Dailininkui ir pedagogui malonu tai, ką jis daro

Prieš trejetą metų dailininkas Virginijus Tamošiūnas dalyvavo parodoje Vokietijoje. Asmeninio albumo nuotr.

Vilniaus dailės akademijos Telšių dailės galerijoje atidaryta mažeikiškio dailininko ir pedagogo Virginijaus Tamošiūno tapybos ir grafikos darbų paroda „Veiksmo malonumas“. Joje menininkas eksponuoja trejų pastarųjų metų darbus.

Prieštarauja filosofui

Neįprastas parodos pavadinimas – savotiška dailininko V. Tamošiūno prieštara filosofo Arvydo Šliogerio pasakytai frazei apie meno vietą dabartiniame pasaulyje. Filosofas teigia, kad toks menas, menininkai, kaip buvo anksčiau, nebereikalingi, nes visus menus esą dabar kuria kompiuteris ir inžinierius. 
„O aš keliu klausimą sau, kad toks menas reikalingas man. Iš to ir pavadinimas: tas veiksmo malonumas, procesas kol kuri, teptuko brūkštelėjimas per drobę yra šimtą kartą malonesnis negu paspausti kompiuterio klavišą. Kas kita, ar tas menas pavyks, ar ne: visa kūryba susideda iš proceso ir rezultato. Man yra malonu tai, ką aš darau“, – samprotavo V. Tamošiūnas.
O jei paveikslas nepavyksta, tenka jį sunaikinti ar pertapyti, bet jeigu rezultatas geras, tada malonumas dar didesnis.

 

Svarbiausia – paveikslo energetika 

V. Tamošiūnas neneigia, kad tokia tendencija, kai paveikslai piešiami kompiuteriu, dabar gyvuoja. Bet paties dailininko prisilietimas prie drobės, teptuko virpėjimas, energetika yra svarbiausia: kompiuteriu to niekad neperteiksi, nors vizualiai galima gražiau padaryti.
„Sakoma, kad nutapytą paveikslą sutvarkius kompiuteriu, jis tampa dar geresnis. Čia kaip kam: vieni nori matyti aukštą amato lygį, kas aukštesnio intelektualinio lygio, įžvelgia tuos sielos energetikos virpesius“, – kalbėjo pašnekovas.
V. Tamošiūno teigimu, surengti parodą Telšiuose jis buvo pakviestas, be to, jo parodų Mažeikiuose jau yra buvę ir muziejuje, ir kultūros centre.
„Telšiuose buvo prieš trejus metus mano paroda, netgi toje pačioje galerijoje, be to, Telšiuose yra dailės  akademijos Vilniaus filialas, studentų, dėstytojų, profesorių, docentų, kuriems mano menas įdomesnis. Tai nėra kažkokia pop kultūra, gal skambės nelabai gražiai, bet tai ne visiems skirta: kad tai suprastum, turi kažkiek menu domėtis ir pats būti šiek tiek menininkas. Bent jau sieloje“, – tikino dailininkas.

 

„Jausmų žemėlapis“ 2008 m., drobė, aliejus.

 

Kiekvienas dailininkas – individualybė 

Parodoje V. Tamošiūnas demonstruoja naujausius savo darbus: senų, jau matytų paveikslų nekabina. Senus paveikslus dovanoja, kai ką parduoda, bet daugiausiai jų kaupiasi palėpėje – tai esą visų dailininkų problema. Vyriškis tik džiaugiasi, kad turi palėpę, nes gyvenant bute jų nebūdavę kur dėti. 
„Išmesti irgi gaila: gal kada prireiks? Jeigu darbas netikęs, jį išmetu arba pertapau, bet pertapant kartais dar blogiau pasidaro“, – apie kūrybinę virtuvę pasakojo dailininkas.
Pašnekovo nuomone, visos jo parodos yra kitokios: iš tikrųjų specialiai niekad negalvoja, kad dabar ims ir padarys kitaip. Viskas turi būti iš širdies ir natūralu: kuo gyveni, ką darai, tą ir turi rodyti.
„Nelabai suprantu, kaip galima būti užsidarius ir niekam nieko nerodyti. Kokia tada prasmė? Jeigu galvoji, kad yra rezultatas, kad pasiekei kažkokį lygį, tai reikia visiems parodyti. Tegu žmonės pamato. Juo labiau kad tokios tapybos mūsų regione – Telšiuose, Mažeikiuose – nelabai ir randu. O kiekvienas dailininkas kažkiek yra individualybė, kiekvienas kitoks – tai aš va toks. Ir viskas turi būti natūralu“, – įsitikinęs menininkas.

 

 

Pasaulis nuplaukia

V. Tamošiūnui nepatinka, jo žodžiais tariant, išgalvotas menas. Jis turi būti nuoširdus. 
„Negali sakyti, kad sugalvojau ir tikiu į Dievą. Juk turi tikėti iš širdies. Tas pats ir su tapyba. Ji neturi būti sugalvota. Ar protas, ar širdis – kas pirminis? Man visados bus širdis arba jausmas. Protas visada yra veidmainiškas ir ieškos naudos, ieškos, ką apgauti ir panašiai“, – svarstė vyriškis.
Prieš sėdant prie baltos drobės kažkokią viziją dailininkas sako turįs, bet atsisėdęs prie tų šimtų dažų su teptukais, lopetėlėmis ir visu kuom, jis neturi jokių išankstinių piešinių, jokių eskizų. Tai yra tiesioginis sąlytis su drobe ir savo patirtimi: kai pradedi kažką gal net nelabai sąmoningai braukyti, panyri lyg į transą – pasaulis aplink tave nebeegzistuoja.
„Žmona atneša kavos, bet aš nelabai galiu su ja susišnekėti: pasaulis būna kažkur nuplaukęs. Taip ir tepi tuos dažus: tai vieną, tai kitą, išeina kažkokios linijos, formos… Tai ir yra tas judėjimas, tas veiksmas. Be to, aš tapau drobę pasidėjęs ant grindų, tad apie ją šoku vos ne ritualinį šokį“, – juokėsi pašnekovas.

