Bus minima Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės diena

Nuotr. iš KAM archyvo

Kaip ir kasmet, trečią gegužės savaitgalį Lietuvos kariuomenė ir Krašto apsaugos ministerija skelbia šūkį „Mes – tai Jūs“ ir kviečia susitikti didžiausiame renginyje visuomenei – Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienos šventėje.

Šiemet Lietuvos kariuomenės susitikimas su visuomene vyks Klaipėdoje, kruizinių laivų terminale bei istorinėje miesto dalyje – Klaipėdos piliavietėje. Šventę vainikuos partizanams atminti skirtas 10 kilometrų pėsčiųjų žygis partizanų kovos keliais Kretingos rajone, Darbėnų seniūnijoje.

Tęsiama tradicija

Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės minėjimo tradicija tęsiama nuo tarpukariu gyvavusios Kariuomenės ir visuomenės suartėjimo dienos. Grupės karių ir visuomeninių organizacijų atstovų iniciatyva pirmą kartą ši šventė buvo surengta 1935 metais. Atkūrus Nepriklausomybę, tradicija buvo tęsiama ir šventė rengiama trečiąjį gegužės savaitgalį skirtinguose šalies miestuose.

Kaip praneša Krašto apsaugos ministerija, Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės diena Klaipėdoje išsiskirs inscenizuota karine operacija bei „vikingų valčių“ varžybomis. Pirmą kartą šios šventės metu įvyks 28-ojo konkurso „Ką žinai apie Lietuvos kariuomenę“ finalinis etapas, kuriame 30 vyresniųjų klasių mokinių ir jų mokytojų iš visos Lietuvos varžysis, kas geriausiai nusimano apie Lietuvos kariuomenę ir karo istoriją.

Pristatys ginkluotę

Klaipėdos kruizinių laivų terminale renginiai prasidės jaunesniųjų karininkų vadų ir Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos studentų priesaikos ceremonija. Apie pusiaudienį visus susirinkusiuosius pasveikins NATO naikintuvų skrydis.

Iškilmingame renginyje planuoja dalyvauti ir Lietuvos Respublikos prezidentas Gitanas Nausėda. Laisvės atgavimo ir išsaugojimo idėja bus įprasminta Garbės sargybos kuopos karių parodomąja programa ir pagarbos salvėmis.

Krašto apsaugos ministerija savo pranešime akcentuoja: pagrindiniu renginio akcentu taps karinės operacijos inscenizacija Klaipėdos kruizinių laivų terminale – pagal scenarijų į uostą įplaukusio laivo sulaikymo operaciją vykdys Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų, Karinių oro ir Specialiųjų operacijų pajėgos. Viso renginio metu veiks karinis miestelis, taip pat vietinių Klaipėdos krašto amatininkų bei prekeivių mugė.

Kariniame miestelyje visi apsilankiusieji turės galimybę susipažinti su Lietuvos kariuomenės ir sąjungininkų padalinių ginkluote, technika, kita įranga. Istorijos mylėtojams Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino štabo batalionas pristatys atkurtą XIV a. šarvų ir ginklų komplektą, o karinės-istorinės rekonstrukcijos klubas „Grenadierius“ apsivilks atkurtas partizanų uniformas, įrengs improvizuotą bunkerį ir atskleis rezistento kovos su okupantais išbandymus.

Dar vienas šių metų renginio išskirtinumas – „vikingų valčių“ varžybos Danės upėje. Pirmos dienos renginius Klaipėdoje užbaigs Karinių jūrų pajėgų orkestro koncertas laive „Sūduvis“.

Dešimties kilometrų žygis

Gegužės 21 d., sekmadienį, visų besidominčių partizanine Lietuvos praeitimi laukia 10 kilometrų pėsčiųjų žygis Žemaičių apygardos Kardo rinktinės partizanų kovos keliais Kretingos rajono Darbėnų seniūnijoje.

Žygio maršrutas vingiuos autentiškomis partizanų kovos vietomis, bus galima pamatyti unikalias partizanų karo rekonstrukcijas, instaliacijas, žygeivius pasitiks ir Jurbarko kultūros centro aktoriai, tapsiantys aštuoniais partizanų vadais, pasirašiusiais Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio tarybos Nepriklausomybės 1949-ųjų metų deklaraciją. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kariniame sunkvežimyje įrengs šviesos instaliaciją – parodą apie partizanų asmenybes, jų kasdienybę ir idėjas.

Dalyvių lauks kariškos vaišės bei kiškio kopūstų sriuba, pagaminta pagal autentišką partizanų receptą, o žygį vainikuos partizanų dainų festivalis.
„Visuomenės palaikymas yra didžiulė motyvacija kariams, tad tokių bendruomeniškų švenčių metu gyventojai gali daugiau sužinoti apie Lietuvos kariuomenę ir NATO sąjungininkų veiklą Lietuvoje“, – akcentuojama Krašto apsaugos ministerijos pranešime.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto