D. Grybauskaitė: Baltijos šalys yra ir išlieka strategiškai svarbios JAV

Prezidentė Dalia Grybauskaitė. EPA-ELTA nuotr.

Su vizitu į Jungtines Amerikos Valstijas (JAV) išvykusi Prezidentė Dalia Grybauskaitė pabrėžia, kad Baltijos šalių regionas Amerikai išlieka strategiškai svarbus.


Susitiks su JAV Prezidentu 

Lietuvos vadovė kartu su Estijos ir Latvijos Prezidentais Tomu Hendriku Ilvesu (Toom Henrik Ilves) ir Andriu Berziniu penktadienį susitiks su JAV Prezidentu Baraku Obama (Barack Obama). Susitikimas vyks Prezidento B. Obamos kvietimu Baltuosiuose rūmuose, Vašingtone.
„Manau, kad ypač dalykine prasme, tiek karinio bendradarbiavimo, tiek ekonominio bendradarbiavimo srityje užtikrinant ir mūsų energetinį savarankiškumą turbūt geresnių santykių kažin ar galima tikėtis. Labai svarbus mūsų bendradarbiavimas NATO rėmuose, t. y. užtikrinant Baltijos regiono, visų Baltijos valstybių karinį saugumą – tai ir oro policija, ir realūs gynybos planai atsirado, ir bendros pratybos. Tai čia išskirčiau kaip vieną iš svarbiausių sričių, kur mūsų bendradarbiavimas tikrai yra strateginis“, – apie vizitą LRT radijui sakė D. Grybauskaitė.


Išskyrė energetiką

Ekonominio bendradarbiavimo srityje Prezidentė išskyrė energetiką, kur JAV palaiko visų Baltijos valstybių, įskaitant Lietuvos, energetinio savarankiškumo principą ir mėgina padėti.
„Mes esame kartu su Jungtinėmis Valstijomis įkūrę ir bendrą tiek NATO, tiek branduolinio saugumo centrą Lietuvoje (…) Taigi čia turime palaikymą ir mūsų reformoms, ir Trečiajam energetiniam paketui, kurį vykdo Lietuva ir visa ES. Taip pat skalūnų dujų srityje esame pasirengę derėtis ir pirkti iš Jungtinių Valstijų skalūnų dujas, kai turėsime Suskystintų gamtinių dujų terminalą. Taigi energetinio saugumo sritis ir energetinio savarankiškumo užtikrinimo sritis yra be galo svarbi, perspektyvi bendraujant su Jungtinėmis Valstijomis“, – sakė Prezidentė.


Numatoma pasirašyti sutartį

D. Grybauskaitė patikino, kad laukiama JAV Senato sprendimo, kuriuo bus palengvinama skalūnų dujų prekyba su trečiosiomis šalimis – esą šis klausimas bus keliamas ir per susitikimą su B. Obama. JAV siekis užtikrinti padėtį ir Baltijos šalims tapti savarankiškesnėms energetikoje bus įtvirtintas ir numatomoje pasirašyti bendroje Baltijos valstybių ir JAV deklaracijoje.
Lietuvos vadovė taip pat pasidžiaugė, kad šiuo metu Europos Sąjungos (ES) Tarybai pirmininkaujančiai Lietuvai teko misija pradėti derybas tarp ES ir JAV dėl Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės sutarties.
D. Grybauskaitės vertinimu, ši sutartis būtų naudinga dviem žemynams – Amerikai ir Europai. Be to, Lietuva turės organizuoti ir vadovauti pirmajam derybų susitikimui.
„Tai tikrai yra svarbu. Labai tikimės, kad postūmis, kurį mėgins duoti Lietuva, padarys ir sudarys sąlygas, kad derybos užsibaigtų kuo greičiau, nes jos tikrai labai svarbios tiek Amerikai, tiek visai ES“, – sakė D. Grybauskaitė.


Tikslas – tęsti bendradarbiavimą

Šalies vadovė teigė, kad pagrindinis vizito tikslas – prieš 15 metų pasirašytos Baltijos valstybių ir JAV partnerystės chartijos, Baltijos regiono ir Amerikos bendradarbiavimo tęstinumas.
„Jungtinės Valstijos tuomet, 1998 m., deklaravo, kad Baltijos šalių nepriklausomybė, suverenitetas, teritorinis vientisumas ir saugumas yra ilgalaikis ir nekintantis Jungtinių Valstijų interesas. Taip pat buvo numatyta mums pagalba stojant į NATO ir ES, ką tikrai Jungtinės Valstijos ir padarė ir mums padėjo tai atlikti. Džiaugiuosi, kad visos Baltijos šalys regionine prasme yra ir išlieka strategiškai svarbios Jungtinėms Valstijoms ir kad čia mūsų visų Baltijos šalių interesai yra panašūs, ir dėl to tas susitikimas yra „3+1“, – kalbėjo D. Grybauskaitė.
Šiais metais minima 15 metų, kai buvo pasirašyta Baltijos šalių ir JAV partnerystės ir bendradarbiavimo chartija. Ši chartija užtikrino JAV paramą Lietuvos, Latvijos ir Estijos siekiams tapti NATO narėmis. Baltijos šalių ir JAV Prezidentų susitikime numatoma aptarti regiono karinio, energetinio ir kibernetinio saugumo klausimus. Didelis dėmesys bus skiriamas ekonominio bendradarbiavimo aspektams ir Europos Sąjungos deryboms su JAV dėl Transatlantinės prekybos sutarties. Taip pat ketinama aptarti bendradarbiavimo NATO klausimus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto