivaldybė valdo penkias bendroves, kurios teikia paslaugas mažeikiškiams.
Kai kurie gyventojai stebisi šių įmonių vadovų atlyginimais, kurie kas ketvirtį gerokai padidėja.
Pagal galiojančius teisės aktus, vadovų atlyginimai privalo būti viešai skelbiami įmonių interneto svetainėse. Pamatę viešą informaciją, liudijančią, kad kai kurių bendrovių vadovų vidutinis mėnesio atlyginimas „ant popieriaus“ skaičiuojamas dešimtimis tūkstančių eurų, mažeikiškiai kreipėsi į „Santarvę“, klausdami, ar ne dėl to didėja įmonių teikiamų paslaugų kainos.
Sukėlė nepasitenkinimą
Interneto svetainėse skelbiami duomenys rodo, kad Savivaldybės valdomų bendrovių: „Mažeikių komunalinis ūkis“, „Mažeikių šilumos tinklai“, „Mažeikių vandenys“, „Mažeikių autobusų parkas“ ir „Tavo pastogė“ – vadovų atlyginimai yra skirtingi.
Ir skiriasi jie ne šimtais, o tūkstančiais eurų.
Tai sukėlė rajono gyventojų – paslaugų vartotojų – įtarimų. Kai kurie įsitikinę, kad didinamos direktorių algos turi įtakos ir brangstančioms šių įmonių paslaugoms gyventojams.
Mažeikiškiai stebisi, kad yra įmonių, kurių direktorių atlyginimas didesnis nei Savivaldybės mero.
„Santarvė“ pabandė išaiškinti situaciją dėl Savivaldybei pavaldžių įmonių vadovų atlyginimų, domėjosi, kaip jie skaičiuojami, kokiais kriterijais vadovaujamasi.
Šoktelėjo dvigubai
Mažeikių rajono savivaldybės interneto svetainėje skelbiamas tik praėjusių metų vidutinis mėnesinis mero atlyginimas. Praėjusių metų paskutinį ketvirtį jis siekė 5 713 eurų, neatskaičius mokesčių.
„Mažeikių vandenų“ interneto svetainėje skelbiama, kad šios bendrovės direktoriaus vidutinis mėnesinis darbo užmokestis paskutinį praėjusių metų ketvirtį siekė 5 151 eurą, šių metų pirmą ketvirtį vidutinis mėnesinis atlyginimas pakilo iki 7 002 eurų, antrą ketvirtį – net iki 11 855 eurų.
Šiek tiek „kuklesnis“ yra UAB „Mažeikių šilumos tinklai“ vadovo atlyginimas. Paskutinį praėjusių metų ketvirtį vidutinis mėnesinis darbo užmokestis siekė 6 160 eurų, šių metų pirmą ketvirtį vidutinis mėnesinis atlyginimas išaugo iki
7 609 eurų, antrą ketvirtį – iki 8 343 eurų.
Šiek tiek sumažėjo
UAB „Mažeikių komunalinis ūkis“ direktoriaus vidutinis mėnesinis darbo užmokestis praėjusių metų paskutinį ketvirtį siekė 4 080 eurų. Šių metų pirmą ketvirtį vidutinis mėnesinis darbo užmokestis padidėjo iki 4 885 eurų, o antrą ketvirtį – iki 5 175 eurų.
UAB „Mažeikių autobusų parkas“ vadovo vidutinis darbo užmokestis praėjusiais metais siekė 4 239 eurus, pirmą šių metų ketvirtį išaugo iki 5 125 eurų, antrą ketvirtį – 5 427 eurų.
UAB „Tavo pastogė“ interneto svetainėje skelbiamas tik šių metų vadovo vidutinis mėnesinis atlyginimas, pirmą ketvirtį jis siekė 4 554 eurus, antrą ketvirtį sumažėjo iki 4 166 eurų.
Pagal teisės aktus
Į „Santarvės“ klausimus apie Savivaldybės valdomų bendrovių vadovų atlyginimų skyrimą ir skaičiavimą atsakymus pateikė Savivaldybės administracijos Komunikacijos skyrius.
Atsakymuose teigiama, kad pagal LR valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo 23 str. 1 d., savivaldybių, kaip savivaldybės įmonių, akcinių bendrovių, uždarųjų akcinių bendrovių, viešųjų įstaigų ir kitos teisinės formos juridinių asmenų dalyvių, turtines ir neturtines teises ir pareigas Vyriausybės nustatyta tvarka įgyvendina savivaldybių vykdomosios institucijos, t. y. meras.
Mažeikių rajono savivaldybės merė Rūta Matulaitienė „Santarvei“ sakė, kad Savivaldybės valdomų įmonių vadovų atlyginimai skaičiuojami ir patvirtinami pagal galiojančius teisės aktus.
Sudaryta darbo grupė
Be to, mero pavedimu yra sudaryta darbo grupė, kurios išvadomis vadovaudamasi R. Matulaitienė pasirašo dokumentus dėl Savivaldybės valdomų įmonių vadovų atlyginimų.
„Tai nėra mano vienašališkas sprendimas, vadovaujuosi darbo grupės išvadomis ir rekomendacijomis, galiojančiais teisės aktais, bendrovių pasiektais rodikliais. Dėl premijų ir priedų skyrimo gali būti nemažų svyravimų ir atlyginimų dydžių skirtumų tarp įmonių vadovų. Be to, priemokos, kurios skiriamos vadovams, pagal naują tvarką yra išmokamos iš karto, o ne išdėliojama mėnesiais“, – kalbėjo R. Matulaitienė.
Palyginimai netikslūs?
Pasižvalgius po kitų rajonų savivaldybėms priklausančių įmonių interneto svetaines, taip pat matosi nemažas skirtumas tarp to, ką gauna tenykščiai vadovai ir mažeikiškiai. Mūsų Savivaldybei priklausančių įmonių vadovai pirmauja.
Darbo grupei, apie kurią kalbėjo R. Matulaitienė, vadovauja vicemerė Kristina Juškevičienė. Jos teigimu, lyginti vadovų atlyginimus, skelbiamus interneto svetainėse, nėra labai tikslu.
„Kiti rajonai, kitos įmonės gal ne viską parodo, suskaičiuoja, neprideda priedų, premijų. „Mažeikių vandenys“ parodė viską, ką gauna direktorius, ir tai yra teisinga. Rodoma tiek, kiek yra priskaityta apskaitoje. Noriu informuoti, kad viskas yra apibrėžta Vyriausybės nutarimuose ir Akcinių bendrovių įstatyme. Ten numatyta, kad meras gali skatinti, premijuoti vadovus už tam tikrus rezultatus“, – kalbėjo K. Juškevičienė.
Pasikeitė aprašas
Savivaldybės administracijos Komunikacijos skyrius „Santarvę“ taip pat informavo, kad 2024 m. sausio 26 d. potvarkiu Nr. M1-40 „Dėl Mažeikių rajono savivaldybės valdomų įmonių strategijų sudarymo, atnaujinimo ir įgyvendinimo, pasiektų veiklos tikslų atitikties joms nustatytiems veiklos tikslams vertinimo, vadovų darbo užmokesčio nustatymo tvarkos aprašo patvirtinimo“ buvo patvirtintas Mažeikių rajono savivaldybės valdomų įmonių strategijų sudarymo, atnaujinimo ir įgyvendinimo, pasiektų veiklos tikslų atitikties joms nustatytiems veiklos tikslams vertinimo, vadovų darbo užmokesčio nustatymo tvarkos aprašas.
Įmonių vadovų pareiginė alga nustatoma koeficientais, atsižvelgiant į įmonės kategoriją.
Kintamoji dalis priklauso nuo įmonės vadovui nustatytų tikslų įgyvendinimo bei veiklos rezultatų ir yra nustatoma finansiniams metams, atsižvelgiant į praėjusiais finansiniais metais pasiektus konkrečius įmonės veiklos rezultatus. Vadovo pareiginės algos kintamosios dalies dydžius nustato bendrovės visuotinis akcininkų susirinkimas.
Darbo užmokestis susideda iš kelių dalių
Į „Santarvės“ klausimą, kas lėmė spartų Savivaldybei priklausančių įmonių vadovų atlyginimų didėjimą, Komunikacijos skyrius atsakė, kad nuo šių metų sausio 1 d. buvo pakeistas LR Vyriausybės 2002 m. rugpjūčio 23 d. nutarimas Nr. 1341 „Dėl valstybės valdomų įmonių vadovų darbo užmokesčio“, kuriame nustatyti pareiginės algos koeficientai, atsižvelgiant į įmonės kategoriją pagal LR Įmonių atskaitomybės įstatyme nurodytus rodiklius.
Vyriausybės nutarime buvo patvirtinti nauji pareiginės algos koeficientų dydžiai, kurie lėmė Savivaldybės valdomų įmonių vadovų atlyginimų pokyčius.
Yra nustatytos Valstybės įmonių kategorijos, koeficientai (vadovaujantis LR pareiginės algos (atlyginimo) bazinio dydžio nustatymo ir asignavimų darbo užmokesčiui perskaičiavimo įstatyme nustatytais pareiginės algos (atlyginimo) baziniais dydžiais): didelė įmonė – 4,9–11; vidutinė – 2,5–5,3; maža ir labai maža – 1,9–4,3.
Savivaldybės valdomų įmonių vadovų darbo užmokestį sudaro pareiginė alga, kintamoji dalis, premija.
Kaip atsilieps gyventojams?
„Santarvė“ domėjosi, kaip Savivaldybės valdomų įmonių vadovų atlyginimų didinimas atsiliepia gyventojams – jiems teikiamų paslaugų ar prekių kainoms.
Savivaldybės administracijos Komunikacijos skyrius atsakė, kad Savivaldybės valdomų įmonių vadovų darbo užmokesčio padidinimas nuo 2024-01-01 nepadidino teikiamų paslaugų kainų gyventojams ir įmonėms. Atsakyme pažymėta, kad UAB „Mažeikių vandenys“, UAB „Mažeikių šilumos tinklai“ teikiamų paslaugų kainas tvirtina Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT).
„UAB „Mažeikių vandenys“, UAB „Mažeikių šilumos tinklai“ vadovų atlyginimo padidinimas paslaugų kainoms įtakos neturėjo, nes nuo 2024-01-01 visus metus yra taikomos 2023 m. VERT patvirtintos paslaugų kainos“, – teigiama Savivaldybės atsakyme.
Pasididino įstatinį kapitalą
Praėjusį mėnesį Mažeikių rajono savivaldybė pritarė UAB „Mažeikių vandenys“ įstatinio kapitalo didinimui. „Santarvė“ pasidomėjo, kaip tai atsilieps gyventojams.
Komunikacijos skyriaus atsakyme teigiama, kad UAB „Mažeikių vandenys“ 100 proc. akcininkas – Savivaldybė – skiria lėšų didinti įstatinį kapitalą investicijoms į geriamojo vandens, nuotekų bei paviršinių nuotekų infrastruktūros plėtrą bei rekonstrukciją.
Investavimo tikslas – didinti geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų prieinamumą bei pagerinti sistemos efektyvumą Mažeikių miesto ir rajono gyventojams.
Savivaldybė pažymėjo, kad investicijos atliekamos Vandenų srities plėtros programoje nustatytiems tikslams įgyvendinti pagal Vandenų srities plėtros programos įgyvendinimo veiksmų planą, kaip privalomos vandens įmonėms infrastruktūros plėtrai, renovacijai, saugumui ir patikimumui užtikrinti, vartotojų ir abonentų prijungimui prie centralizuotos geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo, paviršinių nuotekų tvarkymo infrastruktūros, atitinkančios aplinkos apsaugos, sveikatos apsaugos reikalavimus.
„Įstatinio kapitalo padidinimas UAB „Mažeikių vandenys“ gyventojų paslaugų kainoms įtakos neturės, įstatinio kapitalo padidinimo sumai bus išleidžiamos naujos akcijos, kurios visos atiteks Savivaldybei“, – teigiama Savivaldybės administracijos Komunikacijos skyriaus atsakyme „Santarvei“.
Nuotr. iš redakcijos archyvo