Būkime pilietiški! Žemaičiai supras, kaip tai svarbu

Arūno Jarmoškos nuotrauka

Rimvydas VALATKA,
žurnalistas, publicistas, politikos apžvalgininkas:

– Žinome, kad apie 58 procentai rinkėjų į savivaldos rinkimus paprastai neidavo.
Dabar situacija kita – turime išskirtines sąlygas. Mes dvidešimt metų prašėme, o politikai dvidešimt metų atsikalbinėjo, kad merų rinkti nereikia. Ko tik nebuvo! Politikai net sakydavo, kad po tiesioginių merų rinkimų visa Lietuva bus kaip Kėdainiai – turėsime kunigaikščius.
Kas tuomet, paklausiu, yra šalies Prezidentas – didysis kunigaikštis, nes mes jį taip pat renkame?
Politikai pagaliau nusileido žmonėms – ir ačiū Dievui. Aš manyčiau, būtų dar geriau, jei visą Seimą rinktume proporcine sistema, o tarybų narius – mažoritarine. Kai išrinkčiau tarybos narį nuo savo devynaukščio ir žinočiau, ką už pakarpos paimti, kad man šiukšlių neišvežė, tada viskas būtų aišku.  O yra taip – aš, dirbantis ir rašantis apie politiką, nežinau, kas man atstovauja Vilniaus taryboje – net iš tos partijos, už kurią balsavau.
Dabar yra geras momentas – mero rinkimai. Įsivaizduokite – šešiasdešimt žmonių, asmenybių, kuriomis pasitiki dauguma rinkėjų, Lietuvoje atsiranda. Žmonės dar nežino, kokia tai yra nauda.
Kaip buvo iki šiol? Yra partija: vadas, keturi pavaduotojai, dar, tarkime, keturi pilkieji kardinolai – devintukas, dešimtukas… Visi eina kartu, visi patenka į Seimą. Ir jie specialiai nugenėdavo šakas, kad nebūtų jokių jaunų, jokių – iš rajonų ar iš miestų, o jeigu iš rajonų ir miestų – tai tik toks, kuris sukalbamas, kuris žengia į taktą.
O dabar paaiškės, kad jei tu nori laimėti Mažeikius ar Skuodą, ar Tauragę, ar Pasvalį, tu turi ten turėti figūrą. Negali pusė miesto balsuoti už šiaip sau žmogų – tos partijos kandidatą, kuris, tarkim, nieko nemoka…
Žmonės dar nežino, kaip tai išjudins politinį gyvenimą. Partijos nori nenori turės atsinaujinti ir ieškoti figūrų: nes jei tu neturi figūros, tu nieko nelaimi.
Bent aš tikiuosi, kad žemaičiai, kurie sveiko proto niekada nestokojo, supras, kaip tai svarbu. Pirma, jie turės merą. Antra, kas yra tiesiogiai išrenkamas meras – visame rajone vienas? Kiek šiandien yra mažeikiškių, kurie žmones galėtų patraukti į savo pusę – kad ir siauroje srityje – kad išrinktų mokytojai vieną mokytoją, inžinieriai – vieną inžinierių?  Jei nori būti meras – reikia, kad visi mažeikiškiai į tave pažiūrėtų labai teigiamai…
Apibendrindamas pasakysiu: jei jau politikai pagaliau nusileido dėl tiesioginių mero rinkimų, o žmonės dabar neateis balsuoti, tai dėl ko dvidešimt metų burbuliavo? Dėl nieko?
Pusė darbo jau padaryta, lieka padaryti kitą pusę – išrinkti teisingą žmogų į pagrindines pareigas.

One Reply to “Būkime pilietiški! Žemaičiai supras, kaip tai svarbu”

  1. apas parašė:

    Taip ir nesuprato mažeikiškiai-žemaičiai,kad norint išrinkti savo merą,reikia dalivauti rinkimuose.O dabar net pusės rikėjų nesugebėjo ateiti į rinkimus,nors rėkė kad reikia tiesioginių rinkimų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto