Burtai lėmė partijų ir komitetų numerius rinkimuose

Rinkimų komitetų „Kitaip“ ir „Mažeikių kraštas“ numeriai išsiaiškinti burtu keliu rajono Savivaldybės rinkimų komisijoje. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Pirmadienį savivaldybių tarybų rinkimuose dalyvaujančių partijų atstovai Seime traukė burtus ir taip pasiskirstė rinkimų numerius.
Rinkimų komitetams konkrečius numerius iš jiems rezervuotųjų burtais nustatė savivaldybių rinkimų komisijos.

Ištraukti burtai

Mūsų rajone rinkimuose dalyvauja šešios partijos ir du rinkimų komitetai. Burtai lėmė, kad pirmoji mūsų rajono biuleteniuose bus įrašyta Socialdemokratų partija, turinti numerį 2.
Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) bus pažymėti numeriu 3. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos numeris – 13, Darbo partijos – 20. Partijai Tvarka ir teisingumas atiteko – 25, Liberalų sąjūdžiui – 26 numeris.

Numeriai tie patys visose savivaldybėse

Partijų rinkimų numeriai visose savivaldybėse bus tie patys. Rinkimų numeris lems, kokia eilės tvarka partijos ir rinkimų komiteto kandidatų sąrašas įrašomas į rinkimų biuletenį, koks numeris bus Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) leidžiamuose kandidatų sąrašų plakatuose ir informaciniuose leidiniuose.
Jei kandidatų sąrašai surinktų tą patį rinkėjų balsų skaičių, rinkimų numeris lemtų, kam atiteks tarybos nario mandatas. Tačiau VRK teigimu, tokio atvejo Lietuvos rinkimų istorijoje dar nėra buvę.
Dėl kandidatų į merus įrašymo biuleteniuose eiliškumo burtai nebuvo traukiami – kandidatai juose bus rikiuojami pagal abėcėlę.

Sprendimas – rajono komisijoje

Pirmą kartą savo kandidatus į savivaldą kėlė ir visuomeniniai rinkimų komitetai. Mūsų rajone įsikūrė du tokie nepartiniai komitetai.
Visuomeninio rinkimų komiteto „Kitaip“ kandidatų sąrašą, kuriame 45 pavardės, į rinkimus ves Savivaldybės tarybos opozicijos lyderis Alvydas Balčiūnas.
Komiteto „Mažeikių kraštas“ lyderė – Tarybos narė Daiva Šideikienė. Komiteto sąraše įrašytos 22 bendraminčių pavardės. Tarybos narė yra ir tarp kandidatų į merus.
Per burtų traukimo ceremoniją Seime buvo rezervuoti numeriai ir rinkimų komitetams, tarp jų ir mažeikiškiams – 1, 18, 21 ir 23.
Konkrečius numerius iš jiems rezervuotųjų savivaldybių rinkimų komisijose išsitraukė patys komitetų lyderiai.
Mūsų rajone rinkimų komitetui „Mažeikių kraštas“ atiteko 18, komitetui „Kitaip“ – 23 numeris.

Nustatyta parašų „kvota“

Pirmą kartą vyksiančiuose tiesioginiuose mero rinkimuose dėl svarbiausio savivaldos posto mūsų rajone grumsis septyni kandidatai. Tarybos nario kėdės sieks 254 kandidatai, arba šešios partijos ir du rinkimų komitetai.
Iki sausio 20 d. savivaldybių rinkimų komisijoms turėjo būti pateikti pretendentų į kandidatus iškėlimą palaikančių rinkėjų parašai, kuriuos patikrinus kandidatai bus registruojami dalyvauti rinkimuose.
Mažeikiškiams kandidatams „kvota“ – 350 parašų. Tačiau, atsižvelgiant į Vyriausiosios rinkimų komisijos rekomendacijas, buvo siūloma surinkti dvigubai daugiau parašų. Mažeikiškiams buvo dalijami lapai su galimybe pasirašyti 720 rinkėjų.

Parašai iškeliavo į VRK

Antradienį lapai su partijų sąrašais ir 5207-iais jas palaikančiųjų parašais pasieks VRK.
Paremti kandidatus buvo galima ir elektroniniu būdu, tačiau šis parašų rinkimo būdas Mažeikiuose  nebuvo populiarus. Tokiu būdu pasirašė tik 121 rinkėjas. Daugiausiai parašų elektroniniu būdu surinko visuomeninis rinkimų komitetas „Kitaip“ ir konservatoriai. Bet buvo ir tokių partijų, kurių sąrašai gavo vos po vieną elektroninį parašą.
Rinkimų komitetui „Kitaip“ ir „tvarkiečiams“ pavyko perkopti septynių šimtų parašų barjerą. Kitos partijos ir rinkimų komitetas parašų surinko nuo 630 iki 680. Mažiausiai juos palaikančių rinkėjų parašų (575) pateikė Darbo partija.

Parašų išbrokuota nedaug

Rajono Savivaldybės rinkimų komisijos duomenimis, dėl reikalavimų neatitikimo išbrokuota 358 parašai. Daugiausiai tokių parašų (87) surinko konservatoriai, mažiausiai – Valstiečių ir žaliųjų sąjunga, partija Tvarka ir teisingumas bei rinkimų komitetas „Kitaip“.
„Visos partijos ir rinkimų komitetai pakankamai tvarkingai rinko parašus. Pasitaikė klaidų, bet jų nėra ypač daug ir jos nėra lemiamos. Vietoj asmens dokumento numerio įrašytas jo kodas arba vairuotojo pažymėjimo numeris. Buvo ir tokių atvejų, kad pasirašė ne mūsų rajono gyventojai“, – parašų rinkimą „Santarvei“ apibendrino Savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkė Alvyda Purauskytė.

Numatyta administracinė atsakomybė

Palaikančiųjų parašai turėjo būti baigti rinkti iki sausio 19 dienos 17 valandos. Juos pristatyti rinkimų komisijoms reikėjo per sausio 20-ąją.
Komisija nesulaukė vienintelio pretendento į merus –  Zigmo Pakalniškio palaikančiųjų rinkėjų parašų, todėl jis nebegalės tęsti rinkimų kovos.
Kad kandidatai nustatytu laiku nepristatytų parašų, mūsų rajone dar nėra buvę.  Kad ir kaip būtų, Z. Pakalniškis palaikančiųjų rinkėjų parašus ir jam išduotus lapus turės komisijai pristatyti dėl asmenų duomenų, nurodytų lapuose, apsaugos.
„Vyksta derybos, kad atneštų. Lauksime iki vasario mėnesio. Jeigu nepristatys, surašysime administracinio teisės pažeidimo protokolą ir jį perduosime teisėsaugai, nes tai būtų įstatymų pažeidimas“, – komentavo tolesnius veiksmus komisijos pirmininkė A. Purauskytė.

Rinktis bus iš ko

Priminsime, kad kovo 1 dieną vyksiančiuose savivaldos rinkimuose vienos Tarybos nario kėdės sieks devyni kandidatai.
Pareiškinius dokumentus pateikė šešios partijos: Socialdemokratų, Darbo, Tvarka ir teisingumas, Tėvynės Sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis bei visuomeniniai rinkimų komitetai „Mažeikių kraštas“ ir „Kitaip“.
Visos partijos ir judėjimas „Mažeikių kraštas“ iškėlė kandidatus ir į rajono Savivaldybės merus. Tik rinkimų komiteto „Kitaip“ sąrašas mero posto nesieks.
Iš viso šalyje savivaldybių tarybų rinkimams yra pateikti 508 kandidatų į tarybas sąrašai ir daugiau nei 16 tūkst. kandidatų pareiškiniai dokumentai. Merų postų sieks 508 kandidatai, iš kurių 13 išsikėlė patys.
60-yje šalies savivaldybių bus išrinkti 1524 tarybų nariai, mūsų rajone – 27.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto