
Avių augintojai lektorėms iš Veterinarijos akademijos pateikė nemažai klausimų. Jono STRAZDAUSKO nuotr.
Mažeikių valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba sukvietė avių augintojus į seminarą. Jį vedusios Veterinarijos akademijos dėstytojos plačiau papasakojo ir apie gyvulių augintojams nerimą keliantį naują Šmalenbergo virusą.
Nuo naujo viruso neapsaugoti
Mažeikiškiai iš akademijos specialisčių Aldonos Šimkienės ir Janinos Černiauskienės norėjo daugiau išgirsti ir apie naują vadinamąjį Šmalenbergo virusą, kuris pasireiškia atrajojantiems gyvuliams – avims, ožkoms, galvijams. Pirmą kartą jis buvo aptiktas Vokietijoje prieš Naujuosius metus, o šiuo metu yra nustatytas septyniose Europos valstybėse.
Kaip pastebėjo docentė A. Šimkienė, virusas sparčiai plinta. Jau užregistruota per tūkstantį Šmalenbergo viruso atvejų.
Virusą perneša uodai ir uodiniai dvisparniai, todėl, anot docentės, jų nesulaiko jokia pasienio kontrolė. Suaugusiems gyvuliams ši infekcija nepavojinga. Ligos požymiai nėra išskirtiniai – gyvulys neėda, karščiuoja, gali viduriuoti. Per savaitę negalavimai praeina.
Tačiau virusas pavojų kelia jaunikliams. Veršeliams, ožiukams, dažniau ėriukams buvo nustatytos raumenų ir skeletų ydos bei deformacijos, kreivi kaklai, žandikaulių sutrumpėjimai, galvos smegenų vandenė ir kiti galvos smegenų apsigimimai. Dėl to jų augintojai patiria nuostolių.
Išgirdo daug patarimų
Veterinarijos akademijos specialistės A. Šimkienė ir J. Černiauskienė pastebėjo, kad Mažeikių rajonas pagal avių ir ožkų auginimą yra vienas iš mažiausių (jų auginama iki tūkstančio – B.R.) Pasiklausyti specialisčių patarimų atėjo per dešimt augintojų.
Akademijos dėstytojos supažindino su avių veislėmis, papasakojo apie šių gyvūnų priežiūrą, šėrimą, ėriavimąsi, perspektyvas ir kitas aktualijas.
Avių augintojai dėstytojoms pateikė nemažai klausimų, į kuriuos sulaukė išsamių atsakymų. Užsiimančius netradiciniu verslu žmones ypač piktina, kad juos nepakankamai remia valstybė. Praėjusiais metais pirmą kartą už mėsines avis mokėtos tiesioginės išmokos, tačiau jos diferencijuotos – kuo daugiau avių augini, tuo išmokos mažesnės. Šiais metais, atsižvelgiant į gyvulių skaičių, išmokos sieks nuo 59 iki 105 litų.