 

 

Į realizmą nelinkęs

V. Tamošiūnas sakė nelabai esąs linkęs į realizmą, tad tapyti obuolį ar karvę jam nepriimtina: labiau patinka spalva, plastinė forma, paveikslo erdvė, o ne tai, kas pavaizduota. Dailininkas nenori jokių sąsajų su tikrove, jokių realistinių akcentų. 
Pastaruoju metu pastebi, kad atsiranda žmonių, kuriems jo kūriniai patinka. Gal laikui bėgant viskas dar labiau pasikeis, nes abstrakcionizmas prasidėjo dar prieš karą. Ir tada buvo šokas – kaip galima piešti ir nieko konkretaus nenupiešti.
„Pati tapybos prigimtis, prasmė nėra atvaizduoti matomą objektą. Tai daug giliau. Yra tokių paveikslų, pagal kuriuos galima rašyti knygą – matome siužetą ir panašiai. Tapyba visai atskira sritis, kur ta „košė“ turi virti iš atskirų taškų, dėmių“, – pasakojo V. Tamošiūnas.
Vyriškis nežino, ar tai sėkmė, bet jis labai daug parodų rengia užsienyje – ten turi savo žiūrovą.
Iš viso surengta per penkiolika autorinių parodų, iš jų vienuolika užsienyje: pradėjo rengti ten bendras parodas, paskui galerijų savininkai kvietė atvežti darbus. Mažeikiškio darbus rimtose, pripažintose galerijose ne kartą turėjo galimybę išvysti prancūzai, vokiečiai, italai, kinai, čekai.

 

 

Mėgsta ir grafiką

Nors prie širdies labiau tapyba, V. Tamošiūnas kartais imasi ir grafikos. Norint kurti sudėtingesnius paveikslus, reikia turėti specialias stakles, tokios yra darbovietėje Dailės mokykloje, bet jomis dailininkas naudojasi labai retai.
Tapyboje gali sėsti ir iš karto tapyti paveikslą. Grafika reikalauja ilgo paruošiamojo proceso, kuris dailininkui nusibosta, ji gera tuo, kad kūrinius galima lengvai padauginti, o tapyba reikalauja kiekvieną paveikslą piešti atskirai.
„Grafikos neneigiu, ji man patinka. Ir iš kur gali žinoti, kas pasirodys rytoj?“ – svarstė pašnekovas.
V. Tamošiūno kūrybos laikas – nuo ryto iki trečios valandos, kai reikia eiti į darbą. Šeštadieniais ir sekmadieniais, jeigu nėra kitų darbų, gali dirbti visą dieną.
„Bet tai nereiškia, kad, atėjus laikui, imuosi tapyti. Visaip būna. Naktimis nesikeliu, nors taip galėčiau daryti. Prie lovos turiu knygutę, į kurią užsirašau naktį kilusią mintį, bet kartais rytais stebiuosi, kokių čia kvailysčių prirašyta“, – juokėsi pašnekovas.

 

Pedagogika ir kūryba suderinami

V. Tamošiūnas gimęs Radviliškyje, kai buvo vienerių, tėvai persikraustė į Šiaulius, tad jis save vadina šiauliečiu. Namuose būsimasis dailininkas nuo mažens piešė: mama nespėdavo pirkti piešimo sąsiuvinių. Baigęs keturias klases, pradėjo mokytis Šiaulių vaikų dailės mokykloje. 
„Jau tada norėjau dirbti vaikų dailės mokytoju, nes jų darbas visada darė didelį įspūdį – ne taip kaip vidurinėje mokykloje. Kai baigiau vidurinę, buvo dilema, ką rinktis: ar anglų filologiją, ar dailę. Artimieji sakė, kad su anglų kalba negausiu darbo, tad nugalėjo noras studijuoti dailę“, – prisiminė pedagogas.
Neužmiršta ir anglų kalba: jos sustiprintai mokėsi mokykloje, tad žinios labai praverčia organizuojant, tariantis dėl parodų užsienyje.
Po vidurinės buvo tarnyba kariuomenėje, grįžęs įstojo į Šiaulių pedagoginio instituto Dailės fakultetą, susipažino su mažeikiške Rasa, susituokė. Baigę mokslus abu sutuoktiniai atvyko į Mažeikius.
V. Tamošiūnas trejus metus išdirbo tuometinėje III vidurinėje mokykloje ir jau dvidešimt metų dirba Dailės mokykloje.
„Dailės pedagogika ir kūryba viena kitai netrukdo. Gerai, kad pasirinkau dailę: išėjęs žmogus į pensiją nebegali dirbti, o aš ir toliau, kiek Dievas duos, galėsiu užsiimti mėgstamu darbu“, – šypsojosi dailininkas ir pedagogas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto