Bibliotekininkai kyla į kovą dėl atlyginimų

Kad bibliotekininkų atlyginimai išties menki, gali įsitikinti kiekvienas rajono gyventojas – šie duomenys internete yra viešai skelbiami. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Ketvirtadienį Lietuvos bibliotekininkų draugijos ir kultūros ministro Šarūno Biručio susitikime Elektrėnuose iškeltas vis neišsprendžiamas bibliotekų darbuotojų atlyginimų klausimas – esą nepatenkinus draugijos reikalavimų profsąjunga imsis griežtesnių priemonių.

Svarstys rugsėjį

Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininko pavaduotojas Petras Zurlys naujienų agentūrai teigė, kad jei iki rudens nepradės svarstyti bibliotekininkų atlyginimų klausimo, profsąjunga griebsis priemonių, siekdama atkreipti valdžios dėmesį.
Jei bus pakelti atlyginimai kitiems biudžetinių įstaigų darbuotojams, o bibliotekininkams – ne, profsąjunga „padės tuos klausimus spręsti“, teigė bibliotekininkų atstovas.
„Santarvė“ jau rašė, kad bibliotekininkų atlyginimų klausimas bus sprendžiamas liepą.
Kultūros ministras Šarūnas Birutis patvirtino, kad šis klausimas yra prioritetinis, esą problemą supranta ir visuomenė, todėl reikia, kad suprastų ir politikai.
Vis dėlto atlyginimų svarstymas buvo atidėtas iki rudens.

Prie akcijų jungtųsi

Bibliotekininkų susivienijimo išsakytiems priekaištams pritarė ir Mažeikių rajono savivaldybės Viešosios bibliotekos direktorė Aldona Jonauskienė.
„Sako, kad kitų kategorijų tarnautojams atstatys atlyginimus, bet visiškai pamirštami žemesnės grandies žmonės, kurie dirba bibliotekose turėdami aukštąjį ir specialųjį išsilavinimą, didelį darbo stažą, o gauna minimalius atlyginimus“, – pasakojo Mažeikių bibliotekos vadovė. Ji akcentavo, kad nuotaikos bibliotekoje yra pesimistinės: nei iš žiniasklaidos, nei iš valdžios nesigirdi optimistinių gaidų.
A. Jonauskienė guodėsi, kad apie atlyginimų kėlimą buvo daug kartų kalbama, buvo kuriami planai, pavyzdžiui, žadėta kasmet kelti atlyginimus po 10 procentų, tačiau  pradėjus trūkti finansinių lėšų šie planai žlugo.
„Jau darosi sunku tikėti, kad kažkas bent šį pusmetį keisis“, – sakė direktorė. Ji neslėpė: jei vyktų protestai ar kitokios akcijos, bibliotekos darbuotojai jose dalyvautų, nes mažeikiškiai yra solidarūs su kitų rajonų bibliotekininkais.

Atlyginimai – menki

Kad bibliotekininkų atlyginimai išties menki, gali įsitikinti kiekvienas rajono gyventojas – šie duomenys internete yra viešai skelbiami.
Štai Mažeikių rajono bibliotekų 2012 metų veiklos ataskaitoje rašoma, kad per metus Viešoji biblioteka, jungianti centrinę biblioteką, penkis miesto bei 20 kaimų filialų, per metus bendrai gauna beveik pusantro milijonų litų pajamų. Iš šių pinigų kiek daugiau nei 744 tūkstančiai litų skirti darbuotojų atlyginimams.
Mažeikių bibliotekoje ir jos padaliniuose dirba 59 darbuotojai, iš jų – 47 bibliotekininkai. 15 iš jų turi aukštąjį, 28 – aukštesnįjį ir 4 – vidurinį išsilavinimą.
Nesunku suskaičiuoti, kad vidutiniškai vienas bibliotekos darbuotojas per mėnesį gauna šiek tiek daugiau nei tūkstantį litų, neatskaičius mokesčių.
Realybė dar liūdnesnė – bibliotekos direktorė Aldona Jonauskienė pasakojo, kad jei miesto bibliotekose atlyginimai šiek tiek didesni, tai kaimuose darbuotojams dažniausiai mokama minimali alga. Trūkstant lėšų, ne visi kaimo bibliotekų darbuotojai dirba visą etatą, todėl jų atlyginimai yra dar menkesni.

Plačiau apie bibliotekininkų problemas „Santarvė“ rašys kitą savaitę.

8 Atsakymai į “Bibliotekininkai kyla į kovą dėl atlyginimų”

 1. pavadinimas parašė:

  skambus, o kazin kaip kovos?

 2. Problemas parašė:

  reikia sprest, nepavydekim zmonems atlyginimu padidinimo

 3. bet parašė:

  ir rajono valdzia visai neskiria demesio siai problemai. Tik spaudzia is visu pusiu, kad taupytu, nemokamu eitu savo noru.(cia atseit darbuotojas uzsimano papramogauti, o ne del to, kad alyginimams skirta pinigu tik 10 menesiu).

 4. xxx parašė:

  Koks skambus pavadinimas… Parašo eilinį kartą į spaudą, padejuoja, viskas tuo ir baigiasi. Nei kada jie kilo į tą kovą, nei dabar kas kils …. Jei vyks koks mitingas Vilniuj, tai nevažiuos, sakys „mums per toli, mums per brangu, nieko iš to nebus it t.t.Tai ir nėra ko rašyt, ir dar tokia grėsminga antrašte…

 5. Mazi tie atlyginimai,bet parašė:

  Pas privatininka nei tiek negautu.

 6. Juzyte parašė:

  JUzi , o tu tai gerai uzdirbi , ane?

 7. Juzis parašė:

  kiek dirba tiek ir gauna ar ten per prievarta jie idarbinti ???

 8. Daiva Šideikienė parašė:

  Labai gerai ir teisingai daro , kad kyla į kovą dėl atlyginimų .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto