D. Grybauskaitė: priešrinkiminis populizmas neturi užgožti svarbių sprendimų

Gedimino Savickio (ELTA) nuotr.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, prieš artėjančią parlamento rudens sesiją susitikusi su Seimo valdyba, aptarė svarbiausius ekonominiam, gynybiniam ir socialiniam žmonių saugumui būtinus darbus.

Akcentuoja tris sritis, kur mūsų laukia svarbiausi darbai

Pasak Prezidentės, geopolitiniai procesai pasaulyje ir priešrinkiminis laikotarpis Lietuvoje darys įtaką valstybės raidai. Todėl Prezidentė akcentuoja tris sritis, kur laukia svarbiausi darbai ir iššūkiai: ekonominio ir finansinio stabilumo užtikrinimas bei socialinės atskirties mažinimas; geopolitiniai iššūkiai – gynybinis saugumas ir pabėgėlių krizė; skaidrumo užtikrinimas ir antikorupcinės priemonės.
Pasak Prezidentės, pasaulio ekonomikos augimo lėtėjimas ir Graikijos skolų krizė darys įtaką ir Lietuvos ekonomikai, todėl priešrinkiminis biudžetas turi būti grįstas ekonomine tikrove, o ne populistiniais pažadais.
Šiomis sudėtingomis sąlygomis Lietuva turės užtikrinti tolesnį ūkio augimą ir socialinės atskirties mažinimą. Tam reikės Darbo kodekso pataisų, dėl kurių svarbu rasti socialinių partnerių sutarimą. Su realia ekonomine situacija turi būti susietas pensijų indeksavimas, būtina nuosekliai vykdyti vaikų globos namų reformą, užtikrinti efektyvesnį valstybės įmonių valdymą ir ženklesnį jų indėlį į valstybės biudžetą. Didesnio dėmesio reikia ir atskirų regionų vystymui, ypač Pietryčių Lietuvos.

Lietuva yra solidari

Prezidentė pabrėžė, kad svarbu ir toliau valstybės gynybai skirti deramą dėmesį.
Agresyvus Rusijos elgesys nesikeičia, todėl būtinas adekvatus finansavimas valstybės gynybai – Valstybės gynimo taryba yra priėmusi sprendimą padidinti finansavimą gynybai 150 mln. eurų 2016 metams.
Įtaką Lietuvai tiesiogiai darys ir visoje ES vykstantys procesai bei gilėjanti pabėgėlių krizė. Prezidentės teigimu, Lietuva yra solidari – mūsų žmonės jau dabar savanoriškai priima nuo karo bėgančius ukrainiečius, sirus, irakiečius.
Lietuva jau pradėjo ruoštis priimti pabėgėlius – artimiausiu metu bus sukurta Vidaus reikalų ministerijos koordinuojama tarpministerinė grupė, kuri turi užtikrinti sklandų pabėgėlių priėmimą ir integraciją.

Tarp svarbiausių prioritetų – skaidrumo užtikrinimas

Vienas svarbiausių valstybės prioritetų ir toliau išlieka skaidrumo užtikrinimas. Pasak Prezidentės, daug antikorupcinių instrumentų sukurta, būtina jais aktyviai naudotis.
Atskiro dėmesio reikalauja sveikatos apsauga, kuri yra viena labiausiai korumpuotų sričių šalyje. Todėl Prezidentė šioje Seimo rudens sesijoje teiks įstatymines iniciatyvas dėl eilių gydymo įstaigose mažinimo ir dėl neįgalumo nustatymo proceso skaidrinimo.
Didinant skaidrumą ypač svarbi kova su šešėline ekonomika, kuri vis dar sudaro daugiau kaip ketvirtadalį ekonomikos. Todėl Prezidentė rems visas iniciatyvas, kurios padėtų kovoti su nelegaliomis pajamomis, sukčiavimu ar mokesčių vengimu. Taip pat būtina užtikrinti biudžeto vykdymą, ypač PVM ir dividendų – tai neatsiejama nuo valstybės finansinio stabilumo.
Prezidentė atkreipia dėmesį ir į būtinybę skaidrinti valstybės tarnybą draudžiant pasipinigavimą ir dvigubas darbo sutartis.

One Reply to “D. Grybauskaitė: priešrinkiminis populizmas neturi užgožti svarbių sprendimų”

  1. kazin parašė:

    O kas pasirupins musu salies pilieciais- seneliais, vaikais, ligoniais?!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*